Спеціальні потреби

США не виключають можливості постачання зброї лівійським повстанцям


У понеділок ввечері президент Обама звернувся до нації із захистом власного рішення щодо участі США в операції міжнародної коаліції в Лівії. За його словами, мета дій США – зупинити насилля та репресії Каддафі проти власного народу. Утім, це вузьке визначення цілей США у Лівії було негайно піддано критиці. А посол США в ООН Сюзан Райс надала власну версію того, чого намагаються досягти Сполучені Штати в цій країні.

Виступаючи перед аудиторію військових в Університеті національної безпеки у Вашингтоні, президент Обама заявив, що рішення Муаммара Каддафі силою придушити незадоволення власного народу не залишило Сполученим Штатам іншого вибору:

«У цій країні – в Лівії – саме в цей момент ми опинилися перед перспективою побачити широкомасштабні репресії проти мирного населення. Ми отримали унікальну можливість зупинити це насилля: міжнародний мандат на використання сили, широку коаліцію, готову до нас приєднатися, підтримку арабських країн, а також прохання про допомогу від лівійського народу».

Обама сказав, що протягом останніх шести тижнів стало зрозуміло, що на кону опинилися інтереси та цінності Сполучених Штатів:

«Понад чотири десятиліття лівійським народом правив тиран – Муаммар Каддафі. Він позбавив свій народ свободи, експлуатував багатство країни, вбивав своїх опонентів вдома і закордоном. Він тероризував людей у світі, включно з американцями, які були вбиті лівійськими агентами».

Обама визнав, що Лівія продовжуватиме становити небезпеку, якщо Каддафі залишатиметься при владі. Але в тої же час він заявив, що розширення мети місії, яка б включала усунення Каддафі від влади, було б помилкою:

«Якщо б ми намагалися усунути Каддафі від влади силою, наша коаліція розпалася б. Ми були б змушені ввести наземні американські війська в Лівію, чи ризикувати вбивством великої кількості цивільних у результаті повітряних бомбардувань».

Також Обама відповів на критику, що реакція міжнародної громади на злочини Каддафі в Лівії була занадто повільною:

«Коли людей вбивали у Боснії, міжнародна громадськість чекала рік перед тим, як втрутитися, аби захистити населення з повітря. У випадку Лівії нам знадобився 31 день».

Опоненти Обами не забарилася з критикою. Колишній кандидат у віце-президенти від Республіканської партії Сара Пейлін зазначила:

«Ця промова глибоко розчарувала. Це зайвий раз довело, що доктрина Обами повна хаосу та відкритих запитань. Вона розпливчата, сумнівна».

А колишній кандидат у президенти сенатор-республіканець Джон Маккейн заявив, що Обама має визнати, що США зараз виступають на боці опонентів Каддафі, дають їм можливість отримати перевагу.

Позицію Обами розкритикували не лише консерватори, але і ліберали, зокрема конгресмен-демократ Денніс Кусініч:

«Люди мають розуміти, що ми приносимо в жертву наші внутрішні інтереси. Америка знову стала поліцейським світу, коли наш головнокомандувач сам визначає, коли ми мусимо втручатися. Я думаю, що це дуже небезпечна позиція для нас як для нації».

Але найбільшою сенсацією став виступ наступного ранку посла США в ООН Сюзан Райс. Вона пішла значно дальше від свого керівника і, відповідаючи на питання журналіста, визнала, що США не виключають можливість озброєння повстанців. Раніше Сполучені Штати це заперечували.

«Метою нашої військової місії в Лівії був захист цивільного населення та встановлення зони заборони польотів. Але на національному рівні ми, звичайно, маємо значний інтерес у тому, аби Каддафі залишив свою посаду, а народ Лівії сам визначав свою долю. Ці кроки містять обмеження ресурсів Каддафі, позбавлення його доступу до грошей, засобів рекрутувати найманців, а також – надання допомоги повстанцям та участь у політичному процесі. Останнє саме зараз і робить держсекретар Клінтон сьогодні в Лондоні, де разом з нашими європейськими та арабськими партнерам визначається основний напрямок шляху Лівії після Каддафі. Ми не прийняли рішення щодо постачання повстанців зброєю, але ми це не виключаємо», – заявила Сюзан Райс.

Операцію в Лівії підтримують лише 47% американців. Незадоволення викликає висока вартість військових дій. Тиждень повітряних ударів обійшовся США у понад 600 мільйонів доларів. Утім, каже Обама, оскільки у середу керування місією перейде до НАТО, вартість операції в Лівії для американців значно зменшиться.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG