Спеціальні потреби

У Вашингтоні говорили про реабілітацію тих, хто воював на Донбасі - чого Україна може навчитись і навчити США


Як німецький та американський досвід допомоги ветеранам може стати в нагоді українській владі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

Як німецький та американський досвід допомоги ветеранам може стати в нагоді українській владі. Відео

За майже шість років російської агресії на Донбасі понад 400 тисяч українців стали ветеранами.

Слабке медичне забезпечення, недофінансування та проблема із наданням статусу учасника бойових дій тим, хто воював у складі добровольчих формувань, та тисячам жінок-ветеранок – це виклики для української влади в роботі із тими, хто воював на Донбасі.

Про те, які проблеми стоять перед Україною у процесі фізичної і психологічної реабілітації ветеранів і повернення їх до цивільного життя, - напередодні у Вашингтоні обговорювали у Німецькому фонді Маршалла.

Джон Бьорстлер – колишній морський піхотинець. Він керує неурядовою організацією із допомоги ветеранам Combined Arms, яка співпрацює, зокрема, з Україною. Бьорстлер розповідає, що Америка може поділитись своїм досвідом у роботі з ветеранами.

"Ми випрацювали чудову систему за участі корпоративного сектору Америки із робочою силою військовиків, що не лише вчить роботодавців, що ветеранів варто брати на роботу за їхні навички й досвід, а ще й відкриває для ветеранів можливості працевлаштування, а отже вони можуть мати кращі кар’єри. Таку ж систему можна було б запровадити й в Україні за участі українських та міжнародних компаній", - розповідає колишній військовий.

"Піцца Ветерано" – це не лише чудовий приклад бізнесу для ветеранів... це дуже цінний урок, який... ми могли б запровадити у нас

На його думку, також США може надати консультації для створення електронного реєстру всіх ветеранів.

"Таким чином, як військовослужбовці, так і добровольці, які захищали країну від проросійських сеператистів, матимуть повний доступ до інформації про те, які пільги вони мають", - пояснює Бьорстлер.

Він відзначає також і добрі ініціативи, зокрема, проекти "Піцца Ветерано" та "Таксі Ветерано": "Це не лише чудовий приклад бізнесу для ветеранів, а ще й служить контактною точкою для ветеранів. Адже вони можуть не отримувати інформацію про свої пільги від уряду, але прийти туди на роботу й дізнатись про це від колег, й вони можуть дати їм важливі контакти. Це дуже цінний урок, який, я думаю, ми могли б запровадити у нас".

Ситуацію із домомогою ветеранам в Україні також оцінював Роберт Макдональд. Він очолював міністерство у справах ветеранів за адміністрації Барака Обами, а торік він відвідував Київ і зустрічався із українськими колегами. Він каже, що на відміну від США, де це міністерство існує понад 30 років, Україна повинна починати цю роботу з нуля.

15-20% військовиків у США – жінки... ми почали створювати спец. клініки при військових госпіталях зі спеціалістами з жіночого здоров’я та з атмосферою, щоб вони почувались комфортно

На відміну від США, каже Макдональд, в Україні - державна система охорони здоров’я що часто ускладнює ситуацію.

"Наприклад, у США лікарі, що працюють із ветеранами, мають досвід роботи із типовими травмами й пораненнями, які вони отримали в бою. Навчити ваших лікарів такої спеціалізованої допомоги – набагато складніше. Але я оптимістично налаштований, бо ми зі свого боку раді допомогти вам не повторювати наші помилки", - каже Макдональд.

Окремо гості події підняли питання допомоги жінкам-війським. Лише за офіційними даними Міноборони, в Україні близько 12 тисяч жінок ветеранок. Але чимало з них не отримують ані статусу учасниць бойових дій, ані необхідної медичної допомоги. Однак, на зміну ситуації зі статусом жінок-військових у США також знадобився час.

"Власне, це одна з найбільших змін, які зараз переживає міністерство зі справ ветеранів США, - каже Макдональд, - враховуючи, що зараз 15-20% військовослужбовців – жінки. Коли я керував міністерством, ми почали створювати спеціалізовані клініки при військових госпіталях зі спеціалістами з жіночого здоров’я та з цілковито іншою атмосферою, щоб вони почувались там комфортно".

Деякі заклади міністетства у справах ветеранів в Україні мали тільки одну вбиральню – чоловічу. Це потрібно змінювати, - екс-міністр у справах ветеранів США

Тим часом, в Україні влада повинна робити це із самого початку.

"Деякі заклади міністетства у справах ветеранів мали тільки одну вбиральню – чоловічу. Це потрібно змінювати", - підкреслив Макдональд.

Окремо Макдональд наголосив: виступає за те, що вивести міністерство у справі ветеранів із політичної площини – як в Україні, так і у США. На його думку, якщо це міністерством керуватимуть не політичні призначенці, а позапартійні експерти, це допоможе ефективніше виробляти й втілювати довгострокову стратегію повернення ветеранів до мирного життя.

Дивіться також: Конгрес США: Ми продовжимо бути поруч з хоробрим народом України, та усіма людьми, які люблять свободу. Відео

  • 16x9 Image

    Марія Прус

    В українській службі Голосу Америки з 2016 року. Висвітлює політику, культурні та соціальні події, а також життя української громади у США. Має ступінь магістра Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG