Спеціальні потреби

Президент Зеленський подякував Папі римському за допомогу у звільненні з полону двох греко-католицьких священників


Громадяни України, які повернулися з російського полону під час обміну полоненими. У результаті угоди за посередництва Ватикану було звільнено 10 мирних жителів, у тому числі політика та двох священників. Київ 29 червня 2024 року. (Фото пресслужба Міноборони України/AFP)
Громадяни України, які повернулися з російського полону під час обміну полоненими. У результаті угоди за посередництва Ватикану було звільнено 10 мирних жителів, у тому числі політика та двох священників. Київ 29 червня 2024 року. (Фото пресслужба Міноборони України/AFP)

Президент України Володимир Зеленський і Глава УГКЦ Верховний архиєпископ Святослав Шевчук Папі римському Франциску та ватиканській дипломатії за «неоціненний внесок» у звільнення російськими військами десяти українських полонених, у тому числі двох греко-католицьких священників з Бердянська – отців Івана Левицького та Богдана Гелети, повідомляють Новини Ватикану.

28 червня 2024 року двох священників УГКЦ, ієромонахів Згромадження Найсвятішого Ізбавителя (редемптористи) — було звільнено з російського ув’язнення у числі 10 інших українських цивільних в'язнів та військовополонених, захоплених Росією на окупованих нею територіях.

Оголошуючи про звільнення цієї групи у дописі на X, президент України Володимир Зеленський написав:

«Ми повернули з російського полону 90 наших воїнів і 10 мирних жителів.

І серед них християнські священники Богдан Гелета та Іван Левицький. Вони зараз тут з нами. Вони обоє проповідували Слово Боже в Бердянську, на парафії Різдва Пресвятої Богородиці Української Греко-Католицької Церкви.

16 листопада 2022 року окупанти їх викрали і відтоді перебували у полоні. Завдяки зусиллям нашої команди та посередництву Святого Престолу, якому я особливо вдячний, ми змогли повернути їх на свободу. Ми вірили, що це можливо. Ми працювали для цього».

У повідомленні УГКЦ мовиться, що голова церкви Святослав Шевчук подякував за зусилля Папі Франциску, кардиналу П’єтро Пароліну та всьому дипломатичному корпусу Ватикану. Особливу подяку було також висловлено кардиналу Маттео Дзуппі, який неодноразово закликав до звільнення двох священнослужителів, та архієпископу Вісвальдасу Кульбокасу, Апостольському нунцію в Україні.

Кожен із них, як зазначається у повідомленні УГКЦ, зробив "неоціненний особистий вклад" у визволення в’язнів.

Як повідомляли представники УГКЦ, отці Іван Левицький та Богдан Гелета вирішили залишитися зі своєю громадою на тимчасово окупованих територіях і служити як греко-католицькій, так і римо-католицькій громадам.

"Їх заарештували, потім підкинули до храму якісь військові речі та звинуватили в незаконному зберіганні зброї. Надходили дані, що їх нещадно катують, щоби вибити зізнання у злочині, якого ті не скоювали", – мовиться у повідомленні УГКЦ.

За даними голови Державної служби етнополітики і свободи совісті Віктора Єленського, станом на березень 2024-го року, російських окупанти вбили 39 українських священників, пасторів, монахів.

Як сказав в інтерв'ю Голосу Америки митрополит-архиєпископ Української католицької архиєпархії Філадельфії Борис Ґудзяк, жодного діючого католицького священника східного чи західного обряду не залишилося на захоплених Росією територіях.

У рамках обміну до Росії поїхав засуджений в Україні митрополит УПЦ МП

Минулого тижня в рамках останнього обміну полоненими в Росію поїхав засуджений в Україні митрополит Тульчинський та Брацлавський УПЦ МП Іонафан, який був засуджений минулого року за зазіхання на територіальну цілісність України та виправдовуванні російської збройної агресії.

Російська православна церква повідомила 25-го червня, що 75-річного Іонафана, який народився і виріс у Росії, але служив в Україні з кінця 1990-х років, було звільнено 22-го червня "за клопотанням Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила внаслідок проведених переговорів".

Він уже встиг зустрітися із патріархом РПЦ Кирилом і той нагородив його церковним орденом Сергія Радонезького I ступеня.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG