Спеціальні потреби

Звіт, що звинувачує Росію в "Гаванському синдромі", не змінив позицію уряду США


Про симптоми, відомі як "Гаванський синдром", вперше повідомили деякі американські дипломати, які працювали на Кубі. Архівне фото: Туристи на класичних автомобілях проїжджають повз посольство США в Гавані, Куба, 3 жовтня 2017 року.
Про симптоми, відомі як "Гаванський синдром", вперше повідомили деякі американські дипломати, які працювали на Кубі. Архівне фото: Туристи на класичних автомобілях проїжджають повз посольство США в Гавані, Куба, 3 жовтня 2017 року.

Уряд США не відмовляється від торішніх висновків розвідки про те, що проблеми зі здоров’ям, які виникли у сотень американських військовослужбовців у всьому світі, а деяких зробили непрацездатними, не є наслідком застосування ворогом США зброї.

У понеділок Білий дім, Пентагон і Державний департамент США підтримали результати звіту Національної ради з розвідки за березень 2023 року, де наводиться висновок про те, що "дуже малоймовірно", що симптоми, відомі як "Гаванський синдром", викликані діями ворога, незважаючи на нове розслідування, яке припускає, що в "Гаванському синдромі" може бути винна сумнозвісна російська розвідка.

"Розвідувальне співтовариство не дійшло такого висновку", — сказала речниця Білого дому Карін Жан-П’єр, захищаючи висновки оцінки 2023 року. Але Жан-П’єр також сказала, що Білий дім не припинив розглядати цю проблему, яка в деяких випадках змусила американський персонал піти на пенсію.

"Ми поставилися до цього дуже серйозно, — сказала вона. — Ми зробимо все можливе... Ми продовжимо всебічне дослідження наслідків, які ми бачимо, і потенційних причин".

Спільне розслідування, оприлюднене ввечері в неділю 60 Minutes каналу CBS, німецьким Der Spiegel і The Insider, показало, що є підстави вважати, що оцінка розвідки США зробила невірний висновок.

Посилаючись на проїзні документи, записи мобільних телефонів, свідчення очевидців та інтерв’ю з кількома американськими посадовцями та жертвами, ЗМІ дійшли висновку про велику ймовірність вини Росії.

Зокрема, розслідування пов’язувало численні повідомлення про "Гаванський синдром" із присутністю співробітників частини 29155 російської військової розвідки, відомої своєю роллю в диверсіях і вбивствах.

Було також встановлено, що багато симптомів узгоджуються з впливом звукової або радіочастотної зброї спрямованої енергії. Крім того, слідство встановило, що співробітники частини 29155 ГРУ отримали нагороди та підвищення за роботу над такою зброєю.

У Білому домі Жан-П’єр спрямувала додаткові запитання щодо "Гаванського синдрому" до Управління директора національної розвідки США (ODNI). ODNI, ЦРУ та Розвідувального управління Міністерства оборони (DIA) і у понеділок відмовилися відповідати на запит Голосу Америки про коментарі.

Але як ODNI, так і DIA вказали на Всесвітню оцінку загрози, видану розвідувальними службами США минулого місяця. "Більшість агенцій IC [розвідувального співтовариства] дійшли висновку, що дуже малоймовірно, що іноземний супротивник несе відповідальність за зареєстровані AHI [аномальні інциденти зі здоров’ям]", — йдеться в оцінці з використанням термінології уряду США для "Гаванського синдрому".

"Агенції IC мають різний рівень впевненості, оскільки ми все ще маємо прогалини, враховуючи виклики від іноземних супротивників — як і в багатьох інших питаннях, пов’язаних з ними»", — додається в оцінці. Там зазначено, що аналітики розвідки продовжують стежити за розвитком подій "у сферах, які ми визначили як такі, що вимагають додаткового дослідження та аналізу".

Посадовці США зареєстрували близько 1500 випадків "Гаванського синдрому" відтоді, як співробітники посольства США в Гавані, Куба, вперше повідомили про незрозумілі захворювання в 2016 році. Жертви на Кубі, в Росії, Китаї, Польщі, Австрії та навіть у Сполучених Штатах повідомили про різні симптоми, включаючи нудоту та запаморочення, виснажливий головний біль та проблеми з пам’яттю.

Початкове розслідування вказало на можливість того, що принаймні деякі з цих симптомів могла викликати якась зброя, висновки, які були підтверджені звітом групи експертів 2022 року.

"Імпульсна електромагнітна енергія, особливо в радіочастотному діапазоні, правдоподібно пояснює основні характеристики", — йдеться у звіті 2022 року. Але того ж року представники розвідки США почали відкидати гіпотезу про те, що таємничі захворювання були результатом зброї.

ЦРУ, наприклад, заявило, що більшість випадків можна "раціонально пояснити" медичними умовами або екологічними та технічними факторами.

Росія в понеділок спростувала висновки розслідування CBS, німецького Der Spiegel і The Insider. "Це не що інше, як безпідставне звинувачення", - цитує прессекретаря Кремля Дмитра Пєскова російське інформаційне агентство ТАСС. "Це не нова тема, - сказав Пєсков. - З самого початку це якось було пов’язано зі звинуваченнями російської сторони в цьому, але ніхто ніколи не публікував і не висловлював жодної переконливої підтримки цих безпідставних звинувачень".

Тим не менш, надходять повідомлення про нові випадки.

У понеділок Пентагон підтвердив один з них, пов’язаний з посадовицею США, яка потерпала від симптомів, "схожих на ті, про які повідомлялося під час аномальних інцидентів зі здоров’ям" під час саміту НАТО у Вільнюсі в Литві минулого липня.

Заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх повідомила журналістам, що ця особа не входила до складу делегації, яка брала участь у саміті з міністром оборони Ллойдом Остіном. "Я не маю відомостей про загрозу для делегації міністра", — сказала Сінгх, додавши, що Остін "довіряє розвідувальному співтовариству".

Що стосується ймовірності того, що російські агенти або ті, хто працює на інших ворогів США, можуть використовувати зброю спрямованої енергії, "нас це завжди непокоїть", каже Сінгх.

"Нас завжди турбує можливість будь-якого впливу на наших військовослужбовців, наших цивільних осіб, який спричиняє вади здоров’я, вплив на здоров’я", – сказала вона у відповідь на запитання Голосу Америки.

У понеділок офіційні особи Державного департаменту заявили, що для співробітників, які не погоджуються з висновками розвідки США, не буде наслідків. Вони також відзначили, що ті, хто постраждав від "Гаванського синдрому", отримали доступ до медичної допомоги та компенсації через Закон про Гавану, підписаний у 2021 році.

"Безпека нашого персоналу залишається головним пріоритетом для міністра, і ми робимо все можливе, щоб допомогти постраждалим", — сказав речник Держдепу Метью Міллер.

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG