Спеціальні потреби

Янукович: Україна не поступиться суверенітетом в питанні приєднання до Митного союзу


Янукович: Україна не поступиться суверенітетом в питанні приєднання до Митного союзу
Янукович: Україна не поступиться суверенітетом в питанні приєднання до Митного союзу

Президент України Віктор Янукович заявив, що Києву і Москві поки не вдалося подолати розбіжності у баченні механізму членства України в Митному союзі РФ, Білорусі і Казахстану. Під час поїздки до Донецька, відповідаючи на запитання журналістів, він зазначив, що Конституція України та закони забороняють владі делегувати наднаціональним органам повноваження, що відносяться до повноважень держави. Це фактично означає неможливість приєднатися до вже існуючого об’єднання трьох пострадянських країн:

«У відносинах з будь-якою державою, тим паче Росією, завжди були, є і будуть розбіжності щодо захисту національних інтересів. Ми маємо власну позицію, яка передбачає захист українських національних інтересів. Ми проголосили політику національного прагматизму і ми будемо її дотримуватися”,– підкреслив президент.

Водночас Янукович закликав продовжити діалог:

«Політика компромісів – це та політика, яка дає можливість відстоювати наші національні інтереси, а в деяких питаннях робити поступки – але поступки ніколи не будуть за рахунок суверенітету України».

Заяву пана Януковича можна розцінити як відповіть російській владі, яка чітко дала зрозуміти українцям, що не сприймає політику балансування Києва між приєднанням до зони вільної торгівлі Європейського Союзу і Митним союзом трьох колишніх радянських республік.

Цього тижня президент Російської Федерації Дмитро Медведєв однозначно відкинув пропозицію української влади приєднатися до Митного союзу на особливих умовах. Він заявив, що Кремль зацікавлений виключно у повноправному членстві України в існуючому об’єднанні:

«Ми не можемо погодиться на підключення України за якимись формулами «три плюс один», «ми двадцять документів підпишемо, а тридцять не будемо. Або нехай вступають цілком, повністю підписують все поетапно і стають повноправними членами союзу і отримують від цього всі вигоди і виконують усі зобов’язання, або тоді це вже інший шлях».

Дмитро Медведєв також відзначив, що в разі незгоди України на повноправле членство, правила ввезення деяких українських товарів в країни Митного союзу можуть стати жорсткішими. Фактично це означатиме створення митних бар’єрів для українських виробників на ринки Росії, Білорусі і Казахстану.

Ще одним способом тиску на Київ називають питання ціноутворення на газ. Російське керівництво ставило можливість перегляду вартості палива для України від приєдання до Митного союзу і передачу Газпрому української газотранспортної системи.

Оглядачі й раніше вважали нежиттєздатною запропоновану Києвом пропозицію приєднатися до Митного союзу на особливих умовах. Експерт Центру імені Разумкова Василь Юрчишин називав підхід сумнівним:

«Розмови про формат «3+1» в Україні не набули розвитку. Може, це і правильно. Тому що, на мою думку, це сумнівно: із загальних формулювань Митного союзу вибирати тільки окремі параграфи й окремі положення. Тоді зникає сам сенс Митного союзу в контексті виграшів і програшів потенційних його членів».

Ідею критикувала й опозиція, наполягаючи, що підписання Україною угоди про зону вільної торгівлі з ЄС відкриє для українських товарів значно привабливіший ніж російський ринок Євросоюзу.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG