Спеціальні потреби

Експеримент: застосування стовбурових клітин допомагає хворим


Дослідження стовбурових клітин та їх застосування у медицині викликають багато дискусій у світі. У США їх вже експериментально почали використовувати для лікування хворих. Як науковці, так і їх пацієнти, результати лікування називають чудом.

Експеримент із застосуванням стовбурових клітин, для лікування гангрени, врятував Родні Шонгардта від ампутації ноги. Як багато діабетиків та курців, 58-річний Родні мав заблоковані артерії, які обмежували доступ крові до певних частин тіла. Два роки тому лікарі посадили його в інвалідний візок і готувались до ампутації ноги, аж до стегна. Родні Шонгардт каже, що припис лікарів був для нього на рівні зі смертю:

«Я завжди був дуже активним і не міг уявити себе в інвалідному візку. Думати про ампутацію ноги було навіть страшніше».

Щоб врятувати ногу, Родні пройшов через декілька операцій, але полегшення було лише тимчасовим. Тому він вирішив спробувати альтернативний шлях і записався на клінічні дослідження, які проводив доктор Ґабріел Ласала. Разом з іншими десятьма пацієнтами йому ввели клітини взяті з його власного тіла. Оскільки це були лише дослідження, лікар мав право ввести клітини лише в одну з хворих ніг.

«Клітини вводяться у м’язи литки. Необхідно зробити приблизно 40 уколів. Вони спрямовані у місця, які потребують найбільше крові», - пояснює доктор Ґабріел Ласала.

Усі пацієнти відчули покращення і зменшення болі. Родні каже, що для нього це було майже чудом:

«Два дні після того, як клітини ввели мені в ногу, я перестав відчувати біль. Мій великий та всі інші пальці зажили. Я позбавився гангрени та болі».

Дебати навколо використання клітин ембріонів часто негативно впливають на подібні дослідження із використанням клітин дорослих людей. Вже понад десятиріччя у США проводять подібні дослідження. Щороку подібні процедури використовують для рятування життя хворих на лейкемію та інші хвороби крові. І хоча використання клітин дорослих не достатньо для лікування таких хвороб, як діабет, чи хвороба Паркінсона – дослідники кажуть, що подібні експерименти приносять нові відкриття у медицині майже щодня. Науковці у своїх дослідженнях сьогодні покладаються на клітини дорослих, особливо у процесі клінічних тестів. Доктор Курт Сівин з Мерилендського університету наголошує, що у цьому процесі все ж треба бути терплячим та обережним:

«Наука – це не проста справа. Треба бути, справді, обережним і при введенні стовбурових клітин людині ми повинні переконатися, що це краще, ніж вже випробувані методи лікування».

Що ж до Родні Шонгарда, то він чекати не хоче і отримує насолоду від життя вже сьогодні.

«Тепер я щасливий кожної хвилини. Я можу тепер робити все. Я не боюсь піднімати на руки своїх внуків. Це – фантастично», - каже Родні.

Він і всі інші пацієнти, які пройшли клінічні випробування із доктором Ласала, тепер чекають на дозвіл уряду, щоб пройти остаточне лікування.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG