Спеціальні потреби

Приблизно мільйон американців мають циганське коріння


Мільйон американців мають циганське коріння
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00
Direct link

Мільйон американців мають циганське коріння

Культура мандрівного народу та його слід помітні в американському суспільстві, хоча питання про належність до етнічної групи ромалів відсутнє в анкеті перепису населення.

Разом з іншими етнічними групами з усього світу, у Сполучених Штатах осіло чимало ромалів, представників народності більш відомої, як цигани. Достоменно невідомо скільки саме ромалів проживає у США, адже питання про належність до цієї етнічної групи відсутнє в анкеті перепису населення. Але за деякими підрахунками приблизно мільйон американців мають циганське коріння.

Чимало ромалів останньої хвилі еміграції осідають у багатомільйонному Нью-Йорку
Як і інші народи, ромали стали частинкою культури цього унікального міста.

Циганська музика, співи і танці цими днями лунають у нічному клубі «Дром», що став на три тижні епіцентром фестивалю ромалів у Нью-Йорку. Головний акцент організатори роблять на музичній спадщині народу, який емігрував з півночі Індії тисячу років тому і осів здебільшого у Європі та Росії.

У ромалів з Нью-Йорком є багато спільного. Як і цигани, які вбирали у себе культуру земель, де вони поселялися, Нью-Йорк постійно змінюється під впливом іммігрантів, зокрема й ромалів, які поселяються у цьому унікальному місті.

Ісмаїл Лумановскі – соліст музичного колективу «All Stars» каже, що вважає себе культурним послом свого народу:

«Граючи циганські мелодії, я прагну дати нью-йоркській аудиторії інший погляд на музику та можливість висловлювати свої почуття цієї хвилини».

Циганський дух, як здається, негайно сподобався вибагливій публіці Нью-Йорка.

Петра Ґалберт викладає в Нью-Йорку циганську мову, вчить танцям і музиці. Частина її роботи, як зізнається вона, розвінчувати міфи, пов’язані з культурою її пращурів:

«Ми здебільшого не кочовий народ. Ми люди, які осіли сотні років тому, чи бодай намагаємося це зробити і знайти роботу».
До ромалів, де б вони не жили, люди і влада завжди ставилися з острогою і недовірою. Дискримінація циган також не знала кордонів

За приблизними підрахунками, 500 тисяч ромалів були замордовані нацистами під час Другої світової війни. Навіть сьогодні вони часто стають мішенню насильницьких нападів у західній та південній Європі. І у США цигани не почуваються захищеними. Петра розповіла про досвід її матері, яка працює в банку:

«Вона не любить розповідати людям, що вона циганка, тому що, як каже, як тільки щось трапиться, кого, думаєте, будуть звинувачувати».

Утім, більшість народжених у США циганів, як танцюристка Пірожка Рац, пишаються традиціями свого народу, особливо, вмінням ворожити. Жінка каже, що пори всіляку там глобалізацію, ромали не піддаються асиміляції:

«Ми не дозволили усім столітнім печалям змінити нас. Ми залишаємося такими як були, плекаючи важливі для нас речі, як то щедрість, родинні зв’язки, музику і таке інше».

Судячи з популярності циганської музики, танців та навіть моди, ромали стають невід’ємною частиною тепер і нового світу.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG