Спеціальні потреби

США погрожують накласти санкції на Іран за організацію замаху на саудівського дипломата


США обіцяють посилити тиск на Іран і послабити його центральну банківську систему. Про намір накласти нові санкції, у четвер заявив помічник міністра фінансів США. Американські високопосадовці звинувачують владу Ірану у плануванні нападу на посла Саудівської Аравії у Вашингтоні.

Цього ж дня міністр закордонних справ Саудівської Аравії заявив, що його країна має намір вжити відповідних заходів і притягнути іранську сторону до відповідальності за будь-які зловмисні дії чи наміри проти королівства.

Тим часом іранські високопосадовці називають звинувачення безпідставними і політично мотивованими. Аналітик Саід Лейлаз із Тегерана каже, що такі заяви США ще більше загострюють і без того напружені відносини двох країн:

«Ще перед вчорашніми заявами США я передбачав, що можливий військовий конфлікт між цими країнами. Припускаю, що цей інцидент був передумовою для початку міжнародної кампанії пропаганди проти Іранської республіки».

Таких же поглядів дотримується багато людей на вулицях іранської столиці. Вони переконані, що оскільки попередні санкції не створили Ірану жодних проблем, то США шукає інших шляхів, щоб очорнити репутацію Ірану. А дехто підозрює, що в інциденті задіяні сіоністи.

Саудівська Аравія є давнім суперником свого шиїтського сусіда – Ірану. Протистояння загострилось цього року під час «Арабської весни» – особливо, коли Саудівська Аравія підтримала придушення протестів шиїтів у Бахрейні.

«Ірану було соромно, що він не допоміг шиїтським демонстрантам у Бахрейні. Коли Саудівська Аравія безперешкодно ввела туди свої сили, Іран не зробив нічого, щоб їх зупинити», – вважає експерт вашингтонського Інституту близькосхідних відносин Патрік Клаусон.

У середу представники Саудівської Аравії заявили, що Іран має розплатитися за планування нападу.

«Вони були суперниками упродовж довгого часу – ще до Ісламської революції в Ірані. Але обидві країни були занадто обережними, щоб розпочати прямий конфлікт, і обмежувались лише ворожою риторикою», – каже експерт аналітичного центру «RAND» Алі Реза Надер.

Однак, причетність Ірану заперечують не лише лідери цієї країни. У цьому сумніваються і деякі американські експерти, серед яких помічник редактора журналу «Атлантик» Макс Фішер:

«Можливо, це і правдоподібно, що Іран міг хотіти вбити саудівського дипломата. Але це масштабна операція, яка б мала серйозні наслідки для Ірану. Просто не зрозуміло, чого б вони цим могли досягти. Не зрозуміло також, чому б вони хотіли вбити посла Саудівської Аравії саме у США. Є підстави вважати, що це б суперечило інтересам Ірану».

Оскільки, пояснює експерт, прояв солідарності з боку США у випадку, якщо б цей замах виявився успішним, лише б зміцнів стосунки між Саудівською Аравією та Сполученими Штатами. А це – суперечить інтересам Ірану.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Саміт G7: головні результати для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:24 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG