Спеціальні потреби

Хто виграє від удару США по Асаду?


Хто виграє від удару США по Асаду?
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

Хто виграє від удару США по Асаду?

Резолюція, яка уповноважує Президента застосовувати військову силу в Сирії, поступово рухається через Конгрес. Вона вже була схвалена Сенатським комітетом з закордонних відносин, який її і розробив. Тепер слово за Комітетом з закордонних справ Палати представників. Голосування в обох палатах американського Конгресу ймовірно вже відбудеться на початку наступного тижня.

Державний секретар Джон Керрі невтомно виступає перед законодавцями, пояснюючи їм необхідність втрутитися в сирійський конфлікт.

"Світ не лише дивиться на те, що ми вирішимо. Він дивиться на те, як саме ми це вирішимо, чи зможемо ми досягти єдиної позиції, говорячи від імені Сполучених Штатів Америки", - заявив Джон Керрі.

Розвіддані щодо використання хімічної зброї урядом Асада, з якими законодавці ознайомилися під час закритих брифінгів, їх переконали. Сумнівів щодо них публічно ніхто не висловлює. Конгресменів хвилює інше. Хто саме опиниться у виграші від військових ударів США?

Зволікання США сприймають як слабкість?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00
"Моє занепокоєння полягає в тому, що будь-який удар проти режиму, яким би поганим він не був, посилить позиції радикальних ісламістів. І це кіно ми вже бачили", - зауважує конгресмен-республіканець Майкл Маккол.

Конгресмени також хочуть знати, що саме військові планують робити в Сирії. Генерал Мартін Демпсі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів збройних сил США, пояснює, що їхня мета – зменшити оборонні можливості режиму, підштовхнувши їх до переговорів. А також – унеможливити використання хімічної зброї у майбутньому.

США вже готуються до можливого удару
"Стримати. Змінити розрахунок режиму щодо використання хімічної зброї, зменшити їх можливість це робити", - говорить Мартін Демпсі.

Політолог Стюарт Ротенберг говорить, що підрахунок симпатій конгресменів свідчить про те, що резолюція, ймовірно, буде прийнята. Але президенту доведеться попрацювати.

"Президенти вміють викручувати руки, просити, благати, давати обіцянки перед голосуванням. І можна добитися позитивного результату голосування, але з незначною перевагою", - говорить Ротенберг.

Удар США лише укріпить позиції Асада - коментар
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00
Лідер республіканців в Палаті представників Джон Бейнер зі своєю позицією визначився і закликав інших конгресменів підтримати обмежені військові дії в Сирії. Але це ще не гарантує підтримку серед рядових республіканців.

"Тут не має партійної дисципліни, коли республіканський лідер просто говорить «голосуйте», і всі голосують. Насправді сьогодні близько 30-40 конгресменів роблять зворотне від того, що хоче Бейнер", - відзначає політолог Стюарт Ротенберг.

В одному таборі як прихильників, так і противників війни опинилися люди з дуже різними політичними уподобаннями.

"Ми побачимо трохи дивну коаліцію. Ізоляціоністи та республіканці - лібертаріанці приєднаються до дуже ліберальних демократів, які традиційно виступають проти додаткових витрат на військові потреби, та виступлять єдиним фронтом проти надання Президенту повноважень завдати удару по Сирії. А також ми матимемо республіканців та демократів, як поміркованих, так і ні, які будуть підтримувати президента", - продовжує Ротенберг.

США подвоїли кількість своїх кораблів у берегів Сирії
Поки тривають дебати в Конгресі, військові США вже готуються до можливого удару. США вивели на позиції ракети «Томагавк», які можуть в будь-який момент влучити по цілях в Сирії. Близько сорока з них розміщені на чотирьох винищувачах, що знаходяться у східній акваторії Середземного моря. США подвоїли кількість своїх кораблів у берегів Сирії, включно з десантним човном Сан Антоніо.

Поруч, в Червоному морі, знаходиться авіаносець «Німіц», який може вступити у дію в будь-який момент. На сьогодні Вашингтон відкидає повномасштабні дії в Сирії. Але оглядачі говорять, що як тільки США запустять першу ракету, Вашингтон перетвориться на учасника сирійського конфлікту.

Сирійська дилема для Обами
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00
"Зараз ми заперечуємо тої факт, що хочемо змінити владу. Але насправді, коли ви здійснюєте бомбардування по військових цілях в Сирії, а в той же час повстанці намагаються скинути режим, то й ви це робите, ви теж берете участь в державному перевороті", - каже Бенджамін Фрідман з Інституту Катона.

Удар по Сирії триватиме години чи кілька днів. Але у Пентагоні готові до можливих наслідків. Сирійська порівняно слабка армія навряд чи зможе завдати серйозного удару у відповідь, кажуть вони. У тої же час небезпека полягає в атаках з боку Гезболли та інших військових угруповань проти Ізраїлю та інших союзників США в регіоні.

XS
SM
MD
LG