Спеціальні потреби

Вихідців з СРСР звинувачують у відмиванні 6 мільярдів доларів


Вихідці з СРСР відмили 6 мільярдів доларів
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

Вихідці з СРСР відмили 6 мільярдів доларів

НЬЮ-ЙОРК - Федеральна прокуратура Південного округу Нью-Йорка у вівторок пред'явила звинувачення в причетності до шахрайської схеми з відмивання шести мільярдів доларів одній з найбільших у світі платіжних систем Liberty Reserve, а також її засновникам Артуру Будовському та Володимиру Кацу та ща п'ятьом іншим керівникам.

Американські правоохоронні органи називають зареєстровану в Коста-Ріці компанію Liberty Reserve «головним банком кримінального світу». На думку уряду США, Liberty Reserve використовували злочинці, які здійснювали шахрайства з кредитними картами, хакери, розповсюджувачі дитячої порнографії і наркоторговці. За оцінкою влади, послугами Liberty Reserve, яка обіцяла своїм користувачам повну анонімність, за останні 7 років скористалися близько мільйона людей, включаючи близько 200 000 жителів США.

Всього через цю компанію було проведено не менше 55 мільйонів транзакцій по всьому світу - за даними прокуратури, більшість з них були нелегальними
В операції проти Liberty Reserve були задіяні не лише федеральна прокуратура, Секретна служба США, Податкове управління і Міністерство внутрішньої безпеки США, але і правоохоронні органи ще 17-и країн, включно з Росією, Латвією, Великобританією, Канадою, Кіпром, Морокко, Швейцарією, Австралією, Китаєм та ін.

Сайт системи Liberty Reserve і чотири домену, які їй належали були закриті. Ще 45 банківських рахунків компанії арештовано владою США. Одночасно Міністерство фінансів США внесло Liberty Reserve до списку злісних порушників законів про відмивання грошей, який укладається згідно з положеннями PATRIOT Act, федерального закону, прийнятого у США в жовтні 2001 року. Внесення до цього списку означає, що американським фінансовим інститутам заборонено відкривати або підтримувати кореспондентські рахунки з банками, які обслуговували Liberty Reserve.

Артур Будовський, також відомий як Артур Беланчук і Ерік Палц, за деякими даними народився в Росії, або Україні
Його заарештували 24-го травня в Іспанії в рамках спільного розслідування, розпочатого іспанською та американською поліцією в 2011 році. Його та Каца було раніше засуджено у США за звинуваченнями у здійсненні грошових переказів без спеціальної ліцензії. У 2006-му році їх було засуджено до умовного терміну, після чого Будовський відмовився від американського громадянства і переїхав в Коста-Ріку. На момент свого арешту 39-річний Будовський був громадянином Коста-Ріки і проживав у Нідерландах.

Співзасновник Liberty Reserve Володимир Кац був арештований у Брукліні. Менеджер фінансових рахунків компанії Аззедін Ель-Амін був затриманий в Іспанії. Відповідальні за технічну інфраструктуру сайтів компанії 33-річний Марк Мармілев і 27-річний Максим Чухарьов були арештовані в Брукліні та Коста-Ріці відповідно. Ще двоє підозрюваних, Ахмед Яссін Абдельгані і Аллан Естебан Хідальго Хіменез оголошені в розшук у Коста-Ріці.

Коментуючи пред'явлення звинувачень Liberty Reserve, федеральний прокурор Пріт Бхарара заявив, що «єдина свобода (Liberty по-англійськи), яку надавала ця компанія своїм клієнтам - це свобода чинити злочини».
Liberty Reserve створила власну систему електронної валюти, яка дозволяла злочинцям анонімно відмивати гроші

«Спільні дії правоохоронних органів, про які ми повідомили сьогодні, стали важливим кроком на шляху до викорінення нелегальних банківських послуг в Інтернеті, що діють в атмосфері «дикого Заходу», - додав прокурор. - У міру того, як злочинність набуває глобальних масштабів, довгій руці закону доводиться ставати ще довшою. У даному випадку, вона охопила всю планету».

Як пояснив виконуючий обов'язки помічника Генерального прокурора США Мітілі Роман, Liberty Reserve створила власну систему електронної валюти, яка дозволяла злочинцям анонімно відмивати гроші.

«Мета компанії полягала у відмиванні кримінальних коштів через американську і глобальні фінансові системи, - сказав він. - Висунувши звинувачення проти Liberty Reserve і її засновників та заарештувавши понад 25 мільйонів доларів на рахунках цієї компанії, а також доменні назви і сервери в ряді країн, ми надсилаємо зрозумілий сигнал: ті, хто відмиває гроші, можуть спробувати сховатися, але американське правосуддя їх наздожене».

Фінансові транзакції без слідів

Liberty Reserve була зареєстрована в 2006 році і з тих пір, за даними агентства Associated Press, компанія стала однією з найпопулярніших у світі систем для анонімного переказу грошей. Клієнти користувалися електронною валютою під назвою LR, що дозволяло хакерам використовувати її для передачі один одному винагороди за різні нелегальні послуги. Створена Будовським платформа фактично стала аналогом світової банківської системи в тіньовому комп'ютерному світі.

З метою збереження анонімності Liberty Reserve не дозволяла своїм клієнтам переводити гроші на свої рахунки безпосередньо через кредитні картки
Клієнти також не могли знімати гроші безпосередньо зі своїх рахунків. Замість цього, їм пропонувалося користуватися «обмінними платформами», що дозволяло компанії уникати збору будь-якої фінансової інформації. За даними звинувачення, деякі такі «обмінники» також належали Будовському, Кацу і Ель-Аміну.

На сайті Liberty Reserve можна було знайти список «рекомендованих обмінників». Найчастіше, це були неліцензовані грошові посередники в країнах з низьким рівнем регулювання фінансових транзакцій, включаючи Малайзію, Росію, Нігерію і В'єтнам. Ці «обмінні платформи» стягували набагато більш високу плату за свої послуги, ніж ліцензовані банки.

Для того щоб використовувати LR, клієнт повинен був зареєструватися на сайті Liberty Reserve і надати базові дані про себе: ім'я, адресу і дату народження. Однак, на відміну від традиційних банків, ніяких доказів, що підтверджують надані дані, на сайті не було потрібно. В результаті у клієнтів була можливість відкривати рахунки під вигаданими іменами. Часом користувачі не приховували своїх кримінальних намірів або походження. Так, наприклад, один рахунок був відкритий на Russian Hackers (тобто, «російських хакерів»). У рамках розслідування один з агентів правоохоронних органів відкрив рахунок на ім'я Joe Bogus (Джо Фіктивний), проживає за адресою «123 Фіктивна вулиця, Вигаданий місто, Нью-Йорк».

Як зазначається в обвинувальному висновку, хоча Liberty Reserve рекламувала себе як «найбільшу платіжну систему», обслуговуючу «мільйони» людей по всьому світу, компанія не була зареєстрована в Міністерстві фінансів США, як того вимагає американський закон.

Обвинуваченим загрожує тюремне ув'язнення терміном до 20 років плюс конфіскація майна
«Обвинувачені також обманювали уряди Коста-Ріки, запевнивши їх, що Liberty Reserve припинила свою роботу після того, як їм стало відомо, що їх діяльність розслідується правоохоронними органами США, - йдеться в повідомленні федеральної прокуратури. - Однак вони продовжували керувати Liberty Reserve, діючи через мережу підставних компаній на Кіпрі, в Росії, Китаї, Гонконгу, Марокко, Іспанії, Австралії та інших країнах, через які вони проводили десятки мільйонів доларів».

У повідомленні прокуратури також зазначається, що обвинувачені були свідомі того, що скоюють злочини. Так, в онлайн листуванні між Кацем і Яссін Абдельгані Кац відкрито визнав протизаконний характер діяльності Liberty Reserve і сказав, що «всі в США, включаючи Міністерство юстиції, знають, що LR - це схема з відмивання грошей, яку використовують хакери».

Закриття Liberty Reserve викликало шок у користувачів компанії, які втратили доступ до своїх рахунків. На інтернет-форумах вони стали обговорювати різні можливості повернути втрачені кошти.

Всім обвинуваченим висунули звинувачення у змові з метою відмивання грошей і в змові з метою ведення неліцензійного бізнесу з переказу грошей. Кожному з них загрожує тюремне ув'язнення терміном до 20 років плюс конфіскація майна.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG