Спеціальні потреби

Янукович звернувся до народу з оточеного міліцією палацу «Україна»


Віктор Янукович посилить права опозиції. Про це президент України заявив у щорічному посланні до народу. «У реформуванні політичної системи особливу увагу буде приділено посиленню прав опозиції», – пообіцяв глава держави, виступаючи в четвер у столичному палаці «Україна».

Своїм пріоритетом Янукович назвав також внутрішній політичний діалог та формування консенсусу в суспільстві. Бачити країну консолідованою глава держави хоче вже в наступному 2011-му році – до двадцятиліття незалежності. У національному розколі він звинуватив колишню владу, яка, за його словами, ділила народ на «наших» і чужих. «Прийшов час почути й зрозуміти один одного», – закликав президент.

Утім сам Янукович, як виглядає, наразі не готовий почути думку опонентів. Палац «Україна», в якому президент виголошував своє звернення до українського народу, заздалегідь оточила подвійними кордонами міліція. Представників опозиційної партії «За Україну!», які, попри заборону суду, анонсували акцію протесту «Локшина від Януковича», відтіснили на прилеглі вулиці. Кількох активістів затримали; решту – з десяток мітингувальників – взяли у щільне кільце співробітники спецпідрозділу «Беркут». Не допомогла й поява чотирьох народних депутатів від опозиції – зокрема, лідера партії «За Україну!» В’ячеслава Кириленка. Працівники міліції заблокували і їх на підходах до палацу «Україна». Відтак на сходах біля палацу Януковича зустрічали самі лише прихильники з гаслами про цілковиту підтримку політики нового президента.

Промова, приурочена до перших 100 днів президентства Віктора Януковича, була всеохопною і тривала півтори години. З них третину часу глава держави присвятив критиці попередньої влади.

«Ми отримали країну в стані тяжкохворого», – заявив президент, назвавши стан економіки, що дістався йому в спадок, «руїною». При цьому він запевнив: «сумну сторінку, що тривала останні 5 років, перегорнуто безповоротно». «Закінчилося базікання. Настав час рішень і дій», – наголосив глава держави і додав: «Я пропоную курс глибоких реформ».

Реформи від Януковича передбачають, зокрема, завершення приватизації державного майна. Програма масштабна: за 5 років планується продати все, що досі не було продано. Президент заповзявся також реформувати виборче законодавство, повернувшись на місцевих виборах до мажоритарного приципу з елементами змішаної системи. На думку Януковича, це збільшить вплив громадян на владу. Як він заявив, «Часи дикого капіталізму закінчились. Олігархи, лобісти будуть стояти в загальній черзі».

Глибинні реформи президент обіцяє в усіх сферах життя – економіці, судочинстві, охороні здоров’я, пенсійному забезпеченні, освіті. Янукович не завжди конкретизує їх зміст, однак наголошує на кінцевій меті: Україна за його президентства має увійти до двадцятки провідних держав світу.

Реформи у зовнішній політиці також намічаються кардинальні. Як заявив Янукович, щойно ухвалений закон Про засади внутрішньої та зовнішньої політики поставить крапку в політичній нестабільності в Україні. За цим законом, Україна відмовляється від членства в НАТО і проголошує політику позаблоковості. «Ми проголосили політику позаблоковості і будемо її суворо дотримуватися», в – пообіцяв Янукович.

Що ж до відносин з Росією, то вони, за його словами, будуть розвиватися «по висхідній». Президент має намір підписати декларацію про стратегічне партнерство України і Росії та підготувати нову 10-річну програму співпраці для реалізації базового Договору про дружбу між двома країнами.

Відрікаючись від західного курсу та розвертаючи Україну в протилежному напрямку – на Схід, Янукович не забув промовити ритуальну фразу про вірність європейським цінностям. За його словам, «Найвищим пріоритетом зовнішньої політики для України була і залишається євроінтеграція».

Віктор Янукович став першим президентом, який виголосив щорічне звернення до народу поза стінами Верховної Ради. Як пояснили у президентській адміністрації, зміна традиції пов’язана з тим, що йдеться про звернення саме до народу, а не до парламенту.

З колишніх українських лідерів на урочистому заході були присутні Леонід Кравчук та Леонід Кучма. Екс-президент Віктор Ющенко проігнорував запроcини і не був присутній на святі свого наступника.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG