Спеціальні потреби

Янукович поверне собі повноваження Кучми?


Віктор Янукович хоче повернути собі всю повноту президентської влади, якою користувався Леонід Кучма. Про намір «відіграти назад» реформу 2004 року, що суттєво обмежила повноваження президента України, глава держави заявив у телезверненні до народу з нагоди Дня Конституції.

Ролик із привітанням, записаний у президентській адміністрації заздалегідь та переданий українським телеканалам для трансляції в день державного свята, телеглядачі побачать у понеділок 28 червня. Натомість в Інтернеті привітання президента можна послухати вже зараз, – як і довідатись про його намір відредагувати Конституцію.

«Конституція України в сучасних динамічних історичних умовах потребує деяких змін», -- заявив Янукович після традиційних похвал на адресу Основного Закону.

Він не конкретизував, які саме зміни хоче внести, проте як на корінь зла послався на конституційну реформу 2004 року, що «обрізала» повноваження президента. Тоді за «обрізання» – для президента Ющенка – «регіонали» у Верховній Раді проголосували одностайно. Сьогодні президентом став Янукович. І він натякає, що скутий Конституцією по руках і ногах.

«Деякі її норми, зокрема, поспішно прийняті у кінці 2004 року, стали причиною розбалансування та серйозної кризи влади. А відтак – об`єктом обґрунтованої критики всередині країни та з боку міжнародного співтовариства», -- поскаржився президент.

При цьому він пообіцяв, що буде виправляти Конституцію на основі суспільного консенсусу:

«Виправлення існуючих недоліків, процес удосконалення Конституції жодним чином не повинен перетворитися на політичну акцію. Це серйозна зміна суспільних відносин, яка має опиратися на волю народу», -- наголосив Янукович у телезверненні.

А поки президент морально готує українців до посилення своєї влади, його однопартійці запевняють: цього хоче сам народ. Заступник голови депутатської фракції Партії регіонів Михайло Чечетов назвав це «соціальним замовленням». Як розповів депутат у п`ятничному ток-шоу на телеканалі «Україна», в усіх регіонах люди вимагають для наведення порядку дати більше повноважень Януковичу. «Соцільне замовлення сьогодні одне з усіх регіонів: президентська вертикаль влади не повинна бути ослаблена», -- заявив Чечетов в ефірі Шустер-Live.

Нагадаємо: раніше президент Янукович доручив підготувати й внести на розгляд Верховної Ради проект закону «Про внесення змін до Конституції України».

Для того щоб внести зміни до Основного Закону, необхідно щонайменше 300 голосів народних депутатів. Такої кількості «штиків» у правлячої коаліції наразі нема. Водночас лави коаліції за рахунок «перебіжчиків» із опозиції зростають швидкими темпами і на сьогоднішній день об`єднують уже 262 народних обранці.

Нагадаємо також: Конституція України була прийнята 28 червня 1996 року.

За 14 років, відколи існує Конституція незалежної України, робилося чимало спроб «переписати» Основний Закон під ті чи інші політичні інтереси.

XS
SM
MD
LG