Спеціальні потреби

Економісти занепокоєнні перспективою зниження рейтингу кредитоспроможності США


Дебати між республіканцями, демократами та Президентом Обамою щодо умов, за яких буде піднята межа на зовнішні позичання, все ще тривають. Якщо вони проваляться, це означатиме, що уряд США зазнає дефолту на деякі зі своїх зовнішніх боргових зобов’язань. Утім, повний дефолт – при якому облігації уряду США повністю знеціняться – навряд чи можливий, переконують економісти.

«Ми мусимо говорити про зниження рейтингу кредитоспроможності, а не про дефолт. Дефолту не станеться. Ми маємо достатньо надходжень, аби розплатитися з нашими зобов’язаннями. Термін «дефолт» використовується більше, щоб змусити політиків швидше домовлятися», – каже Скотт Шеладі, інвестиційний аналітик компанії «Icap Energy».

Сполучені Штати мають найвищий з можливих кредитний рейтинг – ААА – з 1917-го року. І зниження цього рейтингу може мати серйозні наслідки для американської економіки.

«Ми намагаємося заохотити кредиторів купувати наші боргові зобов’язання, щоб платити за функціонування нашого уряду. Єдиний шлях як це робити і далі – це пропонувати кредиторам більше відсотків за їхні позички. Це автоматично зробить усі інші кредити всередині країни значно дорожчими», – пояснює Шеладі.

Професор економіки Північно-західного університету Пола Сапієнца каже, що будь-які заощадження коштів, досягнуті за рахунок скорочення витрат бюджету, втратять сенс, якщо країна зазнає дефолту, чи навіть зниження рейтингу кредитоспроможності.

«Іронія полягає у тому, що якщо відсотки на кредити зростуть, то зросте і вартість обслуговування боргу. Ймовірно, на дуже велику суму. У результаті треба буде ще більше скорочувати витрати з бюджету на соціальні цілі», – говорить Пола Сапієнца.

За дебатами у Вашингтоні уважно спостерігають трейдери у Торговій палаті Чикаго. І настрій на біржі пригнічений.

«Економічні умови самі по собі досить позитивні для ринку. Але через занепокоєння щодо валютного курсу та невизначеність через борг США, ми змушені бути більш обережними – принаймні, до того моменту, поки ми не дізнаємося, чи досягнуто домовленості, чи ні», – говорить Метью Пірс, аналітик ринку зернових Grainanalyst.com.

Якщо домовленості до другого серпня досягнуто не буде, Міністерство фінансів каже, що в нього не буде грошей, аби здійснювати виплати за всіма своїми фінансовими зобов’язаннями.

«Чим ближче ми підходимо до цієї дати, тим гіршою буде якість самої угоди, якщо її таки досягнуть. І ми будемо змушені повертатися до цього питання – через шість місяців, вісім, вісімнадцять чи навіть п’ять років – але переговори будуть відновлені і серйозні рішення щодо зменшення витратної частини бюджету мусять бути досягнуті», – пояснює Пірс.

Навіть якщо законодавці до другого серпня домовляться, ризик зменшення рейтингу кредитоспроможності американського уряду залишатиметься. Єдина можливість цього уникнути, кажуть експерти, вдатися до кардинальних кроків із впорядкування федерального бюджету США.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG