Спеціальні потреби

Він, вона, вони. Як не потрапити в халепу з фемінітивами та звертаннями у США?


Аналіткиня, історикиня, членкиня – українці все частіше звертаються до фемінітивів у своїй мові, щоб підкреслити індивідуальність особи, про яку йдеться, виявити до неї повагу. Звичайно, англійська мова не має фемінітивів, як українська, але питання гендерної ідентифікації у мові є суспільно чуттєвим.

Живучи у США, я зіткнулась із тим, що пряме позначення статі людини, про яку мало знаєш, тут може бути сприйнято негативно. Серед молоді та тренд-сеттерів стає поганим тоном припустити те, яку стать має твій співрозмовник/співрозмовниця до того, як він/вона це прямо зазначать.

Соцмережеві компанії та навіть Волл-стріт активно запроваджують правила, покликані виявити більшу повагу до гендерної самоідентифікації. Навіть у діловому листуванні подекуди можна побачити припис, який визначає гендерну ідентифікацію автора листа – наприклад, фразу "Займенник: вона/її" після ім'я та посади в підписі.

Який твій займенник? Таке питання задають при знайомстві школярі старших класів звичайної американської школи поблизу Вашингтона, де навчається моя донька. І варіантів відповіді на це питання більше, ніж "він/його" та "вона/її".

"Ви просто так взяли і припустили, яка у мене стать?" Цю фразу бояться почути вчителі в класі, щоб не видатись нечутливими до самоідентифікації дитини.

Так само і при подачі документів до американського університету абітурієнта часто просять вказати, який займенник використовувати при звертанні до нього. Потрібно вибрати з більше десятка варіантів, серед яких: чоловік, жінка, трансгендер/ка, а також небінарні статі – для осіб, які не ідентифікують себе зі статтю визначеною під час народження, а є десь посередині між двома статями.

Поради з використання займенників минулого листопада видав і гігант Волл-стріт, інвестиційна компанія Goldman Sachs. Компанія радить своїм співробітникам не робити припущень про стать людини за її ім'ям або фізичним виглядом, а у вільний час тренуватись використовувати гендерно-нейтральні звертання у розмовній мові.

Також у лютому цього року додаток Google відмовився позначати стать людини через функцію розпізнавання облич. "Про гендер особи не можна судити із зовнішнього вигляду, тому ми усуваємо ці позначки", - йдеться в повідомленні компанії.

Як же звертатись до людини, яка ще не повідомила про свою стать, і при цьому не видатись грубим?

Подруга Ілона Маска, канадська співачка Grimes називає свою майбутню дитину гендерно-нейтральним "вони". Співачка, яка перебуває на восьмому місяці вагітності, на питання шанувальника у Twitter про те, на кого вона чекає - хлопчика чи дівчинку, сказала, що її дитина сама визначиться за своєю статтю. "Вони самі визначатимуть свою стать та ідентичність", - написала вона у Twtter.

Саме займенник "вони" в однині, який позначає небінарну особу, став словом десятиліття 2010-2019 за версією Американської спілки діалектів.

Вибір займенника "вони" у США обумовлений і лінгвістичними особливостями, бо цей займенник в деяких випадках історично використовується в англійській мові і для позначення однини присвійного займенника (Everybody likes their mother – Кожен любить свою матір).

Отже українське жартівливе – "звертайтеся до мене як до двох" - може стати реальністю у США, де займенник "вони" все частіше вживають як гендерно-нейтральне звертання.

Ось ситуація з життя: в клас моєї доньки прийшла новенька учениця. Заходить вчителька, що має знайомити її з класом, і питає: "А де новенька? – але поспіхом виправляється на гендерно-нейтральне. - А де нова особа? Вони все ще у вбиральні?" (Where is the new person? Are they still in the bathroom?)

А от у правовому полі в царині визначення прав третьої статі у США тривають запальні дискусії. В деяких штатах, де мешканці більш ліберально налаштовані, третя стать все більше стає правовою реальністю.

Так, з січня цього року у штаті Нью-Гемпшир на водійських правах у графі "стать" можна позначати не лише "чоловік" або "жінка", але і нейтральне "Х". Місцеві мешканці достатньо активно користуються цією можливістю. За перші десять днів 2020 року, пише місцеве видання, в Нью-Гемпширі видали вісім водійських посвідок зі статтю "Х", а перед адміністрацією стояли люди з гаслами "Новий рік - нова позначка про гендер" та "Команда Х".

Подібне правило пошириться на всю Америку і стосуватиметься не лише водійських прав, але і паспортів, якщо буде прийнято закон, поданий до Конгресу США 25 лютого цього року американським законодавцем від Каліфорнії Ро Ганною.

Водночас, низка штатів ініціювала законопроекти, які, на думку деяких, нетолерантні для трансгендерів і, у випадку їх затвердження, вимагатимуть від людей використовувати ті вбиральні, які відповідають статі людини при народженні. Триває також окрема дискусія стосовно хірургічних операцій зі зміни статі у молодому віці.

Хоча правовий статус небінарності статі ще не визначено і це питання жваво обговорюється у США, вже тепер можна впевнено стверджувати - толерантність до третього гендера впевнено стає мовним та суспільним явищем в Америці.

Думки, висловлені в рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів і не відображають позицію «Голосу Америки».

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому веб-сайті, дозволяється за умови посилання на джерело.

Дивіться також: Як працює єдина українська школа у великому Брукліні. Відео

Як працює єдина українська школа у великому Брукліні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Відео - найголовніше

США: Дайджест головних подій тижня. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
XS
SM
MD
LG