Спеціальні потреби

Американські політики мають менше тижня, щоб відвернути США від дефолту


Барак Обама під час телезвернення до нації.
Барак Обама під час телезвернення до нації.

У понеділок ввечері Барак Обама звернувся у прямому телеефірі до нації після того, як черговий раунд переговорів між ним та республіканцями у Конгресі про скорочення дефіциту бюджету завершився нічим. Президент звинуватив республіканців у неконструктивній позиції і розповів які загрози чекають на економіку США та світу, якщо до 2-го серпня ліміт позичання не буде піднято.

Одразу після президента з телезверненням виступив лідер республіканців у Конгресі Джон Бейнер. Він переклав усю вину за зрив переговорів на президента. А поки політики звинувачують один одного, вже навіть найоптимістичніші експерти заговорили, що через тиждень США може чекати дефолт.

Президент пояснив, що виступає за збалансований підхід до питання скорочення бюджетного дефіциту, а саме: потрібно зменшувати витратну частину за рахунок скорочення урядових програм і одночасно збільшувати дохідну частину за рахунок відміни податкових пільг для найзаможніших американців.

Втім, за його словами, позиція частини республіканців у Конгресі, які категорично проти будь-яких збільшень податків – зриває переговори.

«Про такий збалансований підхід досі не вдалося домовитись тільки тому, що частина республіканців у Палаті представників наполягає виключно на зменшенні урядових витрат», – зазначив Барак Обама.

Спікер Палати представників Джон Бейнер у свою чергу звинуватив президента у бажанні продовжити неконтрольоване витрачання бюджетних коштів:

«Президент постійно каже, що він хоче збалансованого підходу. Але у розумінні Вашингтона баланс означає: ми будемо більше витрачати, а ви будете платити більше податків».

Експерти кажуть, що зараз позиція республіканців перемагає. На столі переговорів лежать два подібні законопроекти про підняття боргового ліміту. У жодному з них немає пункту про підняття податків. Є лише положення про скорочення бюджетних витрат. Відмінність між проектами лише у тому, що Обама і демократи хочуть підняти борговий ліміт достатньо, щоб не повертатися до цього питання наступного року, перед президентськими виборами. А республіканці хочуть підняти ліміт лише частково, щоб через півроку знову повернутися до розгляду цього питання.

У будь-якому разі, досить рутинна процедура підняття боргового ліміту, яка проводилася в історії США десятки разів, сьогодні стала заручником політичних інтриг. Країна опинилися перед загрозою дефолту і зниження рейтингу своєї кредитоспроможності.

Навіть якщо США уникнуть дефолту за рахунок короткотермінового рішення, створена непевність може змусити агенції понизити рейтинг довіри до американських цінних паперів.

Якщо буде знижено кредитний рейтинг облігацій американського уряду – це буде найгіршим падінням рейтингів за всію історію рейтингових агентств.

Опитування серед американців показало, що населення незадоволене небезпечною грою політиків у Вашингтоні.

«Наближення до краю прірви може декому подобатись, але це абсолютно безглуздо, коли йдеться про управління країною», – вважає мешканець Айови Стів Губбард.

Якщо США втратить свій найвищий кредитний рейтинг ААА – наслідки одразу відчують на собі всі американці. Аналітики передбачають, що ринок акцій впаде щонайменше на 6-9%. Це вдарить по пенсіонерах, які тримають свої заощадження у цінних паперах. Зростуть відсотки на іпотеку, що зробить житло у США менш доступним. Стагнація економіки обернеться втратою понад півмільйона робочих місць. Куди далі покотиться ця снігова куля – не береться сказати ніхто.

Експерти кажуть, якщо кредитний рейтинг впаде – економіка США виживе, але дуже довго оговтуватиметься від цього удару.

У політиків залишився рівно тиждень, щоб відвести ситуацію від штучно створеної прірви.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG