Спеціальні потреби

Чи зможуть США притягнути власника сайту WikiLeaks до відповідальності?


Американське зовнішньополітичне відомство опинилося останніми днями у центрі масштабного дипломатично скандалу через оприлюднення вебсайтом WikiLeaks текстів документів внутрішнього дипломатичного листування.

Посадовці США кажуть, що засновник Інтернет-сторінки WikiLeaks австралієць Джуліан Ассандж переступив закон, опублікувавши таємну інформацію Сполучених Штатів, і тому мусить нести кримінальну відповідальність.

Тим часом інший фігурант цієї справи, рядовий американських збройних сил, якого підозрюють у копіюванні та передачі інформації сайту WikiLeaks вже шість місяців перебуває під вартою. Він отримав доступ до урядової мережі, працюючи аналітиком в Афганістані.

Поки що не відомо, яку відповідальність за оприлюднення чверті мільйона документів нестиме власник сайту. Джуліан Ассандж потрапив до списку злочинців, яких розшукує Інтерпол після того, як швецький суд видав ордер на його арешт за звинуваченням у зґвалтуванні.

США можуть звинуватити порушників у публікації таємних даних та шпигунстві. Однак закон про шпигування старіший за сто років і його ніколи не застосовували у випадках, де йдеться про електронні ЗМІ. До того ж уряд мусить довести, що оприлюднення 250-ти тисяч документів поставило під загрозу національну безпеку. А доведення цього може завдати США ще більшої шкоди, – каже колишній помічник генерального прокурора США з питань національної безпеки Патрик Ровен:

«Хтось у суді муситиме сказати, що оприлюднення саме ось цих документів завдає шкоди, і пояснити чому. А це лише погіршить ситуацію».

Австралієць Ассандж, за припущеннями, переховується в Англії. Однак Ровен каже, що Сполученим Штатам поки що краще ігнорувати заклики міжнародної спільноти висунути звинувачення проти Ассанджа:

«Краще зачекати три, чотири, чи п’ять років, доки він не переїде у безпечне, на його думку, місце. Можливо, він вирішить відвідати свою хвору матір і його вдасться затримати в аеропорту і привезти у США. Як правило, уряд саме так і робить у подібних випадках».

Тим часом справу Бредлі Менінга може розглядати військовий трибунал. І якщо військового аналітика визнають винним, йому загрожує арешт на кілька десятків років, – каже військовий суддя Джонатан Трейсі:

«Це серйозна справа. Якщо те, у чому його звинувачують, – правда, то військовий командувач розглядатиме це як серйозне правопорушення і захоче, аби його справу розглядав військовий трибунал».

Втім, Менінг, який вже шість місяців перебуває у в’язниці, має військового адвоката, радника і щонайменше два сайти на свою підтримку.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG