Спеціальні потреби

«Якщо скласти зброю, буде не мир, а окупація». В Осло вручили Нобелівську премію миру


Церемонія вручення Нобелівської премії миру в мерії Осло: Наталія Пінчук, дружина білоруського лауреата Алеся Беляцького, Ян Рачинський, голова російського «Меморіалу» та Олександра Матвійчук, очільниця українського «Центру громадянських свобод» Норвегія, 10 грудня 2022 року.
Церемонія вручення Нобелівської премії миру в мерії Осло: Наталія Пінчук, дружина білоруського лауреата Алеся Беляцького, Ян Рачинський, голова російського «Меморіалу» та Олександра Матвійчук, очільниця українського «Центру громадянських свобод» Норвегія, 10 грудня 2022 року.

У норвезькі столиці Осло цьогорічні лауреати отримали Нобелівську премію миру. Нобелівський комітет присудив її «Українському центру громадянських свобод», ув’язненому білоруському активісту Алесю Бяляцькому та російській правозахисній організації «Меморіал».

Премія вартістю близько 900 тисяч доларів була вручена в суботу в річницю смерті шведського промисловця Альфреда Нобеля, який заснував премію в 1895 році.

Під час церемонії нагородження, яку транслювали на офіційному YouTube-каналі премії, українська лауреатка, очільниця «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук сказала, що українці у цій війні борються «за свободу у всіх її сенсах» і плаять за це «найвищу ціну».

«Ми, громадяни України всіх національностей, не маємо обговорювати своє право на суверенну та незалежну українську державу і розвиток української мови та культури», – сказала українська лауреатка у промові, яку вона виголошувала українською мовою.

Вона додала, що українці хочуть миру, але справедливого миру.

«Мир не настає, коли країна, на яку напали, складає зброю. Тоді це не мир, а окупація. Ми знаходили тіла цивільних людей на вулицях та подвір’ях їхніх будинків після звільнення Бучі. Ці люди не мали зброї взагалі», – наголосила Матвійчук.

Вона сказала, що багато українських правозахисників мусили брати в руки зброю, щоб зупинити російську агресію.

«Ми, правозахисники, які багато років використовували право для захисту людей, не маємо жодних правових механізмів, щоб зупинити російські звірства. Тому багато хто із правозахисників були змушені із зброєю в руках захищати те, в що вони вірять», – сказала Матвійчук і назвала серед таких правозахисників Максима Буткевича, який перебуває у російському полоні. Вона також згадала кримського татарина Сервера Мустафаєва, який перебуває в російській тюрмі в’язень сумління через свою правозахисну діяльність.

Заклики до України «піти на компроміс» вона назвала «відкладеними воєнними загрозами» та закликала міжнародну спільноту створити трибунал для очільників Росії та Білорусі – Володимира Путіна та Олександра Лукашенка.

Представник «Меморіалу» назвав війну проти України «злочинною»

Російський лауреат Ян Рачинський з «Меморіалу» у своїй промові розкритикував «божевільну і злочинну» війну президента Росії Володимира Путіна в Україні.

У сучасній Росії опір її агерсії називається «фашизмом» і став «ідеологічним виправданням божевільної та злочинної загарбницької війни проти України», сказав Рачинський.

Нагороду ув’язненого білоруського правохазисника Алеся Беляцького отримала його дружина, Наталія Пінчук, яка сказала, що Путін хоче перетворити Україну на «залежну диктатуру», подібно до того, як зробив з Білоруссю, де, як вона сказала, «голос пригнобленого народу ігнорується та зневажається».

60-річний Беляцький, чия організація «Вясна», документувала застосування білоруською владою тортур до політв’язнів і надала підтримку ув’язненим демонстрантам та їхнім родинам, був ув’язнений у липні 2021 року після масових вуличних протестів проти фальсифікацій виборів, в результаті яких Олександр Лукашенко залишився на чолі Білорусі на шостий президентський термін.

В Україні цьогорічну премія миру сприйняли неоднозначно

Норвезький Нобелівський комітет відзначив лауреатів за «видатні зусилля з документування військових злочинів, порушень прав людини та зловживання владою». «Разом вони демонструють важливість громадянського суспільства для миру та демократії», – мовиться з заяві комітету.

Присудження Нобелівської премії миру представниками України разом з представниками Росії та Білорусі викликало неоднозначні реакції в Україні.

В жовтні радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк, зокрема написав у пості в Twitter, що у Нобелівського комітету «цікаве розуміння слова «мир», якщо Нобелівську премію разом отримують представники двох країн, що напали на третю».

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

XS
SM
MD
LG