Спеціальні потреби

"Політичне розв'язання проблеми України є правильним напрямком" – Сі Цзіньпін після зустрічі з Путіним


Президент Росії Володимир Путін, китайський лідер Сі Цзіньпін, Пекін, 16 травня 2024 року.
Президент Росії Володимир Путін, китайський лідер Сі Цзіньпін, Пекін, 16 травня 2024 року.

Після переговорів із президентом Росії Володимиром Путіним у Пекіні в четвер китайський лідер Сі Цзіньпін заявив, що "обидві сторони погоджуються, що політичне розв'язання проблеми України є правильним напрямком".

"Позиція Китаю в цьому питанні була послідовною та чіткою, що включає дотримання статуту та принципів ООН, повагу до суверенітету та територіальної цілісності кожної країни, повагу до законних інтересів безпеки кожної сторони та побудову збалансованої, ефективної та стійкі рамки безпеки", - сказав Сі.

Він запевнив, що Китай "сподівається на мир і стабільність у Європі найближчим часом і продовжує відігравати конструктивну роль".

Сі зазначив, що "менталітет холодної війни продовжує зберігатися", а "одностороння гегемонія, протистояння таборів і політика сили загрожують світовому миру та безпеці кожної країни".

Китай вважає свою торгівлю з Росією частиною нормальних двосторонніх відносин. Пекін також заявляє, що дотримується нейтралітету щодо війни і не відіграє іншої ролі, окрім пошуку миру. Під час зустрічей з європейськими лідерами минулого тижня Сі відмовився від звинувачень у підтримці його країни війни Росії в Україні.

США та західні партнери неодноразово попереджали Китай щодо надання Росії зброї для її війни проти України.

Як повідомляв раніше Голос Америки, Путін перед поїздкою в Китай заявив про “згоду з китайською позицією” щодо припинення війни Росії проти України (що в Пекіні та в Москві називають “врегулюванням української кризи”). Але демонстративно уникає згадки, що першочерговим в офіційних китайських документах є наголос на суверенітеті та територіальній цілісності країн, відповідно до статуту ООН. Путін протиставляє Заходу близькість партнерства Росії й Китаю.

Результатом сьогоднішніх зустрічей Путіна та Сі Цзіньпіна стало підписання нової домовленості про стратегічне партнерство "нової ери", повідомляє Sky News.

Ось ключові положення нової домовленості

Війна в Україні:

"Російська сторона позитивно оцінює об’єктивну та неупереджену позицію Китаю в українському питанні".

Китай "підтримує зусилля російської сторони щодо забезпечення безпеки і стабільності, національного розвитку і процвітання, суверенітету і територіальної цілісності, а також виступає проти зовнішнього втручання у внутрішні справи Росії".

Сполучені Штати:

"Росія та Китай серйозно стурбовані "спробами США порушити стратегічний баланс", включаючи розробку високоточної неядерної зброї для потенційних "обезголовлюючих" ударів, а також плани розгортання ракет наземного базування в Азії, Тихоокеанському і європейському регіонах.

Північна Корея:

"Сторони виступають проти залякування у військовій сфері, яке здійснюють Сполучені Штати та їх союзники, що провокує подальшу конфронтацію з КНДР".

Технології:

Сторони домовились "розвивати співпрацю в інформаційній та комунікаційні технології, включаючи штучний інтелект, програмне забезпечення, безпеку мережі та даних".

Ядерна енергетика:

Сторони домовились "поглибити партнерство в мирній ядерній енергетиці, включаючи термоядерний синтез, реактори на швидких нейтронах і замкнутий ядерний паливний цикл".

"В умовах міжнародної турбулентності російсько-китайські відносини витримують випробування стрімкими змінами у світі, демонструючи міцність і стабільність, і переживають найкращий період у своїй історії", - йдеться в спільній заяві Путіна та Сі Цзіньпіна.

Вони заявили, що будуть "поглиблювати довіру" і військову "співпрацю" шляхом розширення здвоєних навчань і бойової підготовки, регулярного проведення спільного морського і повітряного патрулювання і підвищення "рівня спільного реагування на виклики і загрози". Лідери також висловили "дуже глибоку стурбованість" тим, що вони назвали "надзвичайно дестабілізуючою" військовою діяльністю США і союзників, "які мають чітку антиросійську та антикитайську орієнтацію".

Візит Путіна відбувся через кілька тижнів після того, як держсекретар США Ентоні Блінкен прилетів до Китаю, щоб висловити занепокоєння щодо, за його словами, підтримки Китаєм російської армії, а також через день після того, як він заявив, що Вашингтон продовжить накладати санкції на китайські компанії, що постачають російський оборонний сектор, повідомляє Reuters.

Це перша закордонна поїздка Путіна від часу складання інавгурації на п’ятий термін на посаді президента РФ.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG