Спеціальні потреби

США звинувачують уряд Ірану у плануванні вбивства посла Саудівської Аравії у США


Віце-президент США Джозеф Байден назвав підготовку замаху на посла Саудівської Аравії у США обурливим актом, який вражає своєю зухвалістю та підступністю. Попри те, що Тегеран офіційно відкинув свою причетність до підготовки цього теракту, Джозеф Байден в інтерв'ю американським телеканалам сказав, що американська сторона поки не відкидає версії про те, що напад на посла готували структури причетні до верхівки іранського уряду. За словами американського посадовця, Білий дім поки не визначився, якою буде офіційна реакція Вашингтона на подібні дії іранського уряду, втім не відкинув жодного можливого сценарію.

У вівторок міністр юстиції США Ерік Голдер заявив про викриття терористичної змови, за участю двох іранських чоловіків. Учасники змови планували підірвати потужну вибухівку в одному із ресторанів на Капітолійському пагорбі у час, коли там мав обідати посол Саудівської Аравії у США.

«Коли наш інформатор повідомив замовнику нападу, що у ресторані може бути від 100 до 150 людей, останній сказав, що скільки людей загине – для нього не має значення», – зазначив прокурор Прете Барара.

Посол Адель аль-Джубеір є впливоми дипломатом і довіреною особою саудівського короля. Він неодноразово заявляв про відданість його країни боротьбі з тероризмом.

За словами міністра юстиції США, один із організаторів нападу зізнався, що до планування замаху причетний іранський уряд:

«Змова була задумана і керована з Ірану. Це є грубим порушенням американських і міжнародних законів, зокрема конвенції, яка захищає дипломатів».

Злочинці також планували скоїти напади на посольства Саудівської Аравії та Ізраїлю. Одним із підозрюваних є 65-річний американець іранського походження Мансур Арбабсіар, що проживає у штаті Техас. Його було затримано в аеропорту Нью-Йорка наприкінці вересня.

Для вбивства саудівського посла Арбасіар хотів найняти члена мексиканського наркокартелю і пообіцяв йому винагороду у півтора мільйона доларів. Після кількох зустрічей у мексиканському прикордонному містечку Арбасіар здійснив поїздку в Іран і домовився про виділення завдатку. Однак насправді мексиканським найманцем виявився інформатор ФБР, який і допоміг викрити змову.

Другий підозрюваний Голам Шакурі, який все ще залишається на волі, є членом іранського угруповання Кудс. Це угруповання є частиною іранської революційної гвардії, причетної до організації терактів по всьому світу.

Ерік Голдер зазначив, що окрім цих двох чоловіків, які планували вчинити замах, Сполучені Штати мають намір притягнути до відповідальності також уряд Ірану за його дії.

Речник іранського президента Махмуда Ахмадінеджада спростовує всі звинувачення і називає їх безпідставними. Тим часом Уряд США розглядає накладення нових санкцій на Іран та причетних до замаху.

Патрік Клаусон експерт Вашингтонського інституту близькосхідної політики зазначає:

«Якщо це правда, що іранці хотіли за допомогою мексиканців вбити саудівського посла, то багато урядів по всьому світу приділятимуть цьому більше уваги. Особливо, коли високопосадовці США закликатимуть подивитися на протизаконну діяльність іранського уряду».

«Якщо б напад не вдалося викрити, ми б можливо стали свідками серйозної військової конфронтації. Це провокація, по-іншому не скажеш», – зазначив консультант Ричард Кларк.

У вівторок Арбабсіар постав перед судом у Нью-Йорку, де йому було призначили державного захисника. Наразі триває подальше розслідування справи.

XS
SM
MD
LG