Спеціальні потреби

Останнє слово за Хаменеї


Останнє слово за Хаменеї
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00

Останнє слово за Хаменеї

У вівторок у Женеві розпочнуться переговори Об’єднаних Націй з Іраном, стосовно його ядерних амбіцій. Останній раз сторони сідали за стіл переговорів майже три роки тому. Тоді зустріч закінчилась безрезультатно. Однак, експерти сподіваються, що з приходом до влади в Ірані поміркованого президента, цим разом дипломати зможуть зробити принаймні крок вперед.

Накладені на Іран суворі економічні санкції, завдали суттєвої шкоди економіці крани. Новий президент Гасан Рогані закликає до нового підходу у стосунках із Заходом.

"Іран приготує і представить у Женеві свої пропозиції. Ми сподіваємося, що у Женеві будуть зроблені ефективні кроки на шляху до вирішення ядерного питання", - каже президент Ірану.

Ми налаштовані песимістично щодо американців
Хаменеї
Його заяви, виступ на генеральній асамблеї ООН та телефонна розмова з президентом США, вселяють оптимізм в експертів.

"Я думаю, Іран запропонує, щось нове. Я сумніваюсь, що цього буде достатньо для кардинальних змін, але невеличкий поступ можливий. Тоді під час наступних зустрічей з’явиться нагода для подальшого прогресу", - каже Марк Фіцпатрік з Інституту стратегічних досліджень.

Щоправда, колишній державний секретар США Гіларі Клінтон, застерігає від оптимізму поки Іран чітко не оголосить свою позицію.

Перша за 30 років "висока" зустріч США-Іран
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00
"Для мене найцікавіше почути, чи Іранці готові підкріпити чимось конкретним своє прагнення до вирішення проблеми, яке б влаштовувало, як їх, так і нас. Передбачити це не можливо", - каже колишній генсек Гіларі Клінтон.

Проблема в тому, що на думку експертів, хоча Рогані і робить кроки на зустріч , на Батьківщині певні сили чинять опір нормалізації стосунків із Заходом.

"Рогані доводиться балансувати. Йому потрібно заспокоїти своїх радикалів. Так само, як президент Обама має справу з радикалами у Конгресі, які виступають не за послаблення санкцій, а навпаки за їх посилення. Тож збалансувати все буде дуже складно", - зазначає Фіцпатрік.

Іран прагне послаблення санкцій на експорт нафт
Мирний процес ускладнює позиція Ізраїлю, який погрожує застосувати силу, якщо Іран не зупинить ядерні розробки.

"Поки Іран не розібрав свої центрифуги та плутонні реактори, не можна послабляти санкції", - Беньямін Нетаньягу, прем'єр-міністр Нетаньягу.

Іран прагне послаблення санкцій на експорт нафти, які завдали суттєвої шкоди його економіці. Тегеран також позбавлений можливості вести валютні операції.
Тож на погляд іранських експертів, лідери країни готові змінити свою непоступливу позицію, щоправда очікують кроків на зустріч від ООН.

Іран і США - від погроз до дипломатії?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00
"Іран повинен допустити інспекторів ООН на свої об’єкти і запевнити, що його ядерна програма має лише мирне призначення. Захід у свою чергу повинен послабити основні санкції накладені ООН або ж окремими країнами", - каже політолог Гасан Руіваран.

Яким би прогресивним не був новий президент Ірану, на погляд експертів, рішення чи йти на поступки Заходу, прийматиме духовний правитель країни Аятола Аль Хаменеї.

"Ми з оптимізмом відсилаємо свою дипломатичну делегацію, однак ми налаштовані песимістично щодо американців", - каже Хаменеї.

В чому погоджують чи не всі експерти, так це в тому, що нові переговори будуть довгим і складним процесом, затьмареними історичною недовірою сторін одна до одної.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG