Спеціальні потреби

Морґан Вільямс: Обмеженням експорту зерна уряд підриває розвиток агропромисловості


Попри очікування фермерів, учасників ринку зерна, український уряд вирішив продовжити дію обмежень на експорт зерна до 31 березня. Про рішення продовжити дію квот на вивезення за кородн зернових повідомив мінстр аграрної політики Микола Присяжнюк. Урядовці кажуть, що таким чином намагаються не допустити зростання в Україні цін на зерно, яке цього тижня значно подорожчало на світових біржах. Експерти прогнозують, що ціни на зерно на внутрішньому ринку таки впадуть, але остерігають, що частина врожаю зіпсується і врешті квоти обернуться українцям збитками.

Квоти на зерно уряд запровадив ще у листопаді. До цього аграрії скаржилися на адміністративні перепони і дії митниці, які заважали продавати врожай за кордон. Завдяки дії квот, ціни на зерно на внутрішньому ринку значно нижчі від світових. Загалом держава планує дозволити вивезти за кордон не більше чотирьох мільйонів тонн пшениці і кукурудзи, в той час як експортери заявляли про можливість продати в інші країни принаймні у чотири рази більше.

Президент Українсько-американської бізнес-ради Морґан Вільямс зазначає:

«Ми не впевненні, хто виграє у цій ситуації. Уряд тут не виграє, бо його доходи зменшуються. Фермери не виграють, експортери не виграють. Ми не знаємо кому це вигідно. У цьому і проблема. Тут усі програють. Чому уряд це робить замість того, щоб дозволити сільському господарству скористатися високими цінами на світовому ринку і заявити про Україну як про надійного постачальника? Світу потрібні продукти з України. Світу потрібно, щоб сільськогосподарський двигун України набирав обертів, а уряд робить все, щоб обмежити цей прогрес і знищити прибутки в агропромисловому секторі».

Українські фермери також критикують такі дії влади, вважаючи, що вони не дають їм отримати справедливу ціну за вирощений врожай. Натомість вони пропонували запровадити дотації на хліб для малозабезпечених громадян. Аграрії сподівалися, що обмеження на експорт зерна буде скасоване після нового року і притримували його в розрахунку отримати значно кращу ціну за вирощений врожай.

Морґан Вільямс додає: «Сільське господарство знесло цього року для України золоте яйце. Україна отримала гарний врожай і високі міжнародні ціни. Український уряд хоче розбити це яйце. Він робить все можливе, щоб зменшити прибуток, який може прийти в Україну від експорту зерна за кордон».

Нині учасники ринку прогнозують, що від 7 до 9 мільйонів тонн зернових може просто зіпсуватися, адже багато трейдерів не мають елеваторів для тривалого зберігання збіжжя. Компанії, які вже отримали квоти на експорт зерна здебільшого ними не скористалися. Вони нарікають, що досі не змогли отримати усієї дозвільної документації у міністерствах. Експерти сумніваються, що зерно вдасться експортувати до кінця року.

 • 16x9 Image

  Мирослава Ґонґадзе

  Керівниця мовлення Голосу Америки у Східній Європі. На додаток до праці на «Голосі Америки», часто виступає як експерт із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі. Статті Мирослави друкуються на шпальтах таких світових видань, як Wall Street Journal, Washington Post, NPR, Journal of Democracy. Мирослава є співавтором науково-публіцистичної роботи «Розірваний нерв» про протестний рух в Україні 2000-2004 років.

  З освітою правника, здобутою у Львівському державному університеті, має великий досвід роботи в галузі журналістики та зв'язків із громадськістю. Працювала журналістом, редактором, продюсером, керівником медіа-кампаній в Україні та США у низці політичних і медійних організацій, у тому числі RFE/RL, Інтерньюз, IRI, NDI.

  Серед іншого – Мирослава також здобула освіту у Гарвардському університеті за стипендією Фундації Німана (2018-2019 рр.), була дослідником Університету Джорджа Вашингтона (2003) та володарем стипендії Рейгана-Фасела Національного фонду за демократію (2001). «За видатний внесок у розвиток журналістики, активну громадянську позицію та професійну майстерність» Мирослава Ґонґадзе нагороджена Орденом княгині Ольги.

  Інформувати, поєднувати й об’єднувати людей та ідеї, надихати – такою Мирослава бачить свою місію.

  У вільний від роботи час, якщо такий з’являється, захоплюється подорожами, мистецтвом, фотографією.

  Має дорослих доньок-близнюків Нану та Саломе.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG