Спеціальні потреби

Програма МВФ для України: подарунок, чи головний біль перед виборами? Думки західних аналітиків


Це важливий сигнал підтримки реформ в Україні; програма дозволить полегшити тягар боргових виплат країни в 2019 році та зміцнить довіру інвесторів. Так у низці світових ЗМІ прокоментували рішення МВФ від 18 грудня схвалити нову програму stand-by обсягом 3,9 мільярда доларів для України.

"Вчасно до Різдва". Так прокоментував рішення МВФ кореспондент Reuters Маттіас Вільямс.

"Рішення МВФ допоможе надати впевненості інвесторам у рік, коли інші ринки, що розвиваються, зазнали удару і власне Україну називають серед найбільш вразливих. Україна має сплатити майже 5 мільярдів доларів іноземним кредиторам в 2019 році", - пише Bloomberg.

Програма stand-by допоможе з борговими виплатами, однак лише тимчасово, застерігає Тімоті Еш, стратег BlueBay Asset Management.

"Це допоможе, але недостатньо. Хто б не виграв президентські вибори, він матиме прийняти низку складних рішень, і першим буде рішення стосовно подальших відносин з МВФ. SBA справді є лише мостом. Україні потрібен EFF", - зазначає аналітик у Twitter.

Програма МВФ зміцнює довіру інвесторів до країни і допомагає забезпечувати економічну стабільність. "Міжнародний валютний фонд схвалив нову програму stand-by на 3,9 мільярда доларів для України у вівторок з наміром допомогти країні утримувати стабільність та довіру інвесторів перед неспокійним періодом виборів", - йдеться в статті Reuters.

Однак, традиційний наголос МВФ на обмеженні зростання бюджетних видатків, створює ускладнення для влади напередодні виборів, не дозволяючи розширити підтримку малозабезпечених верств населення, вважає Балаш Ярабік, дослідник аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace.

"Поновлення підтримки МВФ та Світового банку є ключовим для України... міжнародні фінансові установи продовжують (надто) наголошувати на макроекономічній стабільності, ігноруючи бідність і створюючи великий головний біля для уряду до виборів 2019 року", - пише дослідник у Twitter.

Послання Юлії Тимошенко та "Приватбанку" побачив в пріоритетах програми МВФ британський аналітик Тімоті Еш

В своїй заяві після засідання Ради директорів МВФ, перший заступник директора-розпорядника МВФ Девід Ліптон закликав уряд України не нарощувати видатки. "Важливо протистояти тиску збільшити видатки, чи знизити податки, водночас поновлюючи зусилля з покращення управління державними фінансами та надходженнями", - заявив посадовець.

Послання Юлії Тимошенко та "Приватбанку" побачив в пріоритетах програми МВФ британський аналітик Тімоті Еш.

"Гадаю, наголос на важливості незалежності Центрального банку – чітке послання Юлії Тимошенко дати задній хід її погрозам змінити керівництво НБУ", - написав Еш у Twitter.

"Коментар про отримання активів проблемних банків призначається Приватбанку", - додав він.

Справді, Ліптон окремо наголосив на важливості незалежності центрального банку України, коментуючи пріоритет програми в сферах монетарної політики та фінансового сектору: "Ціль монетарної політики - зниження інфляції та відновлення міжнародних резервів поряд з режимом гнучкого обмінного курсу. Захист незалежності центрального банку буде ключовим в цьому напрямку. Продовжуються зусилля з вирішення питання проблемних кредитів, порятунок активів проблемних банків та покращення фінансів державних банків".

Деякі з пріоритетів програми МВФ, такі як приватизація, або земельна реформа, буде складно втілити у рік виборів, наголошує аналітик Девін Ейклс

Деякі з пріоритетів програми МВФ, такі як приватизація, або земельна реформа, буде складно втілити у рік виборів, наголошує аналітик Девін Ейклс.

"Нова угода stand-by з Україною наголошує не деяких пунктах, яких, ймовірно, не будуть торкатись у рік виборів. Важко уявити, щоб хтось йшов на вибори з гаслами про земельну реформу, чи приватизацію (або публічно заявив про них після виборів)", - пише аналітик у Twitter.

Програма підтримає економічну політику уряду протягом року, зберігаючи нещодавні економічні здобутки та прокладаючи шлях до більш швидкого економічного зростання, наголошує Ліптон.

Ліптон відзначив зусилля України, за підтримки міжнародної спільноти з поновлення макроекономічної стабільності та відновлення зростання.

"Українські посадовці успішно поновили макроекономічну стабільніcть та відновили зростання, за підтримки міжнародної спільноти ... резерви було відновлено і довіра покращилась", - наголосив посадовець.

Як повідомлялось, у вівторок, МВФ схвалив програму stand-by для України обсягом 3,9 мільярда доларів. Перший транш програми у 1,4 мільярда доларів буде виділено негайно, йдеться в заяві МВФ.

Основними завданнями на 2019 рік в рамках програми стане підтримка макроекономічної та фінансової стабільності, йдеться в заяві МВФ.

Програма має чотири пріоритети:

  • продовження фіскальної консолідації та зниження державного боргу;
  • подальше стримування інфляції та збереження режиму гнучкого валютного курсу;
  • зміцнення фінансового сектору, порятунок активів проблемних банків та поновлення банківського кредитування;
  • просування структурних реформ, зокрема, покращення податкового адміністрування, приватизації та управління.

Дивіться також: Світовий банк надав Україні позикові гарантії на 750 мільйонів доларів. Інтерв'ю з Романом Качуром

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG