Спеціальні потреби

Нова ціна на газ – загроза українській економіці


Українські урядовці знову заговорили про необхідність перегляду газових контрактів, які рік тому були укладені за участю тодішнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. Ця потреба стала очевидною після того як з нового кварталу російське паливо вчергове подорожчало. З 1 квітня «Нафтогазу» доведеться платити «Газпрому» 330 доларів за тисячу кубометрів. Для українських споживачів ця ціна має ще зрости на вартість транспортування палива та ПДВ.

Цю тему прем’єр-міністр Микола Азаров підняв перед президентом Віктором Януковичем. Мовляв, нова вартість газу може зупинити українську промисловость.

«Вочевидь, що за ціною на газ у 330 доларів за тисячу кубів хімпром зупиниться, а гірничо-металургійна галузь працюватиме з мінусовою рентабельністю. Тож, відповідно, не буде і бюджетних надходжень», – цитує пана Азарова офіційне Інтернет-представництво президента.

Голова уряду нарікає, що в таких умовах не можливо планувати доходи державного бюджету. Адже підприємства, які не працюють, не будуть платити податків. Під загрозою і підйом в економіці, який спостерігається з початку року, додає перший віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв, який зауважує, що без перегляду країні буде дуже важко виходити з кризи.

«Контракт, який підписала Юлія Тимошенко, це дуже важкий контракт загалом для економіки України, та для промислових підприємств», – каже урядовець. За прогнозами експертів ціна газу для України продовжуватиме зростати й до кінця року і з 2011-го може сягнути рекордних 400 доларів за тисячу кубів.

Микола Азаров також попереджає про небезпеку для національної нафтогазової монополії - НАК «Нафтогаз». Щоб заплатити «Газпрому» компанії й до цього доводилося регулярно позичати гроші. В Кабміні оцінюють дефіцит коштів НАК у 60 мільярдів гривень.

Українські урядовці обіцяють найближчими днями надати російським партнерам пропозиції щодо перегляду діючих газових контрактів. Нині над ними працюють на експертному рівні. Донедавна в Москві не демонстрували особливого інтересу до ініціативи Києва, називаючи формулу розрахунку вартості газу ринковою. Втім після останньої зустрічі президента Януковича із керівником РФ Дмитром Медведєвим, російський лідер пообіцяв розглянути українські пропозиції.

XS
SM
MD
LG