Спеціальні потреби

Американські експерти: Зближення з ЄС не можливе без збереження в Україні демократичних свобод


У Києві цими днями перебуває комісар ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Філе. Під час зустрічей з керівниками України Філе заявив, що питання зближення України з ЄС залежить від прогресу в самій країні, відданості спільним цінностям, посилення демократії та забезпечення прав людини. Він також застеріг правоохоронні органи України від вибіркового правосуддя.

Про те, що зближення України з ЄС залежить від збереження громадянських свобод та дотримання верховенства права наголошують і американські експерти. Про останні події в Україні та сценарії розвитку держави при сьогоднішніх тенденціях в інтерв’ю «Голосу Америки» розповіли віце-президент Атлантичної Ради США Деймон Вілсон та радник Гельсінської комісії Орест Дейчаківський.

Експерти та урядовці у Вашингтоні стурбовані останніми кроками української влади щодо порушення кримінальних справ та затримання колишніх урядовців і громадських діячів. На думку віце-президента Атлантичної Ради США, колишнього високопосадовця адміністрації Буша Деймона Вілсона, дії української прокуратури більше нагадують політичне переслідування, ніж боротьбу з корупцією. Оскільки Україна має надзвичайно слабкі державні традиції і недосконалі принципи діяльності державних інституцій, то нові урядовці, виглядає, зловживають владою заради досягнення політичних інтересів, каже Вілсон:

Деймон Вілсон
Деймон Вілсон
«Ми бачимо сьогодні, що державні інституції використовуються для переслідування політичної опозиції. Відверто, ми знаємо, що в українській політиці немає ангелів. Мене турбує те, що відбувається сьогодні – це повторення сценарію систематичного переслідування колишніх урядовців. Це не демократія, якщо після того як тебе вибрали, ти робиш все для того, щоб якомога довше утриматися при владі. І сьогодні в Києві є люди, які намагаються це робити. Це надзвичайно небезпечна ментальність для демократичної системи. Це та те, що відбулось під час місцевих виборів в Україні, є справжнім кроком назад у здатності України проводити вільні і прозорі вибори. Випадки переслідування журналістів та інтелігенції і особливо тепер з переслідуванням колишніх посадовців – це виглядає як вибіркове переслідування тих, хто асоціюється з попереднім урядом, Помаранчевою революцією. Це створює сьогоднішній українській владі імідж команди, яка робить все, щоб утриматись при владі надовго».

Радник Гельсінської комісії Орест Дейчаківських у свою чергу нагадує, що світ добре розуміє, що сьогодні відбувається в Україні:

Орест Дейчаківський
Орест Дейчаківський
«Якщо члени уряду Януковича думають, що вони можуть водити Захід за носа, то я хочу сказати, що Захід все прекрасно розуміє. Я ще не зустрів жодної особи, яка працює з Україною, хто б не думав, що останні кримінальні переслідування уряду Тимошенко є політично вмотивованими».

Це, за словами Деймона Вілсона, значно підриває довіру до української влади і ставить під сумнів її намір розвивати демократію в Україні. Це також негативно впливає на шанси України отримати статус безвізового режиму та угоду про вільну торгівлю з ЄС, що президент Янукович називає пріоритетом політики свого уряду. Експерт нагадує, що кроки української влади будуть сприйматись світом у комплексі:

«Ви не можете прикриватися адміністративним та економічними реформами та співпрацею у деяких стратегічних напрямках і при цьому розраховувати, що ваші партнери будуть ігнорувати все, що відбувається всередині країни. Ви не можете вважати, що лише тому, що ви виконуєте зобов’язання перед МВФ, чи умови щодо нерозповсюдження ядерної зброї, ніхто не звертатиме увагу на те як ви будуєте свою країну в контексті вільного ринку та демократії. Україна не може бути частиною Європи, якщо вона не зробить пріоритетом посилення демократичних інституцій та запровадження політичної культури передачі влади від уряду до уряду».

Орест Дейчаківський, у свою чергу вважає, що найважливішим фактором, від якого залежить європейська інтеграція України, є рівень громадянських свобод та збереження демократичних принципів. Експерт вважає, якщо ці основи будуть знівельовані – Україна програє:

«Якщо ситуація з демократією погіршуватиметься такими темпами як сьогодні, я не думаю що Європейський Союз захоче мати справу з Україною. Це і так важко, Європа не чекає на Україну з відкритими обіймами навіть за найкращих обставин. І тим паче тоді, коли український уряд діє всупереч європейським принципам нормальної цивілізованої держави, де поважають права людини та дотримуються верховенства права. Це не відбувається в Україні і європейці це знають».

Водночас Орест Дейчаківських переконаний, що не все ще втрачено. За його словами плюралізм української нації, коли половина населення не погоджується з політикою уряду, існування хоч і слабкого громадянського суспільства та відносно вільних медіа дає шанс Україні вистояти і уникнути запровадження повного авторитарного режиму, на зразок тих, що діють в Росії чи Білорусі.

 • 16x9 Image

  Мирослава Ґонґадзе

  Керівниця мовлення Голосу Америки у Східній Європі. На додаток до праці на «Голосі Америки», часто виступає як експерт із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі. Статті Мирослави друкуються на шпальтах таких світових видань, як Wall Street Journal, Washington Post, NPR, Journal of Democracy. Мирослава є співавтором науково-публіцистичної роботи «Розірваний нерв» про протестний рух в Україні 2000-2004 років.

  З освітою правника, здобутою у Львівському державному університеті, має великий досвід роботи в галузі журналістики та зв'язків із громадськістю. Працювала журналістом, редактором, продюсером, керівником медіа-кампаній в Україні та США у низці політичних і медійних організацій, у тому числі RFE/RL, Інтерньюз, IRI, NDI.

  Серед іншого – Мирослава також здобула освіту у Гарвардському університеті за стипендією Фундації Німана (2018-2019 рр.), була дослідником Університету Джорджа Вашингтона (2003) та володарем стипендії Рейгана-Фасела Національного фонду за демократію (2001). «За видатний внесок у розвиток журналістики, активну громадянську позицію та професійну майстерність» Мирослава Ґонґадзе нагороджена Орденом княгині Ольги.

  Інформувати, поєднувати й об’єднувати людей та ідеї, надихати – такою Мирослава бачить свою місію.

  У вільний від роботи час, якщо такий з’являється, захоплюється подорожами, мистецтвом, фотографією.

  Має дорослих доньок-близнюків Нану та Саломе.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Спікер Майк Джонсон представив план допомоги Києву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:03 0:00
XS
SM
MD
LG