Спеціальні потреби

Злиття Нафтогазу з Газпромом: Росія каже так, Україна - ні


Росія далі наполягає на об`єднанні Нафтогазу з Газпромом; Україна на пропозицію поки що не пристає. Злиття української національної компанії з російським газовим гігантом не буде. Про це заявив прем`єр-міністр Микола Азаров у неділю в ефірі каналу 1+1.

«Ніякого злиття не буде», – запевнив глава українського уряду, дезавуювавши тим самим заяву, зроблену напередодні російською стороною. Як він додав, замість злиття шукатимуть іншу організаційну форму, як «синтезувати ефект роботи» двох компаній.

Натомість росіяни, як виглядає, на пошук інших форм не налаштовані. Як повідомив напередодні, у суботу, голова Газпрому Олексій Міллер, спільне підприємство Нафтогазу і Газпрому може бути створено лише в тому разі, якщо буде домовленість про злиття.

Якщо така домовленість буде досягнута, тоді й розпочнуть створювати СП на рівних умовах, -- пояснив Міллер журналістам. При цьому він уточнив, що до складу спільного підприємства має увійти українська газотранспортна система. Що ж до видобувних активів, то кожна зі сторін зробить еквівалентні внески. «Очевидно, йдеться про одне велике родовище», -- сказав Міллер, оцінюючи можливий внесок російського Газпрому.

Він також роз`яснив, що власне злиття Газпрому і Нафтогазу планується здійснити як другий, заключний етап об`єднання.

А тим часом енергетичні експерти в один голос стверджують: пропозиція абсолютно не вигідна Україні. Запитання про те, чи могла б Україна отримати бодай якісь дивіденди від гіпотетичного злиття, заводить у глухий кут директора департаменту газової, нафтової та нафтопереробної промисловості Мінпаливенерго Костянтина Бородіна. Посадовець обмежується загальним зауваженням про те, що дружні відносини завжди приносять дивіденди.

Відвертіше висловлюється екс-представник президента з міжнародних питань енерегтичної безпеки Богдан Соколовський.

«Що стосується вигод – то я не бачу жодного, навіть потенційного, виграшу України у випадку злиття цих двох структур, які мають неспівмірні потужності. Для України це самі лише мінуси. А відтак, принаймні в цьому питанні, мені імпонує позиція нинішньої влади, яка дає адекватну відповідь на періодичні «експромти» російської сторони щодо злиття – бо вже прямо говориться про це! -- компаній НАК Нафтогаз України і Газпрому. Українська сторона, звичайно ж, розуміє на всіх рівнях, що це для України повна втрата – і в питанні енерегетичної безпеки, і в питанні державного суверенітету. Однак небезпечно те, що дискусії з цього приводу тривають, а сумнівні пропозиції лунають знову», -- обурюється Соколовський.

«Безперечно, що існує ціла низка міжнародних проектів, які вимагають об`єднання зусиль Росії і України. Таке об`єднання може відбуватися у різних формах, зокрема, через створення спільних підприємств і проектів. Але в жодному випадку неприпустимо, щоб у такі СП, в спільне користування, передавалися державні активи України. Це прямо заборонено законодавством», -- нагадує експерт.

«А тому цю атаку треба витримати, як і всі можливі наступні, і давати «зелене світло» лише дійсно партнерським та взаємовигідним проектам. Формула відома – спільні підприємства, спільні проекти, спільні програми. Жодного «злиття». Світ давно давно придумав, як двом країнам можна співпрацювати і мати взаємні дивіденди», -- підкреслив екс-представник президента з міжнародних питань енерегетичної безпеки.

Нагадаємо: вперше несподівана пропозиція об`єднати Газпром і НАК Нафтогаз України прозвучала з вуст російського прем`єра Володимира Путіна на російсько-українських переговорах в Сочі 30 квітня цього року.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG