Спеціальні потреби

Політичні амбіції наближають США до дефолту


40-градусна спека, яка накрила Вашингтон, здається легким океанським бризом у порівнянні з політичною температурою, що ось-ось досягне точки кипіння. 5 днів поспіль тривають переговори у Білому домі за участю президента та лідерів Демократичної та Республіканської партій у Конгресі щодо умов підвищення ліміту позичання для уряду.

Нарада напередодні обернулася емоційною перепалкою між Бараком Обамою та лідером республіканської більшості в Палаті представників Еріком Кантором, після чого президент гримнув дверима і вийшов з кімнати переговорів. В основі конфлікту – розбіжність у поглядах щодо того як в майбутньому зменшувати дефіцит бюджету і повертати трильйонні державні борги. Президент вважає, що треба відмініти податкові пільги для заможних американців та корпрорацій, щоб збільшити надходження в бюджет. Руспубліканці категорично проти будь-яких підвищень податків і бачать вихід з ситуації зменшенні витрат державного бюджету. Ситуація зайшла у глухий кут.

Неспроможність політиків домовитись вже приносить негативні наслідки. Рейнтигове агенство Муддіс заявило, що розглядає можливість зменшення рейтингу кредитоспроможності США. А це, як вважає Ліз Ен Сондерс головний фінансовий аналітик інвестиційної компанії «Чарльз Шваб», ефектом доміно накриє американську економіку:

«Я вважаю, що в результаті цього постраждає фондовий ринок і загалом вся економіка зазнає удару».

Це – жахлива новина для мільйонів пенсіонерів, таких як Пола і Джен Ролінс. Значна частина їхньої пенсії інвестована в акції. Повторення кризи 2008-го буде для них непоправним ударом.

«Ми майже напевно втратимо наш будинок і переселимося жити в орендовану кімнатку», – Пол Ролінс.

В інтерв’ю телеканалу CBS Барак Обама заявив, якщо ліміт позичання не буде піднято, то з 2-го серпня уряд не зможе гарантувати виплату державних пенсій найбіднішим верствам населення, які часто не мають жодних інших джерел доходів. Економісти додають, що проблеми швидко перекинуться і на середній клас. Майже напевно в США зростуть відсоткові ставки на кредити, подорожчає іпотека, підприємства припинять наймати на роботу і впаде купівельна спроможність громадян. Це – прямий шлях до рецесії, і навіть дефолту, переконана Геттер Буші, експерт Центру за Американський прогрес:

«Я думаю, що не можна відкидати жодного найгіршого сценарію розвитку ситуації».

Більшість експертів зазначають, що рецесія та дефолт загрожують сьогодні США не через економічні проблеми, як скажімо у Греції, а через нездатність політиків домовитись. А це можна виправити, якщо американці вголос скажуть своїм політикам, що ті затяли небезпечну гру.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG