Спеціальні потреби

Чи буде Янукович домовлятись? - у західних політиків та українців спільне питання


Захід очікує, що зустріч опозиції із урядовою робочою групою у понеділок закладе основу для виходу України із політичної кризи, яка у неділю набрала форми масових заворушень на вул. Грушевського у Києві.

Між тим щирість намірів президента України Віктора Януковича викликає сумніви, як у спостерігачів в Україні та світі, так і у представників західних урядів.

"Вирішення можливе лише, якщо відсутній тиск режиму", - зазначив у Twitter міністр закордонних справ Швеції, Карль Більдт.

Колишній посол США в Україні, старший дослідник інституту Пітерсона у Вашингтоні, Стівен Пайфер, писав у Twitter.

"Чимало скептицизму щодо того, чи справді Янукович прагне вирішення кризи в Україні... Між тим вантаж відповідальності зараз саме на ньому. Янукович має продемонструвати чесність в переговорах", - зазначив Пайфер.

Опублікована в ніч на понеділок заява Білого Дому також відзначає, що дії українського уряду в ході політичної кризи досі були контр-продуктивними і призвели до ескалації напруги у суспільстві.

"Уряд ослабив основи української демократії, запровадивши кримінальну відповідальність за мирні протести та позбавивши громадянське суспільство та політичних опонентів демократичного захисту наданого їм законом", - йдеться у заяві речниці Ради національної безпеки США, Кейтлін Гайден оприлюдненій на сайті посольства США в Україні.

Адміністрація Барака Обами порадила владі України "вдатись до кроків, які дадуть Україні кращий шлях вперед".

Чимало коментаторів зазначають, що одним перших таких кроків могло би стати скасування ухвалених Верховною Радою у четвер законів.

"Скасування ухвалених у четвер законів було би хорошим початком", - зазначає у своєму Twitter Стівен Пайфер.

З ним згодні і Білому домі. Опублікована сьогодні заява речниці Ради національної безпеки США закликає уряд України скасувати антидемократичні закони ухвалені останніми днями, вивести з центру Києва міліцейських спецпризначенців та розпочати діалог з політичною опозицією.
Як відомо, для вирішення політичної кризи в Україні у понеділок має відбутись зустріч опозиції із урядовою робочою групою. Організацію робочої групи президент України Віктор Янукович поклав на секретаря Ради національної безпеки та оборони Андрія Клюєва.

Рішення про організацію зустрічі послідувало після багатогодинних масових заворушень на вулиці Грушевського у Києві, і могло бути наслідком зустрічі Януковича із одним з лідерів опозиції Віталієм Кличко.

Заворушення у Києві розпочались паралельно із завершенням масштабного народного Віче.

"Після завершення мітингу частина учасників віче на заклики представників опозиційних сил вирушила у бік пл. Європейська для фізичного захоплення державних установ (Верховна Рада України та Кабінет Міністрів України). Аби не допустити вчинення злочинних дій, працівниками міліції було блоковано проїжджу частину по вул. Грушевського біля стадіону «Динамо» ім. В. Лобановського", - описує початок масових заворушень у Києві заява МВС.

Лідер опозиції Арсеній Яценюк на Майдані Незалежності відхрестився від насильства на Грушевського і закликав мітингувальників не піддаватись на провокації. Віталій Кличко був обпирсканий із вогнегасника після того, як спробував заспокоїти учасників подій на Грушевського.

Пізніше ЗМІ повідомили, що активну участь у масових заворушеннях на вул. Грушевського брало об'єднання Правий сектор, яке з початку Євромайдану об'єднує радикально налаштовані націоналістичні сили.

"Активісти підпалювати автівки міліції. Ті у свою чергу застосували водомети та резинові кулі. З обох сторін є поранені", - описує події Українська Правда.



Чимало коментаторів у соціальних мережах висловлюють думки, що заворушення на Грушевського стали наслідком того, що опозиція не змогла запропонувати обуреним мітингувальникам реального плану дій.

Коментатори серед, яких відомі блогери та політики вважають, що заворушення на вул. Грушевського не є діями "провокаторів".

"На Водохреща в Києві хрещення вогнем. Провокатор тут лише один - влада, яка на фоні гостроі кризи накалює ситуацію і в парламенті, і на вулицях", - пише на своїй сторінці у Facebook медіа-експерт Вікторія Сюмар.

"Провокатори - це ті, хто зве людей на революцію, а потім 2 місяці розповідає їм казки", - писав відомий блогер Роман Шрайк.

Роман Шрайк також їдко підсумував перебіг сьогоднішніх подій у Києві, яким його бачать критично налаштовані до дій опозиції громадяни.

Між тим відомий журналіст та блогер Мустафа Найєм очікує, що зустріч влади та опозиції у понеділок не приведе до компромісу та вирішення політичної кризи, а обернеться новим етапом репресій.

"... Незалежно від результатів переговорів, в країні почнуться посадки, жорстокі та нещадні, без шуму та пилюки. Поки ми були в шоці від нової реальності, вони в ній працювали та збирали матеріали карних справ", - пише Мустафа Найєм.

Песимістичний прогноз озвучила і ведуча "Громадського ТБ" Тетяна Даниленко :

"Опозиція завтра опиниться між двох вогнів - Янукович змусить їх виправдовуватися, а народ буде розлючений посадками і пораненими. Таке враження, що дехто так зачарований дзвінком самого Віктор Федоровича, що остаточно втратив зв'язок з реальністю", - пише Тетяна Даниленко на своїй сторінці у Facebook.

Свою точку зору оприлюднило і Міністерство внутрішніх справ. Відповідно до опублікованої на сайті МВС заяви, слідчими ГУМВС України в м. Києві відкрито кримінальне провадження за ст. 294 (Масові заворушення) Кримінального кодексу України.

Санкція статті передбачає максимальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років.

Розсилка

Відео - найголовніше

Як українці в Лос-Анджелесі збирають гроші для ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:24 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG