Спеціальні потреби

Україна і Росія підписують низку угод


Україна і Росія підписали угоду про демаркацію кордонів між двома країнами.І провладні, і опозиційні політики визнають, що це найважливіший документ, який уклали під час візиту російського президента Дмитра Медведєва до Києва. Втім, сторони визнають, що досі мають робіжності в цьому питанні. Головна з них – лінія кордону в Керченській протоці. Сторони і далі наполягають на різних принципах її визначення. Президенти домовилися створити комісію, яка розгляне всі суперечності, і спробують їх врегулювати.

Президенти обох країн, спілкуючись із пресою, наголошували, що пріоритетом в розвитку двосторонніх відносин будуть питання економічного співробітництва. Дмитро Медведєв заявив, що товарообіг між двома країнами має зрости втричі – до 100 мільярдів доларів на рік. Вже під час другого дня візиту російського президента до Києва він має звернутися до підприємців двох країн із закликом інвестувати в спільні бізнес-проекти. Зі свого боку, влада пообіцяла створити режим найбільшого сприяння на своїх ринках.

З помітних результатів сьогоднішнього візиту – згода РФ допомогти Україні добудувати військовий крейсер, який вже понад 10 років через брак фінансування та відсутність необхідних озброєнь не можуть закінчити українські корабели. Сторони також домовилися продовжити консультації щодо співпраці в авіабудуванні, супутниковій навігації та освоєнні космосу.

Попри побоювання опозції, сторони не підписували жодних документів щодо ймовірного об’єднання контрольованих державами НАК «Нафтогаз України» і «Газпром». Хоча це питання також піднімалося як під час зустрічі президентів, так і членів делегацій обох країн. Зміст більшості підписаних документів був відомий ще напередодні візиту. Минулого тижня на вимогу парламентської опозиції депутатам Верховної Ради про них розповів віце-прем’єр Андрій Клюєв. Політичний експерт Володимир Цибулько відзначає, що найбільший інтерес мають документи, про підписання яких громадськість довідалася лише сьогодні. Попри декларативний характер, заяви є серйозним сигналом про перемогу російської дипломатії, каже він:

«Успіх угоди про демаркацію кордонів перекривається іншими документами. Спільні заяви щодо придністровського питання і європейської безпеки – не анонсувалися. Перша виглядає серйозним подразником для Євросоюзу. Друга говорить про необхідність створення якоїсь нової європейської системи безпеки. Хоча відомо, що більшість країн континенту давно є членами вже існуючої системи колективної безпеки, яка назвається НАТО. Ці заяви, які погодився підписати Віктор Янукович, перекривають перспективи самостійної міжнародної політики країни. Вони фактично заганяють зовнішню політику України в тінь зовнішньої політики Російської Федерації. Для інших країн це сигнал, що Київ буде йти в жорстому фарватері Кремля».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG