Спеціальні потреби

Україна і Росія констатують прогрес в економічній співпраці


Україна і Росія констатують прогрес в економічній співпраці
Україна і Росія констатують прогрес в економічній співпраці

Українські і російські урядовці заявляють про суттєвий прогрес в економічній співпраці двох країн. Задоволення результатами міждержавної торгівлі прем'єр-міністр РФ Володимир Путін висловив під час переговорів із українським президентом Віктором Януковичем. За словами російського урядовця, товарообіг між країнами з початку року виріс на понад 70% і фактично досяг докризового рівня.

Володимир Путін схвально відгукнувся про дії нової української влади за ретельну підготовку візиту : «Хочу прямо сказати, що вона б нічого не була варта, якби завдяки вашим зусиллям, вашій політичній позиції у відносинах між Російською Федерацією та Україною не було створено абсолютно нової атмосфери довіри та бажання співпрацювати у найважливіших для наших економік і соціальної сфери напрямках. Найголовніше – у результаті тієї політики, яку ви сформулювали на російському напрямку, ця політична складова трансформується в економічні результати», – заявив Володимир Путін.

Віктор Янукович також позитивно оцінив прогрес у двосторонніх стосунках. Мовляв, сторони впевнено просуваються до укладення довготермінових угод, що сприятимуть інтеграції економік України і Росії в авіа- та суднобудуванні, паливно-енергетичній галузі , сфері наукоємних технологій.

«У цілому, на мій погляд, те завдання, яке ми поставили – підготувати дієву угоду наших міждержавних відносин до 2020 року – просувається вперед. Я сподіваюся, що у вашій особі уряд Росії зробить великий внесок у цю роботу», – звернувся Янукович до Володимира Путіна.

Водночас оглядачі вказують на широке коло проблемних питань, в яких сторони поки не можуть знайти порозуміння. Українські урядовці не полишають спроб переконати Кремль переглянути діючі газові контракти. Відкриваючи засідання уряду прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Київ не влаштовує чинна угода на постачання газу в Україну:

«Реалії ринку змінилися, а тому і базове значення, і формула визначення ціни потребують перегляду. Крім того, Україна приєдналась до Європейської енергетичної хартії і прийняла Закон «Про ринок газу». Отже, змінилась і міжнародно-правова, і внутрішня законодавча бази, які враховуються під час укладення і виконання угод про постачання і транзит газу. В силу цього угода, укладена попереднім урядом, зараз не відповідає чинному законодавству України. Це реалії, які не можна проігнорувати. Треба шукати компроміс, і з огляду на відновлений рівень взаєморозуміння і взаємної довіри з Росією, переконаний, що компроміс ми знайдемо».

Втім оглядачі зауважуть, що Росія піде на перегляд контрактів лише за умови отримання контролю над українською газотранспортною системою. Напередодні ЗМІ повідомили, що український уряд начебто погодився на запропоновані російською стороною умови створення спільного підприємства між НАК «Нафтогаз» і «Газпромом». Начебто, Україна має передати до статутного фонду цього СП газотранспортну систему, а російська компанія газові родовища.

Експерт з питань енергобезпеки Богдан Соколовський називає такі умови невигідними. Мовляв, український уряд немає необхідних коштів щоб розпочати видобуток газу на запропонованих росіяними родовищах. Через високу собівартість палива на зазначених родовищах від їх освоєння відмовилися провідні західні компанії, каже Соколовський:

«Вочевидь ідеться про встановлення контролю над усією українською економікою та громадянами. На жаль, нинішня влада в Україні замість обіцяного реформування економіки, зокрема, скорочення обсягів споживання газу, висловлює готовність обговорювати плани здачі українських національних інтересів», - заявив експерт.

Оглядачі також називають важливим для України закріпити у контрактах із російськими компаніями довгострокових гарантій транзиту газу через свою територію. Натомість російське керівництво наголошує, що не має намірів відомовлятися від спорудження газогонів в обхід території України.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG