Спеціальні потреби

Україна відновлює переговори про кредитування з МВФ


Український уряд розпочав переговори з Міжнародним валютним фондом про відновлення призупиненої минулого року програми кредитування. Експерти МВФ перебуватимуть в Україні майже два тижні, після чого вирішать, чи давати їй гроші і на яких умовах. Урядовці визнають, домовитися із Фондом про відновлення фінансуваня буде складно. «Переговори з МВФ будуть непростими, але Україна зацікавлена у співробітництві з Фондом і ми докладемо необхідних зусиль для їх успішного завершення», - заявив віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко.

Він каже, що нова українська влада пропонує переглянути укладену урядом Юлії Тимошенко програму співпраці з МВФ. «Попередня програма співпраці з МВФ вирішувала проблему стабілізації економіки України під час кризи. Зараз нам уже потрібно говорити про програму середньострокового зростання, яка потребує інших інструментів», - підкреслив Тігіпко. Він заявляв, що Кабмін розраховує отримати від Фонду 5 мільярдів доларів, які необхідні зокрема й для покриття дефіциту бюджету.

Одним із викликів уряду Миколи Азарова буде ухвалення державного бюджету на 2010 рік з помірним дефіцитом. Урядовці кажуть, що проект документу вже підготували і обговорювали з експертами Фонду. Запевняють, що готують кошторис, який ґрунтуватимуться на реальних макроекономічних прогнозах – зростання ВВП від 3 до 6%. В той же час у президентському секретаріаті визнають – виконати одну із вимог МВФ і скоротити дефіцит до 4% майже неможливо. Перший заступник глави адміністрації глави держави Ірина Акімова називає більш реальну цифру 6-7%. Та й для цього буде необхідно суттєво скорочувати державні видатки.

Питання відновлення співпраці з МВФ може виявитися випробуванням на міцність парламентської коаліції. Серед політсил, які її сформували, виявилися противники виконання деяких вимог Фонду. Лідер Комуністичної партії Петро Симоненко дав зрозуміти, що його фракція навряд чи підтримає підвищення цін на газ для населення, яке називають однією з умов відновлення кредитування. «Я закликаю уряд і звертаюсь до колег-депутатів при розробці та ухваленні Державного бюджету не допустити скорочення робочих місць, зменшення реальних зарплат, пенсій та соціальних виплат, зростання цін і тарифів на комунальні, медичні послуги, ліки тощо», - заявив лідер комуністів.

В той же час парламентська опозиція вважає, що уряду доведеться погодитися на виконання вимог МВФ, зокрема й щодо підвищення тарифів. Заступник голови Верховної Ради України, член БЮТ Микола Томенко звертає увагу, що Партія Регіонів, яка раніше критикувала Юлію Тимошенко за фінансування кредитами Фонду витрат держбюджету і соціальних видатків, нині сама говорить про таку необхідність. «Як би це парадоксально не виглядало, але після тотальної критики своїх попередників – уряду Тимошенко - щодо неправильності та неефективності співпраці України з МВФ, така співпраця буде продовжена», - цитує віце-спікера офіційний сайт Блоку.

XS
SM
MD
LG