Спеціальні потреби

VOA Direct Feature

"США працюватимуть з тим президентом України, якого оберуть 25 травня" - Джон Гербст


Гербст прогнозує, що одним раундом вибори не закінчаться. При чому, у другому раунді боротьба може бути завзятою.

Як і переважна більшість західних експертів, колишній посол Джон Гербст певний – явка на виборах буде високою. Навіть попри загрозливу ситуацію на сході країни.

"Переважна більшість населення прийдуть на вибори. Опитування показують, принаймні 60 відсотків проголосують, а скоріш за все і всі 70. І це враховуючи перешкоджання голосуванню на сході. І це вагомий показник. Якщо на сході проголосує більшість населення, і я певний, що саме це і станеться, велика кількість голосів піде на користь одного з кандидатів, ми вимушені визнати такі вибори легітимними. Давайте не забувати, вибори в Криму пройшли з явкою у 30 відсотків, з них 50-60 відсотків проголосували за анексію Криму, іншими словами 20-24 відсотки населення Криму виступили за анексію. Над таким волевиявленням можна тільки посміятися", - зявив колишній посол США в Україні.

Російський фактор залишається потужним, втім Кремль в останні кілька тижнів, каже експерт, почав міняти свою тактику.

"Позиція Росії поки незрозуміла – вони або використають президентські вибори для подальшої дестабілізації України, або відступлять. Після кількох тижнів заяв про те, що вибори є нелегітимними, вони погодились на те, щоб ОБСЄ надіслала спостерігачів для моніторингу виборів. Вони роблять різні заяви. В деяких вони критикують вибори, в інших останніми днями говорять про те, що вони принесуть покращення. Вони готові до обох сценаріїв. Головним чином, я думаю, через те, що сепаратистські прояви на Сході країни, які Росія фінансувала та очолювала, не принесли їм бажаних результатів. Хоча Росія почала більш завуальовану гру, вони все одно фінансують цих сепаратистів, керують їх діями, що веде до трагічний подій, як, наприклад, вбивство восьми українських солдатів. І це доводить, що їх зусилля зірвати вибори продовжаться", відзначив Джон Гербст.

Настав час накладати секторальні санкції, каже аналітик, хоча, додав він, через обережність політиків у найближчий час це навряд чи станеться.

"Моя особиста думка – ми повинні накласти санкції на Росію, секторальні санкції. Обама та Меркель раніше заявляли, що хочуть почекати на проведення виборів, подивитися. Якщо росіяни зірвуть вибори, ми введемо секторальні санкції. Цілком очевидно, що Кремль продовжує спонсорувати, фінансувати та озброювати сепаратистів, вони навіть надають їм лідерів", - відзначив він.

Джон Гербст каже, що Захід готовий працювати з будь-яким президентом, якого демократично обере український народ.

"Всі кандидати є достойними, тверезими політиками. Я часто мав справу з Сергієм Тігіпко, коли перебував в Києві, він дуже вражаюча людина. Не знаю багато про пана Добкіна, але Юлія Тимошенко гідний кандидат, Так само як і Петро Порошенко. Ми можемо працювати з будь-яким з них", - сказав Джон Гербст.

оптимістично налаштований відносно кожного з кандидатів. Нема питання, що Порошенко веде у попередніх опитуваннях по всій країні. Нема питання, що Тимошенко так само має підтримку по всій країні, саме тому Янукович і тримав її у в’язниці, тому що він знав, що вона отримає голоси на сході. Тігіпко – політик-центрист, який у 2004 році не підтримав Януковича через його темне минуле. Він показав себе чудовим урядовцем. Він також може об’єднати країну", - заявив колишній посол США.
Іноземні студенти в Донецьку: нам страшно
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

Гербст прогнозує, що одним раундом вибори не закінчаться. При чому, у другому раунді боротьба може бути завзятою.

"Головне питання, окрім звичайно російського втручання, - це те, чи зможе Порошенко перемогти у першому раунді. Він матиме велику перемогу у першому раунді, іншими словами, він набере набагато більше голосів. ніж Тігіпко чи Тимошенко. Але якщо у його не буде більше 50 відсотків, відбудеться другий раунд. Тігіпко та Тимошенко - прагматичні політики. Вони чудовий тактик. Єдина слабкість Порошенко – у нього нема політичної партії. Він дещо врятував ситуацію домовленістю з Кличко, який до речі проявив характер державної людини визнавши, що він не готовий бути президентом та віддавши підтримку кандидату, який йому до вподоби. Так що за Порошенком УДАР, але УДАР, цікава та важлива партія, все ж таки не має організації та сили Батьківщини чи Партії регіонів. Так що якщо Тимошенко та Тігіпко домовляться другий тур буде щільним і я би не виключив можливості перемоги тієї коаліції", - відзначив Джон Гербст.

Деякі експерти наголошують, що Росія санкцій не боїться, а у пошуках нових економічних партнерів вже давно дивиться на схід. Гербст попереджає – не треба применшувати дієвості санкцій.

"Пан Лавров плачеться через день про ці санкції, а це чітко говорить про те, що вони не хочуть цих санкцій. Якщо проаналізувати діяльність Кремля за останні два місяці, вони, звичайно не припинили намагань дестабілізувати Україну, але вони змінили свою тактику, тому що вони не хочуть додаткових санкцій, саме тому пустили спостерігачів від ОБСЄ, Росія могла заблокувати цей крок, оскільки такі рішення приймаються консенсусом. Росії сказала б ні – не було б ніяких спостерігачів. Кремль останні три тижні взагалі робив досить розмиті, а іноді і протирічливі заяви про вибори. Вони займають позицію таку – з одного боку Москва хоче дестабілізації прозахідної України, але робити цього за рахунок своєї економіки вони не хочуть. І поки, виглядає, вони ще не зробили остаточного рішення" - вважає він.

Колишній посол каже, що новий президент прийматиме країну з величезною кількістю проблем, вирішення яких потребуватиме не лише політичної волі, але і об’єднаної країни.

"Перша і головна – це російська агресія. Друге – це ряд проблем пов’язаних з економічною стабільністю країни. Хоча з новою угодою з МВФ, підписаною тимчасовим урядом, країна стала на шлях до економічної стабільності. Очевидно, постійна російська агресія шкодить економіці України. Коли вона припиниться, наступним завданням стане проведення економічних реформ, яких вимагає МВФ, а також подолання корупції. Я не певен, що Тимошенко, Порошенко чи Тігіпко готові кинути на подолання цієї проблеми всі необхідні сили, і це прикро. Хоча, я б не виключав і такого розвитку подій. Також важливо, щоб новий президент представляв всю Україну, але мені здається, всі три кандидати здатні на це і вони розуміють важливість цього питання", - додав Джон Гербст.

Дивіться також: Не треба недооцінювати ООН - Юрій Сергєєв
Не треба недооцінювати ООН - Юрій Сергєєв
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:38 0:00
  • 16x9 Image

    Наталія Леонова

    Ведуча, репортер і редактор української служби "Голосу Америки". Перед тим, як приєднатися до команди "Голосу Америки" у 2003 році, працювала юристом в одній із київських юридичних фірм. Також координувала діяльність шведської гуманітарної організації, яка займається реабілітацією хворих українських дітей. Здобула магістерський диплом з міжнародного публічного права Київського інституту міжнародних відносин. Захоплюється йогою.  

XS
SM
MD
LG