Спеціальні потреби

Янукович на саміті буде, угоди не буде


Янукович на саміті буде, угоди не буде
Янукович на саміті буде, угоди не буде

Президент України таки візьме участь у саміті Україна-ЄС у понеділок 19 грудня у Києві. Повідомлення про це з’явилось у п’ятницю на офіційному сайті глави держави.

Віктор Янукович, який раніше туманно висловлювався з приводу своїх планів на 19 грудня, зрештою визначився і на саміті буде. За інформацією прес-служби, заплановано його зустрічі з главою Ради ЄС Германом ван Ромпеєм та очільником Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу. На цьому, однак, вичерпуються добрі новини стосовно форуму, на який покладалося так багато надій.

Сподіваного парафування Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом не відбудеться. Про це і українська, і європейська сторона вже заявили як про доконаний факт.

Те, що Угода не буде парафована, підтвердив народний депутат від Партії регіонів Леонід Кожара. «Дійсно, Угода про асоціацію не буде парафована під час саміту», – сказав Кожара під час телевізійного ток-шоу в четвер. При цьому причиною він назвав те, що Євросоюз не встиг підготувати до парафування текст угоди: мовляв, різні блоки цього тексту ще технічно не звірені та не узгоджені різними підрозділами ЄС.

На технічному боці справи наголошують і в українському МЗС. Днями директор департаменту інформаційної політики відомства Олег Волошин сказав, що парафування 19 грудня не буде, але це, як він висловився, «не Армагеддон». Мовляв, не парафуємо в рамках саміту, то парафуємо пізніше.

Натомість європейці, хоч офіційно озвучують суто технічні причини своєї неготовності парафувати угоду з Україною, у неформальних бесідах кажуть про інше.

ЄС не парафуватиме угоду, аби не легітимізувати нинішню ситуацію в Україні, де влада використовує суди для розправи з опозиціонерами. Про це повідомила Польська інформаційна агенція з посиланням на дипломатичне джерело в Євросоюзі. Як сказав співрозмовник інформагенції, Європейський Союз не буде заплющувати очі на порушення демократичних стандартів в Україні. А як заявив інший неназваний європейський дипломат в інтерв’ю газеті «Комерсант-Україна», максимум, на що може розраховувати Україна на саміті, – це політична заява про завершення переговорів про асоціацію.

Євроінтеграція України відкладається. Парафування не буде, і, можливо, не буде навіть заяви про завершені переговори. XV саміт Україна-ЄС, який обіцяв стати історичним, провалився ще до свого початку.

Про причини цього провалу опозиція в Україні говорить в унісон з європейськими лідерами. Підписати угоду з ЄС Україна зможе тільки тоді, коли припиняться політичні переслідування, а Тимошенко і Луценко вийдуть на волю, – заявив у п’ятницю лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк. Як він вважає, великим досягненням за нинішніх умов є вже сам факт проведення саміту. За словами Яценюка, це означає, що Європа, незважаючи ні на що, не зачиняє перед Україною дверей.

А тим часом за три дні до саміту європейські політики зробили чергову спробу достукатись до української влади. У п’ятницю Європарламент оприлюднив звернення, у якому просить для лідерки опозиції гуманних умов утримання під вартою, справедливого процесу апеляції та допуску до участі у виборах.

Звернення з Брюсселя, як і всі попередні, вочевидь, залишиться без відповіді. Схоже на те, що єдиною поправкою у планах влади, з огляду на майбутній форум, стало перенесення судового розгляду скарги на повторний арешт Тимошенко. Засідання Апеляційного суду перенесли на 21 грудня, вже після закінчення саміту. Як стверджують соратники Тимошенко, це зроблено заради того, аби не дратувати високих європейських гостей прогнозованим рішенням «незалежних» українських судів.

Нагадаємо: переговори про Угоду про асоціацію з Євросоюзом Україна веде починаючи з 2007 року. У листопаді цього року сторони заявили про технічне завершення переговорів. Проте парафування, підписання і ратифікація угоди опинилися під загрозою через різке погіршення ситуації з демократією в Україні.

Нагадаємо також: парафування угоди означає її попереднє підписання ініціалами уповноважених осіб. Документ може набрати чинності лише після того, як його підпишуть та ратифікують Європейський парламент, а також парламенти 27 країн-учасниць ЄС.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG