Спеціальні потреби

Українські аграрії вимагають від уряду навести лад на ринку зерна


Попри відсутність формальних обмежень, митниця затримала в причорноморських портах десятки кораблів із збіжжям. Експерти побоюються, що Україна наслідує приклад Росії, де через поганий врожай повністю заборонили вивіз зернових за кордон. Експортери, серед яких немало закордонних компаній, підраховують збитки готуються судитися із митниками і пропонують компромісні варіанти вирішення проблеми.

Українські аграрії б'ють на сполох: попри відсутність будь-яких законодавчих обмежень, митниця продовжує блокувати судна завантажені зерном призначеним іноземним покупцям. За даними Української зернової асоціації, в причорноморських портах заблоковано щонайменше 15 кораблів, деякі стоять на приколі з кінця липня. Експортери нервують – кожен день простою приносить втрати. Президент Української зернової асоціації Володимир Клименко говорить:

«Це колосальні збитки. Я знаю, що зараз ціла низка компаній збираються викликати експертів із Лондона. Всі наші контракти укладаються з умовою: якщо є якісь перепони, то треба звертатися в арбітраж в Лондоні. Низка компаній збираються саме це зробити, якщо ситуація не припиниться найближчими днями».

Митники відповідають: вантажі стали ретельніше перевіряти, бо експортери намагаються провернути махінації із поверненням податку на додану вартість. Рейди виявили, що майже чверть зерна не тієї якості, яка вказана в документах. Розібратися із шахрайством силовикам доручив президент – тому й перевірки стали ретельнішими. Проте оглядачі зауважують: сертифікати якості видають самі ж державні органи.

Аграрії кажуть, якщо уряд врішить повністю заборонити вивезення зерна з країни, постраждають як виробники, так і бюджет. Нагадують: така ситуація вже була в 2006 році, коли Віктор Янукович очолював уряд. Тоді після несподівано запровадженого ембарго в портах країни зіпсувалися тисячі тонн пшениці. Саме тому компанії вже перестали купувати зерно у фермерів – побоюються, що не зможуть його вивезти. Самі виробники теж притримують врожай – сподіваються згодом продати вирощене дорожче. Експортери просять уряд визначити, яку кількість зерна можна вивезти з країни, говорить Клименко:

«Запровадження квот і встановить порядок. Для нас надзвичайно важливо щоб були встановлені правила роботи на зерновому ринку України. Щоб усі розуміли, що можна і що заборонено».

Аграрії вважають, що врожай в Україні дозволяє продати на експорт щонайменше 15 мільйонів тонн збіжжя: і фермери зароблять, і валютні запаси поповняться. Експерти вбачають за діями української митниці бажання уряду не допустити вивезення з країни зерна, яке стрімко дорожчає на зовнішніх ринках. В Україні, все частіше говорять, що ціни на хліб і вироби з борошна обов'язково зростуть. Напередодні місцевих виробів це вкрай небажаний сценарій для влади.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG