Спеціальні потреби

"Найкращий аргумент Порошенка - дати кращий рівень життя" - посол Грузії у США


Посол Грузії в США і експерт із вирішення конфліктних ситуацій Арчіл Гегешідзе, навчений гірким досвідом російсько-грузинської війни в 2008 році, радить Україні дивитись на ситуацію на сході країни прагматично. Він переконаний – жодні санкції Росію не налякають і не зупинять, а Україна має не лише не розгубити ентузіазм на шляху до Євросоюзу, але й самостійно вибороти свою цілісність.

Пане посол, розвиток подій з анексацією Криму і бойові дії в східних областях України досить часто порівнюють з російсько-грузинською війною 2008 року. Наскільки доречними Вам здаються такі паралелі? І, з урахуванням того досвіду, як би Ви порадили діяти президенту України Петру Порошенку?

– По-перше, головне, щоб усі в Україні зрозуміли, що подібні конфлікти можна вирішувати лише мирним шляхом. Це – той гіркий урок, який засвоїла Грузія після 2008 року. Це по-перше. По-друге, треба добитися того, щоб показати і довести іншій стороні конфлікту, що обраний владою шлях розвитку – має переваги і надає будь-якій людині і всьому населенню країни більше зручностей і кращий рівень життя.

Але це може затягнутися надовго.

– На це можуть піти роки. Так свого часу було з Федеративною Республікою Німеччина, яка, як пилосос, поступово втягувала в себе Східну Німеччину. І тому третій важливий пункт – найголовніший у тактичному плані – зараз треба відстояти Східну Україну, бо там ще не все вирішено. Не треба бути настільки наївними, щоб повірити, що Росія через якісь там санкції чи загрозу ще більших санкцій відступає. Вам треба бути впевненими, що ви зможете вистояти, щоб потім ці території не стали черговими конфліктними зонами, щодо яких треба буде проводити довготривалі переговори.

Який прогноз щодо ситуації в Криму?

5 років після війни Росії та Грузії
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

– Крим – це інше питання. На жаль, анексія Криму вже відбулась. І тепер має йти мова про довготермінову стратегію невизнання світовою спільнотою анесії. Це має відбуватись паралельно з досягненням усіпіхів у себе вдома – в реформуванні країни і в становленні інститутів, що будуть працювати на благополуччя народу і опікуватимуться суспільством в Криму. Зараз в жодном разі не можна, щоби населення і народ втратив ентузіазм. Треба йти вперед, добиваючись воз’єднання України і цілісності України.

Як український, так і грузинський бізнес зіштовхувався з ситуаціями, коли Росія забороняла ввіз їхньої продукції на свою територію, аргументуючи це різними причинами. Чи чекаєте Ви таких дій від Росії у зв’язку з підписанням угоди про асоціацію?

– Ембарго навчило нас як активніше і більш професійно шукати альтернативні ринки, і цього разу перед нами відкривається величезний європейський ринок. І тому тепер нам потрібно виробляти особливі товари, орієнтовані на його споживачів. Цей процес займе не один рік. Сьогодні-завтра нам може бути скрутно, але врешті-решт і український, і грузинський бізнеси вийдуть на ті рубежі, про які ми мріяли.

Тетяна Харченко, «Голос Америки»

Дивіться також : У Сенаті не повірили, що Обама колись наважиться на жорсткі санкції

У Сенаті не повірили, що Обама колись наважиться на жорсткі санкції
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:14 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG