Спеціальні потреби

День перемоги в Україні відсвяткували під радянським червоним прапором


Святкування Дня перемоги у Севастополі
Святкування Дня перемоги у Севастополі

Червоний прапор став прапором розбрату. Символ неіснуючої держави, на один день реанімований в Україні, розпалив пристрасті до краю, і стрічки новин у святковий день 9 травня зарясніли повідомленнями про сутички.

Особливо неспокійно «святкували» у Львові. Попри заборону Львівського окружного суду на проведення будь-яких масових акцій 9 травня, на вулиці вийшли як колони під червоними прапорами, так і їхні опоненти. Націоналісти з Всеукраїнського об’єднання «Свобода» намагалися перешкодити покладенню квітів до меморіалу радянських визволителів Львова та зривали з ветеранів георгіївські стрічки. У відповідь у «свободівців» полетіло каміння. Дійшло навіть до стрілянини: один з активістів «Свободи» отримав поранення гумовою кулею в ногу.

Нова хвиля зіткнень сталася, коли на львівському пагорбі слави таки замайоріло величезне червоне знамено. Його вдалося напнути прибульцям з Одеси і Криму – активістам «Русского единства» і «Родины» – під прикриттям кордонів міліції. Ті кордони безуспішно намагалися прорвати націоналісти. Пізніше прес-служба «Свободи» заявила про потерпілих: одного зі «свободівців» буцімто збив міліцейський автобус, в іншого голову розбито міліцейським кийком.

Утім, пристрасті на цьому не вляглися. Аж до вечора перед львівською міськрадою палили і топтали червоні прапори. Своєю чергою, у Донецьку під час святкового мітингу потоптали червоно-чорний прапор ОУН-УПА.

Що ж до столичного Києва – тут обійшлося без ексцесів, хоча червоних прапорів на Хрещатику не бракувало. Новиною цьогорічного відзначення Дня перемоги стало також те, що червоний прапор під час урочистої ходи опинився на чолі колони. Радянське знамено майоріло на бронетранспортері, який їхав першим. Державний прапор України несли позаду.

Повернення до радянської традиції ніяк не прокоментував президент України Віктор Янукович. У своїй вітальній промові на Майдані незалежності глава держави лишень закликав політичні сили не спекулювати на подіях війни та пообіцяв дати відсіч усім, хто вносить розбрат в українське суспільство.

«Заради дешевої популярності деякі діячі знову намагаються розколоти українців», – зазначив Янукович. Як він додав, держава готова дати гідну відсіч усім хто намагається, за його словами, «погрітися у кривавому багатті».

Натомість, як вважає лідер опозиції Юлія Тимошенко, розколоти українців намагається сама влада, приймаючи скандальні рішення про повернення радянської символіки. Про це лідер БЮТ заявила у Києві під час відзначення 66-ої річниці перемоги у Другій світовій війні.

«Був час, коли червоний прапор об’єднував усіх людей у боротьбі проти фашизму. І мені дуже шкода, що люди, які мають владу, сьогодні використовують червоний прапор для того, щоб роз’єднати країну, роз’єднати наш народ», – сказала Тимошенко. Як вона додала, це робиться свідомо, аби відволікти увагу людей від соціально-економічного провалу цієї влади.

Нагадаємо: 21 квітня Верховна Рада прийняла закон, яким зобов’язала в День перемоги 9 травня вивішувати червоний прапор разом із державним прапором України. Це рішення викликало збурення в суспільстві, породивши дискусію про те, чи допустимо легалізувати в незалежній Україні символи Радянського Союзу. Президент України Віктор Янукович пообіцяв підписати ухвалений закон, щойно його отримає. Однак закон про вивішування червоних прапорів разом із державними не завізований главою держави і досі.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG