Спеціальні потреби

Акцію проти агресії у школах в Україні провів американець українського походження


Він брав участьу Марші за громадянські права у Вашингтоні у 1963-му році. Він стояв на трибуні разом з Мартіном Лютером Кінгом, коли той виголошував свою історичну промову «Я маю мрію». Він співав у найпопулярнішому американському фольк-гурті шістдесятих «Пітер, Пол і Мері» – володарі п’яти премій Греммі. А його пісеньку про чарівного дракона знає кожна дитина в Америці. Славнозвісний бард Пітер Ярроу днями вперше відвідав Україну, звідки походять його батьки. Він привіз сюди програму, якою займається останні 10 років – навчання школярів толерантності і взаємоповаги через музику.

Американська знаменитість Пітер Ярроу об’їздив з концертами увесь світ. І ось тепер завітав в Україну. Легендарний фольк-музикант співав для учнів, батьків та вчителів Володар-Волинської середньої школи №1 на Житомирщині. Він привіз місцевим дітлахам музичне послання, з яким звертався до школярів у Гонконгу і Хорватії, Південній Африці і Канаді, Ізраїлі і Палестині. «Не смійся з мене». Так зветься освітня програма проти агресії у школах, яку співак створив 10 років тому і яка нині працює у понад 22 тисячах шкіл у Сполучених Штатах.

Як каже Пітер, з дитячої жорстокості – знущань, кпинів та насильства, які діти терплять від своїх однолітків – беруть початок дорослі лиха. Расові упередження, злочини ненависті, війни і голокости. Він вірить, що збудувати справедливіший світ можна через виховання толерантності у дітей. І що зробити це здатна музика. Пітер переконаний: пісня має велику об’єднуючу силу. Коли люди співають разом, тоді дуже важко сказати тому, хто поряд: забирайся геть, ти не такий, як я.

Програмова пісня, свого роду гімн цього руху так і зветься – «Не смійся з мене»:

«Я маленький хлопчик в окулярах, з тих, яких називають «заучка».
Я дівча, що не всміхається, бо брекети лишаються.
Я знаю, як це плакати нишком у своєму ліжку.
Не смійся з мене. Не давай імена. Не насолоджуйся моїм болем.
Перед Богом ми рівні всі, у всіх будуть крила за спиною.
Не смійся наді мною».


Здається, глядачі сприйняли месидж. Бабуся однієї з учениць школи – Тетяна Леонідівна Семеній зазначає:

«Зараз жорстокий світ, жорстокі діти. А це об’єднує їх, таке побільше треба проводить. Від цього розкривається душа і серце співає».

Учениця 9 класу Настя Павицька погоджується: «Пісні Пітера Ярроу об’єднали нас, створили таку теплу та дружню атмосферу. По закінченню ми всі обнімались – мені це дуже сподобалось».

Ідея запросити славетного барда в Україну належала волонтеру Корпусу миру США – Бобу Шлехубиру:

«Я дізнався в Інтернеті, що батьки Пітера були з України, і подумав, що треба його запросити поїхати додому».

А заступник директора Корпусу миру США в Україні Томас Росс каже, що організація з радістю підтримала ідею, щоб Пітер представив в Україні свою програму проти насильства у школах.

В Україні Пітер Ярроу дав кілька концертів та записав диск з Марійкою Бурмакою. Співак пообіцяв повернутися, щоб знову запропонувати свою програму українським школам:

«Це мій перший приїзд в Україну, але я відчуваю міцний зв’язок, бо мої батьки були вихідцями з України. Мати походила з тієї частини, що була під Росією, батько – з тієї, що була під Польщею. Якби я народився тут, мене звали б Петро Ярошевич, а маму Вірочка Бортко. Тому ця поїздка для мене особлива з особистих причин. А друга причина – це моя програма проти знущань у школах, яку я пропагую всюди у світі. Діти бачать насильство в реальному житті і по телевізору. Діти лише імітують дорослих. Але діти можуть розірвати цей цикл страху і ненависті. І саме в цьому полягає моя надія. Ось чому я тут».

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG