Спеціальні потреби

Сполучені Штати перед загрозою нової рецесії?


Незважаючи на стабілізаційні заходи уряду США, економіку продовжує лихоманити. Чимало експертів занепокоєні можливістю нової рецесії. Вони попереджають, що чергова хвиля економічних негараздів може бути більш болючою, ніж криза 2008 – 2009-их років. Другий удар буде надзвичайно важко перенести ринку нерухомості Сполучених Штатів, який досі не оговтався від попередньої кризи. Цей ринок є вагомою складовою частиною американської економіки і без його одужання складно стабілізувати економіку загалом.

Марк Гадсон – ріелтор у Вашингтоні та передмісті столиці – районах, де порівняно легко відчувається криза на ринку нерухомості. Однак Марк Гадсон каже, що навіть тут помітно спад:

«Продаж будинків впав на 40% порівняно з червнем 2005-го року. Ринок нерухомості впливає на всі аспекти економіки. Хоча ми, тут, у Вашингтоні перебуваємо у значно кращому стані, порівняно з країною загалом».

Один з будинків, які Гадсон намагається продати, розташований в історичному районі неподалік столиці. Ціна на нього кілька років тому була значно вищою, ніж зараз. Звичайно, що власники не задоволені.

«Якби вони продали кілька років тому, то заробили б значно більше. Зараз отримають на 100-150 тисяч доларів менше. Ці гроші вони б могли використати на пенсії, чи для купівлі іншого будинку, чи скажімо для оплати навчання дітей», – зазначає Марк.

Стабільний ринок нерухомості, як правило, допомагає вивести економіку на належний рівень у часи кризи. Однак, як каже економіст Керен Дайнен, відродити його зараз надзвичайно складно:

«Проблема в тому, що попит надзвичайно слабкий. Люди не хочуть купувати нерухомість, оскільки не впевнені щодо прибутків і бояться, що ціни на житло і далі падатимуть. Поки попит не збільшиться, ми не побачимо росту будівництва на рівні, який би сприяв стабілізації економіки».

Чимало економістів кажуть, невизначеність щодо майбутнього зупиняє споживачів. Керен додає, що нестабільність на ринку цінних паперів та політичні баталії у Вашингтоні, лише підживлюють песимізм американців:

«Песимізм заразний. Якщо споживач прокидається одного ранку і занепокоєний майбутнім, він не піде витрачати гроші. Власники крамниці бачать падіння попиту і не наймають нових працівників, які у свою чергу втрачають прибутки, і, як споживачі, не витрачають грошей».

Марк Гадсон каже, що заробляє вдвічі менше, ніж раніше і зрозуміло менше витрачає. Він занепокоєний перспективою нової економічної рецесії:

«Якщо буде нова рецесія, я не знаю що робитиму. Я вже максимально зменшив видатки. Можливо можна ще щось урізати, але це буде складно. Тож це лякаюче питання».

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG