Спеціальні потреби

США можуть уникнути дефолту


У Сполучених Штатах з’явилася надія, що країні вдасться уникнути дефолту. Переговори між представниками обох партій у Конгресі та президентом Бараком Обамою, які тривають уже більше двох тижнів, нарешті дають перші компромісні рішення. Щоб домовитись у політиків є час до 2-го серпня. Інакше економіку США, як і світу, можуть чекати важкі економічні наслідки.

В той час, як державний борг США невпинно наближається до встановленого раніше верхнього ліміту, у Вашингтоні з’явилися промені оптимізму.

«Я вважаю, що ми бачимо потенціал для двопартійного консенсусу», – заявив Президент Обама.

У вівторок група з шести Сенаторів, представників обох партій, оголосили план, який може влаштувати і демократів, і республіканців, і президента. План передбачає скорочення дефіциту бюджету США у наступні 10 років на 3 цілих 7 десятих трильйона доларів за рахунок як підвищення податків, так і скорочень деяких державних програм.

На Вол Стріт ця новина принесла бажане полегшення. Фондовий ринок показав найкращий результат за увесь рік. Акції американських компаній зросли.

Втім, поки компромісне рішення не підтримають обидві палати Конгресу і його не підпише Президент, над США висітиме загроза дефолту.

На сьогодні з кожного долара, який витрачає американський уряд 42 центи йому доводиться позичати. Другого серпня урядові запозичення досягнуть верхньої дозволеної межі і якщо Конгрес її не підніме уряд США не зможе нормально функціонувати.

«Катастрофічна шкода буде завдана як американській економіці, так і економіці світу», – стверджує міністр фінансів США Тимоті Ґайтнер.

За найгіршого сценарію, уряд не зможе повністю виплатити пенсії, почнуться затримки з виплатою зарплат бюджетникам і припиниться фінансування багатьох державних програм. В результаті збільшиться безробіття, і країна впаде у рецесію.

Але ще гіршими будуть наслідки для світового ринку.
Якщо уряд США не зможе виконувати зобов’язань по раніше взятих кредитах, країна втратить свій найвищий кредитний рейтинг, і довіра до долара впаде, що дестабілізує світову економіку.

«Я думаю не можна відкидати жодного найгіршого сценарію розвитку подій», – говорить експерт Центру За Американський Прогрес Хетер Буші.

Втім більшість експертів категорично відкидають ймовірність дефолту у США. Вони зазначають, що в основі цієї кризи лежать не економічні причини, як, скажімо, у Греції, а нездатність політиків домовитись. Останні опитування громадської думки показують що жодна з партій не виграла від своєї принциповості. 80 % американців глибоко незадоволені тим, що політики поставили партійні інтереси вище державних і тиснуть на своїх обранців якнайшвидше дійти компромісу.

XS
SM
MD
LG