Спеціальні потреби

США готуються до виведення військ з Афганістану


Міністр Оборони США Роберт Ґейтс здійснив свій останній на цій посаді візит до Афганістану. Наприкінці місяця він йде на пенсію, і майже одночасно з цим розпочнеться суттєве скорочення американського контингенту у цій країні. Ґейтс відвідав Афганістан, щоб пояснити американським солдатам, як саме відбуватиметься скорочення військ і якою буде подальша місія США в Афганістані.

Сполучені Штати воюють в Афганістані вже майже 10 років. На даний момент там дислоковано близько 100 тисяч американських бійців. Як зазначив президент Обама у липні адміністрація США готується вивести з країни суттєву частину свого бойового контингенту:

«Протягом цього літа відбудеться велика зміна у нашій стратегії в Афганістані. Ми не будемо нічого робити раптово. Але, як я вже говорив американцям і також населенню Афганістану – настав час, щоб афганці взяли контроль над безпекою в країні у свої руки».

Завдання генералів – подбати, щоб зменшення контингенту не підірвало досягнутого за 10 років прогресу у боротьбі з Талібаном. Генерал Дейвид Петреус, який очолює бойову операцію США в Афганістані, готує на розгляд міністра Ґейтса і президента Обами одразу декілька варіантів стратегії дій після того, як США виведуть з Афганістану частину військ.

Напередодні Барак Обама провів у Білому домі спеціальну нараду на тему Афганістану та Пакистану. Президент перебуває під великим тиском з боку Конгресу та американського народу, які вимагають нарешті завершити військову кампанію в Афганістані, яка коштує бюджету країни 10 мільярдів доларів щомісяця.

Ґейтс вважає, що необдумані кроки і бажання зекономити можуть призвести до катастрофічних наслідків:

«Ми мусимо розуміти скільки нам коштуватиме поразка у цій війні. Ми інвестували туди величезні гроші. 1255 наших бійців поклали там своє життя. Нам треба бути обережними, щоб не прийняти неправильне рішення».

План передати контроль над безпекою в країні в руки афганської армії – має сенс, вважає Ґейтс, втім місцеві збройні сили ще не зовсім готові. Згідно з останніми даним, наприклад, 86% солдат афганської армії не вміють читати.

Ще однією можливою стратегію виходу з Афганістану, каже Роберт Ґейтс є досягнення мирної угоди з Талібаном. У цій війні, не може бути однозначного переможця, а тому треба бути готовим до компромісів, вважає міністр оборони США:

«Ми не оголошували перемогу у жодній війні з часів Другої світової. Такою є особливість сучасних військових конфліктів».

Барак Обама непохитний у своєму намірі почати суттєве виведення значної частини американських військ з Афганістану вже у липні цього року. Втім, поки ані президентська адміністрація, ані генерали не уточнили яку саме цифру вони мають на увазі під словом «суттєве». Відповідне рішення з цього приводу очікується вже зовсім скоро.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG