Спеціальні потреби

Без Сноудена американці не знали б правди - сенатор-демократ


Без Сноудена американці не знали би правди - сенатор
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:34 0:00

Без Сноудена американці не знали би правди - сенатор

Оприлюднена Едвардом Сноуденом інформація про масштаби стеження, які розгорнув уряд США, розбурхала хвилі незадоволення в американському суспільстві. Останні кілька місяців керівники американських спецслужб змушені пояснювати яку інформацію вони збирають, про кого, що роблять з зібраними даними і навіщо вони взагалі цим займаються. Урядовці кажуть, що їхні дії не порушували свобод громадян, а стеження дозволило запобігти десяткам терористичних актів.

У відповідь на численні запити громадськості в середу адміністрація Барака Обами розсекретила деталі таємних указів, відповідно до яких усі ці роки здійснювався збір даних про телефонні розмови та онлайн активність мільйонів громадян. Того ж дня уряд представив свої аргументи під час спеціальних слухань у Сенаті.

Тотальне прослуховування викрив ЦРУ-шник
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

Інформація про те, що уряд США збирає дані про телефонні розмови мільйонів людей – непокоїть американців, вважає голова Юридичного комітету Сенату Патрік Лейгі.

«Я вважаю терпіння американських громадян ось-ось увірветься. Але навіть більше нас, як демократичне суспільство, мусить турбувати, це те, що зникає довіра американців до уряду».

Адміністрація Обами каже, що збір даних телефонних розмов відбувався відповідно до чітких процедур і строго у відповідності до чинного законодавства. Яку саме інформацію отримував уряд - пояснив сенаторам заступник міністра юстиції США Джеймс Кол:

«Це дані телефонних розмов, які збирають самі телефонні компанії. Вони включають номер, з якого був здійснений дзвінок, номер на який дзвонили, дату, час, а також тривалість дзвінка. Ми не мали доступу до прізвища власника цього телефонного номера, місця звідки був здійснений дзвінок, а також не могли слухати саму розмову».

За словами урядовців, дозвіл на прослуховування телефонних розмов можна отримати лише за рішенням суду. А зазначений вище збір метаданих про дзвінки допоміг запобігти десяткам терактів, каже заступник директора Агентства національної безпеки США Джон Інґліс:

Викриття стеження за американцями це зрада - коментар
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00
«Ми знешкодили 54 можливих терористичних актів завдяки цим програмам».

Деталі програм стеження нещодавно розглядала Палата представників США. Конгресмени вирішили не обмежувати здатність уряду збирати дані про телефонні дзвінки громадян. Сенат також не має наміру зупиняти ці програми, втім законодавці висловили незадоволення тим, що уряд тримав інформацію про стеження у таємниці від громадськості.

Сенатор-демократ Шелдон Вайтгаус:

«Ми отримали сьогодні багато важливої інформації, яка допоможе громадськості зрозуміти деталі цих програм. Але все це стало відомо постфактум, як реакція на дії Едварда Сноудена, який оприлюднив правду про ці програми. Уряд не мав плану як раціонально розсекретити програми стеження, щоб американський народ зміг взяти участь у дебатах на цю тему».
Ми знешкодили 54 можливих терористичних актів завдяки цим програмам
Джон Інґліс, заступник директора АНБ


Збір урядом даних про телефонні дзвінки та онлайн активність людей, має прослужити тривожним сигналом для усіх, хто цінує власну свободу попереджає правозахисник Джаміл Джеффер

«Люди, які знають що уряд може стежити за кожним їхнім рухом, кожним дзвінком, кожним пошуковим запитом в Ґуґл, будуть поводиться по-іншому. Вони вагатимуться перед тим, як зайти на якийсь контроверсійний веб-сайт чи будуть уникати участі у певних громадянських ініціативах. Вони боятимуться користуватися своїми правами на свободу, які дає їм Конституція».

З таким твердженням не погоджуються адвокати програм стеження, які не бачать у діях спец-служб нічого незаконного.

Головний юрисконсульт Управління директора національної розвідки США Роберт Літт каже, що збір телефонних метаданих ніяк не обмежує конституційні права громадян.

Навпаки, кажуть адвокати, саме оприлюднення деталей цих програм, завдало шкоди суспільству, оскільки обмежило здатність уряду захищати своїх громадян.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG