Спеціальні потреби

Україна опинилась поруч з Мексикою за рівнем непрозорості в "оборонці"


Українську "оборонки" виназли непрозорою
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

Українську "оборонки" виназли непрозорою

Міжнародна організація «Transparency International» опублікувала рейтинг корупції в оборонних комплексах різних країн. На думку організації, бюджети «оборонок» є одною з найбільш непрозорих і корумпованих сфер у більшості країн світу. Відповідно до результатів досліджень «Transparency international», 70% країн світу не вживають достатніх заходів для недопущення корупції у цій галузі.

Лише Німеччина та Австралія мають потужні антикорупційні механізми. Слідом за ними ідуть США, Швеці та Великобританія. Україна ж опинилась у 4-й групі країн з 7-ми, разом з такими країнами яз Ізраїль та Мексика. Серед іншого проблемами України є непрозорість діяльності спецслужб, та відсутність контролю за ними з боку громадськості та парламенту. Дослідники також зазначають, що громадськість немає доступу до інформації про використання бюджетних грошей у військовій сфері, а державні закупівлі відбуваються не прозоро.

У середині січня в Італії заарештували голову великої військової компанії «Фінмекканіка», Джузеппе Орсі. Він нібито намагався підкупити індійських чиновників під час укладання угоди на продаж 12-ти гелікоптерів.

Військові компанії часто не гребують підкупом, щоб отримати вигідні контракти.
Рейтинг розділив країни на групи за 7-бальною шкалою оцінювання, від A до F. Найббільшою стала група країн, з оцінкою D – сюди увійшли Китай, Росія, Індія, Пакистан, Україна

«Transparency international» нещодавно оприлюднила рейтинг країн за рівнем прозорості у сфері військових контрактів. Директор представництва організації у Лондоні, Лоуренс Кокрофт каже, що дослідники оцінювали, як країни протидіють військовій корупції.

"Ми звертали увагу на те, чи мають країни механізми протидії лобістам, чи позбавлені компанії можливості підкупати чиновників, і чи можна переконатись, що та чи інша людина у міністерстві не бере «відкати»", - говорить Кокрофт.

Дослідники оцінили рівень протидії корупції у 5 сферах: політичній, фінансовій, кадровій, галузі державних закупівель та у ході здійснення військових операцій.

Рейтинг розділив країни на групи за 7-бальною шкалою оцінювання, від A до F. Найббільшою стала група країн, з оцінкою D – сюди увійшли Китай, Росія, Індія, Пакистан, Україна. До останньої 7-ї групи увійшли Єгипет, Алжир та Демократична республіка Конго.

Було укладено також рейтинг військових компаній. Найвищу оцінку отримала лише одна – «Флуор Корпорейшн», яка займається будівництвом. Загалом, зазначають “Transparency International”, військові компанії не надають інформації про свою діяльність.

У деяких країнах військові міністерства та оборонні підприємства міцно переплетені, а чиновники напряму заробляють гроші на урядових замовленнях
"Це такі країни як Туреччина, Пакистан, Індонезія, Єгипет – там військові є фактичною владою країни. Вони займаються бізнесом у багатьох сферах і оборону країни теж бачать як бізнес", - говорить Джефрі Сміт з Центру публічності наводить приклади.

Корупція це не лише підкупи та хабарі, це і обіцянки привабливих посад. Так 10 років тому у США, після укладення угоди на будівництво нового літака між Пентагоном та компанією Боїнг, чиновниця, яка уклала цю угоду, отримала високооплачувану посаду у компанії «Боїнг». Оборудка закінчилась для неї дев’ятимісячним тюремним ув’язненням.
XS
SM
MD
LG