Спеціальні потреби

V означає «Veritas»: хто і як відбілював Януковича на Заході. Частина перша


Суд у США розкрив нову інформацію про корупцію в Україні

В останні тижні літа Україна знову опинилась в центрі уваги у Вашингтоні. Величезна піар-кампанія для Януковича, мільйони доларів “чорної” готівки, таємні домовленості з українськими олігархами. Все це розповіли на суді проти Грега Крейга, колишнього юриста Барака Обами, а згодом партнера однієї з найповажніших юридичних фірм Вашингтона Skadden. Крейга звинувачували в тому, що у 2012 році він не зареєстрував свою роботу на Януковича в базі іноземних агентів уряду США та приховав цю інформацію від американського уряду. Втім, після двох тижнів суду присяжні визнали його невинним.

В Україні триває розслідування щодо розтрати коштів Мін’юсту в 2012 році — а це та сама справа, в якій фігурує Грег Крейг

Чому ми про це розповідаємо? По-перше, зараз в Україні триває розслідування щодо розтрати коштів Мін’юсту в 2012 році — а це та сама справа, в якій фігурує Грег Крейг. Суд у США розкрив нову інформацію про корупцію в Україні. По-друге, згідно з документами, до проекту був залучений український бізнесмен Віктор Пінчук, який будь-що хотів залишитись інкогніто. Важливо з’ясувати його роль у схемах Януковича. По-третє, стали відомі нові деталі роботи Манафорта на український уряд. До цього їх не озвучували.

Кореспондент “Голосу Америки” був єдиним українським журналістом, який два тижні працював безпосередньо у залі суду та детально вивчав усі документи справи. Він отримав листування, методички для уряду України, копії договорів та чеків про оплату роботи. Цей матеріал — перший із трьох. В ньому ми розкажемо про проект з відбілювання репутації Януковича, який отримав назву “Veritas”. Наступні дві статті будуть стосуватись піар-кампанії, яку розгорнули на підтримку проекту, та джерел його фінансування.

Грег Крейг разом із своєю дружиною під час судових засідань
Грег Крейг разом із своєю дружиною під час судових засідань

Veritas — це правда

- Містере Крейг, як почуваєтесь сьогодні?

- Просто чудово! А вам як працюється?

На думку прокурорів, справжньою метою проекту було показати, що вирок Тимошенко не мав ознак політичного переслідування


Перерви між слуханнями Грег Крейг проводить серед своєї сім’ї та друзів, які приходять на кожне судове засідання. Юрист Білого дому за часів першої каденції Обами намагається триматись бадьоро, однак його поведінка змінюється, щойно слухання відновлюються і прокурори починають допитувати свідків. Крейг сидить в оточенні своїх адвокатів, схрестивши на грудях руки. Справа, яку розглядає суд, має назву “США проти Крейга”. Держава, чиї інтереси він колись представляв на найвищому рівні, тепер судиться з ним.

У 2012, вже будучи партнером у юридичній фірмі Skadden, чоловік працював разом із Полом Манафортом для Януковича. На замовлення українського Мін’юсту Крейг разом із колегами підготував юридичний звіт про судовий процес над Юлією Тимошенко і передав його для публікації в The New York Times. Звіт містив детальний аналіз справи екс-прем’єрки на відповідність західним стандартам правосуддя.

Довіра Заходу до українського уряду була саме тим, що намагався здобути Манафорт. Підготовка звіту американських юристів отримала назву “Проект “Veritas”, тобто “правда”.

Та на думку прокурорів, справжньою метою проекту було показати, що вирок Тимошенко не мав ознак політичного переслідування. А оскільки Крейг не зареєструвався лобістом і приховав свої зв’язки, то цим, на думку слідчих, порушив американський закон. Через це у США 74-річному чоловіку загрожувало до 5 років ув’язнення. Втім, своєї провини він до останнього не визнавав. Мовляв, його звіт, хоч і написаний на замовлення українського уряду, був повністю незалежним і не давав оцінок процесу над Тимошенко. Тож за словами Крейга, він не підлягав реєстрації в базі іноземних агентів. Присяжні йому повірили.

Один зі свідків, який постав перед присяжними в перший тиждень суду, — Рік Ґейтс, партнер Пола Манафорта. За його словами, вони вирішили довірити завдання Крейгові через його блискучу репутацію. “Було б чудово, якби звіт підготував хтось з таких постатей, як Крейг. Це б викликало більшу довіру в західних лідерів”, — засвідчив Ґейтс.

Довіра Заходу до українського уряду була саме тим, що намагався здобути Манафорт. Підготовка звіту американських юристів отримала назву “Проект “Veritas”, тобто “правда”. Він став частиною більшої кампанії з назвою “Engage Ukraine” (залучити Україну): її основною метою було відбілити репутацію Віктора Януковича, який на той час ще декларував курс України на зближення з ЄС.

На заваді цьому зближенню стояло ув’язнення Юлії Тимошенко

На заваді цьому зближенню стояло ув’язнення Юлії Тимошенко. В 2012 році, попри проведення чемпіонату Європи з футболу й намагання української влади показати свої європейські прагнення, західні медіа писали про політичні репресії в Україні, на вулицях європейських столиць вивішували плакати “Freedom for Julia”, а на зустрічах із західними політиками одним із перших завжди піднімалось питання звільнення Тимошенко. Такий підхід треба було будь-що переламати.

“Найважливішим для української влади було змінити думку про “вибіркове правосуддя” в Україні”, — сказав у суді Рік Ґейтс. Разом із Манафортом вони розраховували, що основним висновком звіту фірми Skadden буде така теза: “Суд був законним, Юлія Тимошенко вчинила злочин, і вирок був належним”. Саме таке формулювання неодноразово згадувалось у робочому листуванні політтехнологів. І на переконання Ріка Ґейтса, у звіті цей висновок був.

Грег Крейг під час судових засідань
Грег Крейг під час судових засідань

“Сильний” генпрокурор

Фірма Skadden на чолі з Грегом Крейгом виконала в Україні величезну роботу. Юристи детально вивчали матеріали справи і консультувались з іншими експертами щодо дотичних питань. За іронією долі, в списку завдань Крейга одразу після консультацій з Манафортом було “обговорити справу Павла Лазаренка з Робертом Мюллером”. З тим самим Робертом Мюллером, який через 5 років очолить розслідування російського втручання в американські вибори.

Основна праця над 186 сторінками звіту тривала 7 місяців: із березня по вересень 2012 року. Щомісяця представники фірми відвідували Україну, інколи по декілька разів. Наприклад, в квітні юристи Skadden здійснили чотири поїздки зі США в Київ. Лише один Крейг тоді приїздив у столицю України тричі. Інтервали візитів вражають — юрист прилітав у Київ на чотири дні, на вихідні повертався у США, і в понеділок знову летів у справах у Київ.

Фрагмент із графіку відряджень Грега Крейга в квітні 2012 року
Фрагмент із графіку відряджень Грега Крейга в квітні 2012 року

Офіційним замовником проекту “Veritas” було Міністерство юстиції України. Спочатку йшлось лише про підготовку начебто незалежного звіту, проте вже після першої зустрічі в Києві фірмі Skadden запропонували долучитись і до двох інших проектів. Йшлось про юридичну допомогу генпрокуратурі в другому суді над Тимошенко, а також про консультування Мін’юсту в справі екс-прем’єрки в Європейському суді з прав людини. Відтак незаангажованість американської команди після цього постала під питанням.

Попри те, що Skadden працювала на Мін’юст, де-факто за всією роботою стояла Генпрокуратура в особі Віктора Пшонки та його заступника Рената Кузьміна


Та попри те, що Skadden працювала на Мін’юст, де-факто за всією роботою стояла Генпрокуратура в особі Віктора Пшонки та його заступника Рената Кузьміна. Американські юристи відвідували офіс генпрокурора майже під час кожної поїздки до Києва. Саме Пшонці звітували про роботу, йому надсилали переклад звіту. Міністр юстиції Олександр Лавринович не мав такої честі — згідно з документами, з ним бачились лише декілька разів. Після першої зустрічі з прокурором Крейг у листі своїм партнерам написав: “Генпрокурор Пшонка — сильний чоловік. Він виглядає захопленим нашими проектами”.

Для того, аби написати повний звіт та розібратись у справі, експерти мали опитати якомога ширше коло людей зі всіх сторін. Вони провели серію інтерв’ю з Азаровим, Пшонкою, Кузьміним, суддею Родіоном Кірєєвим, екс-головою Нафтогазу Олегом Дубиною, омбудсманкою Валерією Лутковською. Декілька разів бачились з Віктором Ющенком та Юрієм Єхануровим. А також відвідували колонію в Харкові, щоб особисто поспілкуватись з Юлією Тимошенко та її адвокатом Сергієм Власенком.

(Не)залежна експертиза

Зустріч із Тимошенко була вкрай важливою для команди Крейга. Юрист наполягав на тому, що він не може видати звіт без її свідчень. З цим погодився Манафорт та українська влада. Крейгу наполягав, що це необхідно, аби його фірма зберегла репутацію. Українській ж владі репутація його фірмі була важлива, щоб міжнародна спільнота визнала звіт незалежним. В листуванні з Манафортом Крейг писав, що боїться, що чернетку його звіту злиють журналістам. “Найгірше, що може трапитись із цим проектом, з нашою фірмою, з твоїм клієнтом і зі мною, це якщо хтось з вашої сторони злиє журналістам неправдиву історію, що “Skadden визнала Тимошенко винною”. Така історія була б катастрофою”.

Фрагмент із приватного листування Грега Крейга з Полом Манфортом
Фрагмент із приватного листування Грега Крейга з Полом Манфортом

Втім, зустріч із Тимошенко була під загрозою зриву. Сергій Власенко ставився підозріло до юристів Skadden через незрозумілі джерела їхнього фінансування. Під час допиту на суді Крейг зізнався: якби Власенко також дізнався про те, що Skadden допомагала прокуратурі в другому суді над Тимошенко, то зустрічі б не відбулось. Більше того — тоді б про додаткову співпрацю взнали ЗМІ і весь проект “Veritas” опинився б під загрозою, адже стало б зрозуміло про конфлікт інтересів. Однак згодом про зустріч таки вдалось домовитись в обхід Власенка — цьому посприяли лобісти Тимошенко в США. Зрештою, як влада, так і опозиція були вислухані. Це дозволило закінчити звіт.

Попередній текст завершили писати у вересні. Втім, український уряд отримав його лише в листопаді — протягом двох місяців в нього вносили правки і перекладали на російську та українську мову. В суді Крейг стверджував, що його звіт вийшов абсолютно незаангажованим.

Як я можу бути агентом іноземного уряду, якщо робив протилежне до інтересів цього уряду?
Грег Крейг

“Ми приїхали в Україну як незалежна група експертів, а не для того, щоб написати те, що хотів уряд. Вони хотіли написати, що політичного переслідування не було. Я ж не робив жодних висновків, а просто навів факти. І серед іншого вказав також на те, що в процесі над Тимошенко були порушення!” — емоційно переконував присяжних Крейг. “Як я можу бути агентом іноземного уряду, якщо робив протилежне до інтересів цього уряду?”

Та схоже, в Києві так не вважали. За словами Пола Манафорта, український уряд та генпрокуратура були неабияк задоволені проектом. Після закінчення роботи, в листі до Крейга він писав: “Початковий розвиток дуже ефективний, і ти став до всього цього ключем. Принаймні, сьогодні всі в Києві дуже щасливі. Їм сподобався звіт і особливо те, як медіа його обігрують. В моїх розмовах з європейцями, реакція дуже позитивна. … Час для святкової вечері, я пригощаю!”

“Я радий, що все вийшло так добре. Пан Власенко дуже дурний чоловік, і щодня наносить шкоду справі своєї клієнтки”, — відписав йому Крейг. І додав, що його запрошують на особисту зустріч з Віктором Януковичем.

Однак від самого звіту не було б такого ефекту, якби не величезна піар-кампанія, яка розгорталась паралельно із його написанням. Поки Крейг і його команда працювала над юридичним аспектом звіту, піарники розробляли стратегію його промоції та ефективної подачі. Вона включала медіа-тренінги для генпрокуратури та уряду України, методички для міністрів та послів, прописані відповіді на запитання журналістів, покроковий план публікацій у світових ЗМІ та зустрічі із ключовими західними політиками. Про це детальніше читайте в нашому наступному матеріалі.

Дивіться також: Спорт та корисні зв’язки: як теніс об’єднав українців в американській столиці

  • 16x9 Image

    Остап Яриш

    Кореспондент Голосу Америки в Пентагоні і ведучий щоденних телепрограм Української служби VOA. Приєднався до команди в 2019 році.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG