Спеціальні потреби

Актуально

Люди з України розповідають про враження від щеплення вакциною від COVID-19 за її межами

Колаж зі світлин учасників розмови

Про вибір препарату: «Коли в Україні буде поширюватися вакцинація, це буде, як вибір між «Pepsi» та «Coca Cola»

У світі вже розпочалася масова вакцинація від COVID-19. У першу чергу щеплення отримують медпрацівники та літні люди. Радіо Свобода зв’язалося із трьома українцями у Ізраїлі, Чехії та Великій Британії, і вони розповіли про свій досвід, а також про те, як наважувалися на щеплення та яким препаратом.

Усі троє розповіли, що в першу чергу вакцину отримують працівники лікарень та літні люди, і це була вакцина американсько-німецького виробництва «Pfizer». А також відповіли на запитання щодо того чи щепилися б російською вакциною «Sputnik V».

Ізраїль

Ілля Соколов, репатріант із Дніпра

Я працюю в найбільшій лікарні в Ізраїлі, тому мені було дуже просто це зробити. Я написав, що я хочу, то – будь ласка. Зараз не кожен може це зробити. На даний момент це може зробити людина віком від 60 років, людина, яка працює у лікарні чи у поліції.

Вакцинація відбувається за бажанням. Із того, що я знаю, 85% лікарів пішли і зробили це. Можуть не зробити вакцину, якщо людина вже хворіла на ковід. Так вирішило Міністерство охорони здоров’я.

Всі запрошення (на вакцинацію – ред.) були отримані за допомогою смс-повідомлення. Якщо людина хворіла, то вона не отримає повідомлення-запрошення на вакцинацію.

Ніякої підготовки (до щеплення – ред.) не потрібно: прийшов до лікарні, тобі зробили укол і потрібно 15 хвилин перебувати на місці, щоб побачили, що ти почуваєшся добре. Якщо почуваєшся добре, то можеш їхати додому. Вакцина американська – «Pfizer». Те, що я чув сьогодні зранку, що вже в дорозі до Ізраїлю – «Moderna».

Після щеплення почувався добре, наступного дня були якісь болі в руці, але це було щось таке... я не звернув на це уваги.

За два тижні до щеплення від ковіду, в мене було щеплення від грипу. Я не відчув нічого ні після першої, ні після другої вакцини.

Я дуже люблю подорожувати, тому коли мені зроблять другу дозу вакцини, того ж часу полечу до Європи. Я людина, яка не може сидіти на місці.

А ви перед тим читали про цю вакцину, саме про цю?

– Трохи. Декілька хвилин і все.

Що викликає саме таку довіру до цього препарату?

– Можливо тому, що це американська вакцина. Там не сидять дурники. Дуже багато людей зробили це щеплення, а перша людина, яка це зробила в Ізраїлі – це наш прем’єр-міністр

Якби вам запропонували зробити російську вакцину?

– Ні-ні-ні, зовсім ні. Тому що це російська вакцина, тому ні, це не обговорюється. Ні російську, ані китайську.

Ілля Соколов, репатріант із Дніпра. Вакцинувався в Ізраїлі
Ілля Соколов, репатріант із Дніпра. Вакцинувався в Ізраїлі

Чехія

Ельвіра Балаж, лаборантка в лікарні Праги

Я медпрацівник. У першу чергу до вакцинації запрошують медпрацівників і людей зрілого віку – пенсіонерів. Почалася вакцинація з 27 грудня.

Для медиків добровільна вакцинація. В колективі протягом тижня вакцинувалися 95% колег із колективу.

Був острах і є. Тому напевно тих 5% і, поки що, не хочуть вакцинуватися. Ми спілкувалися з колегами і дійшли висновку, що не маємо вибору, якщо хочемо аби ця хвороба зникла.

Ми домовилися в колективі – будемо через певний період перевіряти кров на антитіла, цікаво нам самим, які будуть результати після вакцини, постійно про це дебатуємо.

Перед щепленням відбувається огляд в лікаря. Вас спитають чи нічого не болить, чи боїтеся, чи маєте якісь хвороби, чи перенесли ковід чи ні. Саме щеплення безболісне

Температури не було, у вигляді наслідків, як і серйозних наслідків. Колеги тиждень вже щеплені і абсолютно ні в кого не було ніяких ускладнень.

Спочатку в Чехії більш скептично ставилися до вакцинації, але з кожним днем міняється ставлення. Хочемо аби кордони відкрилися і хочемо повернутися до того життя, яке було рік тому.

– Чи було для вас важливо, хто виробник вакцини?

– Однозначно.

– Якби ви могли обрати самостійно, то яку б обрали вакцину з тих, що зараз на ринку?

– Того виробника від якого я отримала вакцину: американсько-німецьку.

– Якщо б вам запропонували російську вакцину, наприклад?

Ні, категорично ні. Не довіряю.

Ельвіра Балаж, лаборантка в лікарні Праги
Ельвіра Балаж, лаборантка в лікарні Праги

Велика Британія

Роман Грех, консультант британського Національного інституту неврології і нейрохірургії, президент Української медичної асоціації Великої Британії.

Я очікую на вакцинацію. Це станеться в кінці тижня або на початку наступного тижня. Моя дружина вже щепилася перший раз, тепер чекає на друге щеплення.

90 % вакцин надають сімейні лікарі. Через свої клініки і сервіс на дому. Сімейні лікарі їдуть до будинків для літніх людей і роблять там вакцинацію. Більшість людей приходять до сімейних лікарів у клініку і отримують вакцину таким чином. До вчора вакцина була єдина, її називають «Pfizer» вакциною, хоч було кілька стартапів, які брали участь у розробці вакцини. А тепер уже друга вакцина, яка поширюється – це «AstraZeneca».

Є протипоказання до вакцини – сильні алергічні реакції. Також вакцина протипоказана для вагітних.

Вакцинують усіх (незалежно від того, чи хворіли на COVID-19 – ред.), тому що не відомо, на скільки часу виробляється імунітет до цього захворювання у тих, хто вже перехворів. Одні кажуть, що кілька місяців, інші вважають, що трошки довше. Аргумент на користь вакцинації всього населення полягає в тому, що можливе повторне зараження.

Дуже часто людина відчуває слабкість, болить плече, в яке вводять вакцину. Але через два-три дні вона відчуває себе нормально і повернулася до роботи.

Держава достатньо чітко вказала, що підвищеного ризику до цих вакцин, в порівнянні з іншими вакцинами, немає. Доходимо вже до другого мільйона вакцинованих і статистика показує, що ця вакцина не є небезпечнішою, ніж будь-яка інша вакцина. Про ефективність говорити ще достатньо рано, але, звісно, що ці дослідження, які були проведенні перед запровадженням вакцинації, показують дуже високу ефективність. Тому медичне товариство налаштоване дуже позитивно до кампанії з вакцинації.

Безперечно, якщо би був вибір – вакцинуватися зараз чи через десять років, всі б казали, що десять років це достатній час, щоб побачити результат. На жаль, у деяких випадках ми не маємо такої привілеї. Я погоджуюся, що острах є, і це нормально, але треба це балансувати проти даних, які показують досить позитивний ефект від вакцини на рівні населення.

І треба думати не тільки про себе. Лікарі дуже чекають даних про те, що вакциновані люди не переносять пасивно вірус, тобто що я буду імунізований від вірусу. І по-друге, я зможу попередити рознесення вірусу – це є подвійний корисний ефект від вакцини, який на рівні суспільства є важливим. Але поки що ми не маємо даних про те, що вакциновані люди не розносять вірус.

Роман Грех, президент Української медичної асоціації Великої Британії
Роман Грех, президент Української медичної асоціації Великої Британії

– У Великій Британії наразі є два препарати. Коли вакцина дійде до України, у нас уже буде вибір із кількох виробників. Який критерій, на вашу думку, був би визначальний, як обрати дієву вакцину, на що треба звертати увагу?

– Я сподіваюся, що на той час, коли в Україні буде поширюватися вакцинація, то це буде, як вибір між «Pepsi» та «Coca Cola». Чому? Тому що, коли вакцина пройшла потрійні клінічні дослідження, тобто дослідження на популяції, і її ефективність є доведеною, то якість є сумісною. Якщо ж якась вакцина не пройшла ці потрійні дослідження на рівні популяції, які нараховують тисячі пацієнтів, тоді безперечно, що й дані про її ефективність і побічні дії є менш вивченими, тому вона є більш небезпечною. Єдина відповідь – якщо вакцина пройшла всі етапи дослідження, то вона є настільки, наскільки може бути, безпечною й ефективною.

– Ви би погодилися щепитися російською вакциною?

– Ця вакцина не пройшла третю фазу досліджень. Вони зараз проводяться в різних країнах, що достатньо добре, але даних висновків не буде до вересня. Я не можу її рекомендувати, тому що вона не пройшла третинну фазу досліджень. Це прагматична відповідь, яка не пов'язана з походженням цієї вакцини.

Але я як українець і, виходячи з сьогоднішніх подій, я б не приймав російську вакцину тільки тому, що вона є російською.

Всі новини дня

Білий дім анонсував новий пакет допомоги для України вже незабаром

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр проводить прес-брифінг у Білому домі 2 жовтня 2023 року

Сполучені Штати незабаром оголосять новий пакет допомоги для України, щоб засвідчити свою підтримку. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Так вона прокоментувала заяву Кремля про те, що “втома” Заходу від України зростатиме у США та інших країнах.

Відповідаючи на запитання про те, чи виключення фінансування України із тимчасової бюджетної резолюції Конгресу для уникнення шатдауну є показником втоми від війни, Жан-П’єр заявила, що за Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція.

Якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється.

“Ось наше послання Путіну. Президент створив коаліцію із понад 50 країн, які надають Україні допомогу. І ми зібрали понад 140 країн, щоб засудити вторгнення Росії в Україну. За Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється,” — сказала речниця Білого дому.

Вона зауважила, що Сполучені Штати продовжуватимуть допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.

“Ми продовжуватимемо просувати пріоритети нашої національної безпеки, тому що, допомагаючи Україні, ми також захищаємо та забезпечуємо національну безпеку американського народу,” — додала Жан-П’єр.

Білий дім сподівається, що кошти для України таки виділять

За словами речниці, грошей на підтримку України наразі достатньо, щоб задовольнити нагальні потреби на полі бою, однак це не довгострокове рішення.

Посадовиця заявила, що Білий дім очікує, що Конгрес все ж виділить кошти на підтримку України. Вона наголосила, що спікер Палати представників Кевін Маккарті сам неодноразово казав про необхідність робити все можливе, аби переконатися, що Україна має необхідну зброю, а в Конгресі є двопартійна підтримка щодо продовження фінансування України.

“Не забуваймо, що наша мета — переконатися, що хоробрі люди України можуть боротися за свою свободу та демократію. І це те, що президент хоче бачити й надалі. І не лише ми, а й республіканці та демократи в Конгресі, також хочуть, щоб фінансування України продовжувалось,” — сказала Карін Жан-П'єр.

Раніше Голос Америки повідомляв, що на тлі ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України. А лідери республіканців та демократів в Сенаті виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Хаос серед республіканців у Палаті представників

Тимчасова бюджетна резолюція, яку ухвалив Конгрес забезпечила безперебійну роботу уряду на 45 днів, тобто до 17 листопада. Однак Карін Жан-Пʼєр наголошує: Конгрес не має чекати з ухваленням бюджету до листопада, бо чергова криза “не має виправдання”, а ухвалення бюджету для забезпечення роботи уряду — базове завдання законодавців.

“Американський народ ситий по горло. Їм набридли політичні ігри. Їм потрібен уряд, який працює”, — заявила вона.

Посадовиця зауважила на "хаос" у крилі республіканців у Палаті представників. За її словами, політичні гравці із крайньо правих республіканців у палаті представників, які блокували ухвалення бюджету із коштами для України, ледь не привели країну до кризи. Окрім грошей для України, вони також закликали скоротити фінансування програм, які є критично важливими для американців по всій країні, сказала речниця Білого дому. Зокрема, йдеться про програму Meals on Wheels, яка запроваджена, щоб подолати голод та ізоляцію людей похилого віку та ініціативи у сфері освіти.

“У республіканському крилі є екстремальна група людей, яка висуває ці крайні законодавчі акти, що завдають шкоди американським сім’ям. Вони намагаються вразити нас, і вони ледь не закрили уряд”, — зазначила посадовиця.

Жан-Пʼєр закликала лідерів партії “розібратися із цим питанням”.

“Те, що ми бачили на вихідних взагалі не повинно було статися. Вони не мали довести нас до краю, як вони це зробили”, — сказала вона.

Серед республіканців у Палаті представників є група законодавців, які виступають проти допомоги Україні. Конгресмен-республіканець від Флориди Метт Ґетц напередодні заявив, що цього тижня він з однопартійцями спробують усунути спікера Палати представників республіканця Кевіна Маккарті після того, як той привітав майже одностайне голосування за законопроєкт про тимчасове фінансування уряду.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

В неділю в польській столиці відбувся опозиційний «Марш мільйонів сердець», покликаний мобілізувати тих виборців, які ще не визначились з кандидатом на майбутніх парламентських виборах, що відбудуться за два тижні. На марші була наша колега Мирослава Гонгадзе.

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Як США вдалося відвернути шатдаун? І що буде з фінансуванням для України? Подробиці з Конгресу та Білого Дому – від Катерини Лісунової та Юлії Ярмоленко.

МЗС Словаччини звинувачує Росію у втручанні у вибори

Президент Словаччини Зузана Чапутова на зустрічі з головою партії Smer-SD Робертом Фіцо, щоб передати йому політичний мандат на початок переговорів щодо формування нового уряду країни, 2 жовтня 2023 року. (Фото: VLADIMIR SIMICEK / AFP)
За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється.
Карін Жан-П'єр

МЗС Словаччини звинуватило Росію у втручанні у вибори, відповідну заяву відомство оприлюднило у понеділок, 2 жовтня, після того, як партія Smer-SD здобула перемогу на парламентських виборах в країні. Лідер цієї партії Роберт Фіцо, якого критики вважають проросійськи налаштованим, був запрошений сформувати уряд.

МЗС Словаччини заявило про втручання у вибори, реагуючи на коментарі голови російської служби зовнішньої розвідки Сергія Наришкіна. Ще до виборів Наришкін заявив про те, що центристська партія “Прогресивна Словаччина” є “довіреними особами США”.

“Прогресивна Словаччина” підтримує Україну, і на виборах прийшла другою, отримавши 18% голосів, тоді як Smer-SD посіла першість, її підтримали 23% виборців.

“Ми вважаємо таку навмисно поширену дезінформацію неприпустимим втручанням Російської Федерації у виборчий процес у Словацькій Республіці”, – йдеться у заяві МЗС Словаччини, яку цитує мережа AFP.

МЗС Словаччини також викликало співробітника російського посольства і зажадало від Росії “припинити дезінформаційну діяльність, спрямовану проти Словаччини”.

Москва відкинула звинувачення словацького уряду, заявивши, що “ми не втручаємося у внутрішні справи інших країн і не беремо участь у зміні режиму”.

Коментуючи вибори у Словаччині, американські посадовці заявили, що продовжать працювати з партнерами по НАТО задля забезпечення тривалої підтримки для України, яка протистоїть російській агресії.

Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр також зауважила, що США створили коаліцію з понад 50 країн, куди входить і Словаччина, для допомоги Україні, а також згуртували понад 140 країн в ООН, щоб засудити вторгнення Росії в Україну.

“За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється. Він помиляється. І тому незабаром ми оголосимо ще один пакет допомоги для України, щоб засвідчити нашу постійну підтримку хороброго народу України”, - додала Жан-П’єр.

Своєю чергою, речник Державного департаменту США Метью Міллер зазначив, що США ознайомлені з повідомленнями про російське втручання у вибори у Словаччині.

“Ми тісно спілкуємося з нашими словацькими колегами щодо [повідомлень про втручання]. Загалом щодо виборів, я скажу, що Словаччина, звичайно, є ключовим союзником НАТО, партнером і другом Сполучених Штатів. Ми продовжуватимемо співпрацювати з урядом, обраним словацьким народом, для просування наших спільних цілей і взаємних інтересів. І, як я вже говорив про низку країн на цій трибуні, Сполучені Штати не приймають жодної сторони в іноземних виборах. Єдиний наш інтерес – у вільному та чесному виборчому процесі”, - заявив Міллер.

На виборах у Словаччині партія Роберта Фіцо отримала 42 місця зі 150 у парламенті. Тепер вона шукатиме партнерів для створення урядової коаліції. Потенційним партнером Smer-SD може виступити партія Hlas-SD, яка отримала 27 місць, як повідомляє AFP. Hlas-SD виникла у 2020 році, відколовшись від Smer-SD.

Третім членом коаліції може стати націоналістична проросійська Словацька національна партія, яка набрала 5,6% голосів, зазначає британське видання The Guardian. В такому складі коаліція може мати 79 місць у 150-місному парламенті.

Держдеп: Більшість коштів на безпекову допомогу Україні вже вичерпано, Конгрес має вжити заходів

Речник Державного департаменту США Метью Міллер. Фото: AP Photo/Nathan Howard

Хоча у США є можливість продовжити підтримувати здатність України захищатися в найближчій перспективі, більшу частину наявного фінансування безпекової допомоги вже вичерпано, тож Конгресу необхідно вжити заходів. Про це заявив речник Держдепартаменту США Метью Міллер під час брифінгу в понеділок, 2 жовтня.

При цьому він не уточнив, як довго США зможуть надавати Україні допомогу без відповідного рішення Конгресу.

"Хоча у нас ще залишилися повноваження щодо скорочення витрат, які ми можемо використати для продовження надання безпекової допомоги Україні в короткостроковій перспективі, і фактично у нас є ще один пакет скорочення найближчими днями, фінансування USAI було призупинено, фінансування FMF (Foreign Military Financing, допомога іноземним арміям - ред.) - припинено. Це програми, які дозволяють нам укладати контракти для України у довгостроковій перспективі, тому ми не зможемо це зробити без подальших дій із боку Конгресу", - сказав речник Держдепартаменту США.

Він зазначив, що у Білому домі розчаровані тим, що "попри тривалу і сильну двопартійну підтримку України, коли вона бореться із вторгненням Росії, тимчасова бюджетна резолюція, яку Конгрес ухвалив у суботу, не містить вкрай необхідної допомоги."

За словами Міллера, "переважна більшість в обох палатах Конгресу підтримує продовження надання допомоги Україні, оскільки це стосується не лише України".

"Йдеться про світ, у якому ми хочемо жити. Якщо ми дозволимо таким авторитарним діячам як президент Путін робити з іншими суверенними країнами все, що їм заманеться, весь Статут ООН зруйнується. І ми будемо жити у світі, де така агресія може статися будь-де та будь-коли," - сказав Міллер.

Представник Держдепу також наголосив, що призупинення допомоги Україні може бути набагато дорожчим і небезпечнішим для американського народу:

"Ми повинні продовжувати робити так, щоб Україна була в найсильнішому становищі, аби захищатися... Ми в жодному разі не можемо допустити, щоб підтримка України Америкою зупинилася. Наші союзники, наші супротивники та світ спостерігатимуть."

Про недопустимість призупинення американської допомоги Україні йдеться у заяві президента США Джо Байдена, опублікованій на сторінці Білого дому в суботу, 30 вересня. Пізно в суботу ввечері президент США підписав ухвалений Конгресом законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні.

"Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент", - йдеться у заяві Байдена.

Американські сенатори від обох партій після ухвалення законопроєкту про тимчасове фінансування уряду виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Дивіться також:

Брифінг. Ситуація в Конгресі, вибори в Словаччині, мітинги в Польщі
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Більше

Відео - найголовніше

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00
XS
SM
MD
LG