Спеціальні потреби

Українські аграрії критикують плани уряду обмежити вивезення зерна


Українські аграрії різко розкритикували озвучені напередодні урядом плани обмежити вивезення за кордон зерна. Пропоновані міністерствами квоти вони назвали недостатніми і кажуть, що це призведе до чергової кризи в сільському господарстві. Українська зернова асоціація звернулася до прем'єр-міністра Миколи Азарова з проханням негайно втрутитися у ситуацію.

Напередодні урядовці вперше оприлюднили дані про кількість зерна, яке планують дозволити експортувати цього року. Міністр АПК Микола Присяжнюк назвав прийнятною квоту 2,5 мільйони тонн. Він також заявив про плани додатково відпустити 1 мільйон тонн збіжжя, яке вже знаходиться у портах. Зернотрейдери шоковані, адже їхні розрахунки показували, що Україна може поставити на світові ринки в п'ять разів більше продукції.

Експерти прогнозують, якщо уряд запровадить такі значні обмеження – майже чверть зібраного зерна найскоріше зіпсується. Адже потужності українських елеваторів дозволяють зберігати лише 29,5 мільйонів тонн зерна, в той час як аграрії мають зібрати понад 40 мільйонів тонн. Дії уряду можуть обвалити ціни на внутрішньому ринку – фермери не зможуть продати вирощене збіжжя. Так само про очікувані збитки говорять і експортери, які внаслідок запровадженя квот не зможуть виконати вже укладені контракти.

«Хочемо також звернути Вашу увагу, що введення обмежень на експорт зернових прямо суперечить зобов’язанням, які Україна взяла на себе, вступивши до Світової організації торгівлі. Такі дії можуть спричинити суттєве погіршення репутації України в міжнародному середовищі» - говориться у зверненні до Миколи Азарова.

Очевидно, прислухавшись до аргументів учасників ринку, уряд відклав на тиждень ухвалення рішення про обмеження експорту зерна. Українські посадовці, які раніше обіцяли забезпечити стабільність цін на хліб нині почали визнавати ймовірність його подорожчання. Президент України Віктор Янукович пообіцяв, що що влада робитиме все можливе щоб цінового стрибка на важливий продукт не сталося: «Немає підстав говорити, що буде значно дорожчати хліб. Відносна цінова стабільність на хлібному ринку буде», – заявив Янукович.

Аграрії гадають, якими методами уряд забезпечуватиме цю стабільність – ринковими чи адміністративними. Вони нарікають, що контрольований державою Аграрний фонд веде себе пасивно і практично не купує зерно до держрезерву а митниця безпідставно блокує судна з призначеним на експорт зерном в портах. Президент Аграрної конфедерації Леонід Козаченко замість квотування пропонує розробити систему компенсації подорожчання хліба для малозабезпечених громадян. Експерт також не виключив, що запровадження Україною обмежень на експорт призведе до подорожчання зерна на світових ринках.

Відео - найголовніше

Спікер Майк Джонсон представив план допомоги Києву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:03 0:00
XS
SM
MD
LG