Спеціальні потреби

На Заході "Групу Вагнера" можуть визнати терористами


"Групу Вагнера" рекламують в Москві. Фото від 11 травня 2023 року
"Групу Вагнера" рекламують в Москві. Фото від 11 травня 2023 року

Британія готується визнати "Групу Вагнера" — російську приватну армію, яка бере активну участь у вторгненні в Україну — терористичною організацією, повідомляє газета The Times of London з посиланням на урядові джерела.

Європейський Союз і Сполучені Штати обговорюють подібне рішення, яке поставили б Групу в один ряд з Ісламською державою та Аль-Каїдою.

Найманці "Групи Вагнера", багато з яких були завербовані з російських в'язниць, відіграють провідну роль в нападі Росії на українське місто Бахмут. Битва за місто точиться місяцями. Український та західні уряди кажуть, що "Вагнер" зазнав десятків тисяч втрат.

Відеокадр від "Групи Вагнера". Група заявляє, що на фото - бойовики Групи в Бахмуті в березні 2023 року. Роздатковий матеріал Reuters
Відеокадр від "Групи Вагнера". Група заявляє, що на фото - бойовики Групи в Бахмуті в березні 2023 року. Роздатковий матеріал Reuters

"Вагнер" тісно співпрацює з російським урядом. Цю групу звинувачують у масових звірствах в Україні, зокрема тортурах і вбивствах військовополонених і цивільних осіб, зокрема дітей. Командування "Групи Вагнера" заперечує звинувачення, незважаючи на численні докази на місцях і свідчення колишніх найманців.

Члени Групи, включаючи її лідера Євгена Пригожина, перебувають під санкціями США, Європейського Союзу та Великої Британії. Британія протягом останніх двох місяців формувала позов до суду і може визнати «Вагнер» терористичною групою вже через кілька тижнів, повідомляє Times. Британський уряд відмовився від коментарів.

Засновник "Групи Вагнер" Євген Прігожин. Відеокадр. (Concord Press Service/Handout via Reuters)
Засновник "Групи Вагнер" Євген Прігожин. Відеокадр. (Concord Press Service/Handout via Reuters)

За словами Тані Мегри з Міжнародного центру боротьби з тероризмом у Гаазі, членство у "Групі Вагнер", або просування групи чи навіть демонстрація його логотипу стануть кримінальним злочином.

"Це може стримувати компанії від ведення бізнесу з "Групою Вагнер". Але невідомо, який ефект це матиме, оскільки "Група Вагнер" отримує свої фінансові ресурси не так з Європи, як від незаконної діяльності в Африці. То які можуть бути переваги? Можливо, це більше символічно", - каже Мегра в інтерв'ю "Голосу Америки".

Найманці "Групи Вагнер" діяли в Сирії та кількох африканських країнах, включаючи Лівію, Центральноафриканську Республіку, Малі та Судан, зазвичай пропонуючи урядам послуги безпеки в обмін на доступ до мінеральних багатств і підтримку геополітичних цілей Росії.

Архівне фото отримане 15 липня 2020 року через AFRICOM, показує перевірене зображення протипіхотної міни, пов'язаної з "Групою Вагнера" в житловому районі в Тріполі
Архівне фото отримане 15 липня 2020 року через AFRICOM, показує перевірене зображення протипіхотної міни, пов'язаної з "Групою Вагнера" в житловому районі в Тріполі

Бійців "Групи Вагнера" звинувачують у масових порушеннях прав людини. В одному з інцидентів у березні 2022 року близько 300 мирних жителів загинули під час нападу на малійське місто Моура, яке тоді контролювалося силами джихадистів.

Виступаючи тоді, свідки звинуватили малійські сили та російських бойовиків "Вагнер" у стратах без належного судочинства. Амаду, який тримав ларьок у Мурі, поговорив з Reuters після того, як втік від нападу до столиці Малі Бамако. Він не хотів називати своє прізвище.

«Вони [малійська армія] прийшли з великою кількістю білих чоловіків, ми можемо назвати їх росіянами. Вони не розуміли один одного... Вони взяли 15-20 людей. Вони вишикували їх приблизно за 100 метрів від нас. змусив їх стати на коліна, і вони застрелили їх", - сказав Амаду.

Законодавці Національних зборів Франції у вівторок одноголосно проголосували за визнання "Групи Вагнера" терористичною організацією. Резолюція не має обов’язкової сили, але посилює тиск на Європейський Союз, щоб той вжив заходів.

У Вашингтоні група законодавців від обох партій наполягає на тому, щоб Сполучені Штати класифікували "Вагнер" як іноземну терористичну організацію. У березні генеральний прокурор США заявив, що не заперечуватиме проти цього кроку. «Я вважаю, що вони є організацією, яка скоює воєнні злочини, організацією, яка завдає шкоди Сполученим Штатам», — заявив 1 березня генеральний прокурор Меррік Гарланд, зазначивши, що це рішення приймає Державний департамент.

Архівне фото від листопада 2022 року: Реклама "Групи Вагнера" в сербському Белграді
Архівне фото від листопада 2022 року: Реклама "Групи Вагнера" в сербському Белграді

Такий крок Вашингтона може мати великий вплив на "Вагнер", - сказала Мегра.

«Якби їх визнали терористичною групою у США, це мало б далекосяжні наслідки — оскільки будь-хто, хто надаватиме матеріальну підтримку "Групі Вагнера", також може зазнати кримінального переслідування. Отже, це означало б, що держави або державні службовці з африканських держав, які будуть співпрацювати з "Групою Вагнера", можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності", - каже Мегра.

Проте уряди повинні бути обережними з використанням терактів як політичного інструменту, додає експертка.

"Група Вагнер" - не просто звичайна терористична організація. Можливо, ми стираємо відмінності тут, і я думаю, що важливо бути обережним з цим. Насправді "Вагнер" є приватною військовою охоронною компанією. "Вагнер" має дуже сильні взаємозв’язки з російською державою", – сказала вона.

"Я думаю, що, називаючи їх терористичною групою, ми повинні дивитися на довгостроковий ефект від цього і чи є це зараз лише політичним інструментом, чи ми дійсно говоримо про інший рівень санкцій і чи справді вони також відповідатимуть критеріям… щоб бути визначеними терористичною групою", – каже Мегра.

XS
SM
MD
LG