Спеціальні потреби

Україна відповіла на резолюцію Сенату США


Сенат США прийняв резолюцію, у якій закликає до звільнення ув’язнених опозиційних політиків. В Українському МЗС сказали, що документ було прийнято за сумнівною процедурою, тому і коментувати його не вважають за доцільне. Експерти називають це сигналом про стан стосунків між двома країнами.

«Це є попереджувальний крок, щоб українська влада переглянула свою політику стосовно Тимошенко. Поки ще залишається час взаємного компромісу, до моменту обрання наступного президента Сполучених Штатів, – сказав «Голосу Америки» політтехнолог Тарас Березовець. – Але у своїй заяві колишній генеральний секретар Кондоліза Райс нагадала, що незалежно від того, хто стане наступним президентом США Мітт Ромні чи Барак Обама – політика США щодо України суттєво не зміниться».

Комітет із міжнародних відносин Сенату США у суботу одностайно ухвалив резолюцію, у якій закликає звільнити політичних в’язнів. У ній ідеться про те, що представники Сенату засуджують «вибіркове та політично вмотивоване переслідування пані Тимошенко та інших лідерів Помаранчевої революції». Окрім того, Сенат звернувся до американського уряду з закликом застосувати візові санкції проти «відповідальних за ув’язнення Тимошенко і погане поводження з нею». Для цього автори резолюції закликають Державний департамент та ОБСЄ вдатися до дипломатичного тиску на президента України Віктора Януковича.

В українському МЗС звернули увагу на «декларативний» та «не обов’язковий» характер резолюції, а також повідомили, що зважаючи на спосіб її прийняття – не вважають за доцільне коментувати документ. Таку реакцію закордонного відомства представники опозиції розглядають, як негативний сигнал стану справ всередині країни та на міжнародній арені.

«Навіть не знаю, чим міністру Гришенку і його «дипломатам» треба було обкуритися, щоб видавати отакі хамські заяви від імені держави», – написав на своїй сторінці у Facebook кандидат від Об’єднаної опозиції та колишній міністр оборони Анатолій Гриценко.

Хоча експерти і не вважають зміст цієї резолюції Сенату прецедентом, але той факт, що це не перший такий документ щодо України – перед цим були подібні від Ради Європи, Європарламенту та окремих іноземних політиків – можна зробити висновок про характер сигналів українській владі, які ідуть від міжнародної спільноти.

«Навіть те, що ця резолюція дійшла до рівня Сенату може свідчити, якщо сьогоднішня ситуація в країні буде продовжуватися – Україну чекають більші правові проблеми», - сказав «Голосу Америки» колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко. «Подивіться, які суттєві моменти було викреслено з першого варіанту резолюції, і якщо наступного разу вона буде такою, як ми читали викреслений варіант – це означатиме міжнародну ізоляцію, а цього не можна допустити».

У повідомленні на сайті Комітету з міжнародних відносин Сенату США ідеться про те, що підчас розгляду, до резолюції були внесені поправки. Перший варіант документа містив заклик до НАТО припинити співпрацю з Україною, також там були імена тих українських посадовців, яким пропонувалося заборонити видачу американських віз. У документі також містилася пропозиція відкликати посла США з України.

Напередодні, помічник Держсекретаря США Філіп Гордон сказав, що наразі США не розглядають можливості застосовувати санкцій проти керівництва України, він наголосив на тому, що побачити результати набагато важливіше. Українські експерти міжнародних відносин говорять, що навіть попри такі заяви американських урядовців, є ризик, що згортання політичної співпраці між країнами перекинеться на економічну.

«Реакція Сенату – це вже рішення, яке може мати вплив на внутрішню та зовнішню політику України», – сказав «Голосу Америки» президент Центру європейських та трансатлантичних студій Олексій Коломієць.

«Ізоляція починається з того, що люди проти яких застосовують санкції, стають нелегітимними ззовні. А потім всі параметри робочих зобов’язань в рамках міжнародних договорів можуть бути призупинені, або зупинені взагалі, а це вже може мати вплив на владу та суспільство».

Остаточну думку про стан справ в Україні будуть доносити представники української делегації та президент Віктор Янукович, які беруть участь у роботі 67-ї Генеральної Асамблеї ООН, що стартує у Нью-Йорку.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG