Спеціальні потреби

Уряд називає обсяг зовнішніх боргів України критичним


Українські урядовці б'ють на сполох – зовнішній борг України досяг рекордної позначки і майже зрівнявся із річним валовим національним продуктом. Про це заявив прес-секретар прем'єр-міністра країни Віталій Лук’яненко:

«Загальний державний борг України, включаючи гарантування, досяг 93,5% від ВВП. Для перехідної економіки, якою є українська, це безпрецедентно критично високий рівень державного боргу», - попередив чиновник.

Щоправда пізніше урядовці роз'яснили – мається на увазі не тільки зобов'язання уряду, а й вітчизняних компаній і банків. Проте й вони здатні розхитати фінансову систему країни.

В Україні навіть заговорили про можливість конверсії зовнішніх боргів. Голова Державного агентства України з інвестицій та інновацій Людмила Супрун запропонувала виплатити 20 мільярдів кредитів не валютою, а гривнями. Мовляв, щоб позичальники могли вкласти ці гроші в інвестиційні проекти в Україні.

Попри озвучені цифри, в Адміністрації президента Януковича схоже не збираються згортати політику зовнішніх запозичень. Там сподіваються якнайшвидше відновити спіпрацю з Міжнародним валютним фондом і визначають це ключовим завданням уряду. Перший заступник глави адміністрації Ірина Акімова заявила, що місію МВФ хочуть побачити в Києві вже до кінця березня. Нині ж ситуацію в Україні вивчають експерти Фонду. Українські урядовці розраховують покрити позичкою міжнародної організації дефіцит державного бюджету.

В той же час в самій правлячій коаліції почали лунати голоси критиків економічної політики нового уряду щодо запозичень. Лідер Компартії Петро Симоненко висловив занепокоєння намірами Кабміну продовжити переговори з МВФ про надання кредитів. «Ми будемо вимагати від уряду детального звіту про втрати, від яких потерпає наша країна і наші громадяни після кабального вступу до СОТ, а також звіту про використання та умови отримання кредитів МВФ і пропозицій щодо перегляду умов співробітництва України з цими міжнародними організаціями. І доки немає детальних економічних розрахунків та прогнозів втрат і здобутків, вести мову про нові кредити, - це означає свідомо накидати фінансовий зашморг на людей і країну», - зазначив лідер Компартії.

Попри публічну полеміку про вкрай скрутний стан української фінансової системи, міжнародна рейтингова агенція Fitch вирішила підвищити прогноз надійності України як позичальника з «негативного» до «стабільного». В агенції називають сприятливим фактором для економіки завершення президентських виборів і швидке формування уряду а ймовірність політичної нестабільності мінімальною.

Минулого тижня свої прогнози щодо України також покращило інше міжнародне рейтингове агентство Standart & Poor’s. Його аналітики зазначають, що це перше підвищення рейтингу після шести поспіль знижень.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG