Спеціальні потреби

У Медведєва кажуть, що сила України - в двомовності


У Медведєва кажуть, що сила України - в двомовності
У Медведєва кажуть, що сила України - в двомовності

Росія порадила Україні запровадити офіційну двомовність. Рекомендацію озвучив спеціальний представник президента Російської Федерації з міжнародного культурного співробітництва Михайло Швидкой. Виступаючи у Ялті на фестивалі «Велике російське слово», представник Медведєва заявив: Україна повинна розробити програму повернення російській мові статусу офіційної».

Як він пояснив, в Україні історично склалася двомовна культура. «Те, що відбувається у східних та південно-східних регіонах, і те, що відбувається в Західній Україні, не збігається одне з одним. Виникає дуже серйозна проблема формування української нації», - зауважив Швидкой.

А відтак сила України - у запровадженні офіційної двомовності, вважає Швидкой. За його словами, Росії потрібна «сильна, процвітаюча, демократична і стабільна Україна, багатство якої, звісно ж, у її двомовності». «Двокультурність - це потужна основа для формування сильної Української держави», - заявив представник російського президента.

«Посилити» Україну в рекомендований росіянами спосіб уже готується Партія регіонів. Найближчим часом - ще до парламентських літніх канікул - партія влади пообіцяла внести на розгляд Верховної Ради базовий закон «Про мови України». Законопроект закріплює офіційний статус російської мови на рівні регіонів. Згідно з документом, російська може бути визнана регіональною, а відтак фактично витіснити державну українську із судів, діловодства, освіти, радіо- і телепростору - якщо таке рішення ухвалить та чи інша місцева рада.

Мовний закон від Партії регіонів оглядачі називають міною під українську державність. На думку експертів, узаконення відвертих преференцій за російською мовою - всупереч нормі Конституції про українську як єдину державну - здатне призвести до нового штучного поділу, а зрештою й до громадянського конфлікту, що розірве країну навпіл. Дехто з аналітиків навіть підозрює президента Януковича у виконанні чужого замовлення: надто вже суперечать дії українського лідера природній для всякого правителя зацікавленості в збереженні єдності країни.

А тим часом нинішня влада пропонує нові й нові ініціативи, запрограмовані на розкол. Скандальний міністр освіти Дмитро Табачник визначився з тим, як пояснити українським школярам історичну роль Степана Бандери і Романа Шухевича. «У нових підручниках історії діячів українського визвольного руху затаврують, як колаборантів і прислужників ворога», - повідомив міністр у своїй статті, опублікованій у понеділок на сайті Партії регіонів.

Нагадаємо: запровадження російської мови як другої державної - одна з передвиборчих обіцянок президента Віктора Януковича. Втім реалізувати цю обіцянку наразі неможливо: зміни до Конституції вимагають 300 голосів, а процедура їх затвердження надто складна. Відтак Партія регіонів пішла іншим шляхом - в обхід Конституції. Українська мова де-юре залишається єдиною державною; проте російська, рішеннями місцевих рад, здобуває статус регіональної і фактично витісняє державну мову. Нещодавно цю тактику застосував кримський парламент, надавши російській мові статус регіональної мови півострова.

Нагадаємо також: Конституція України, прийнята 28 червня 1996 року, гласить: «Державною мовою в Україні є українська мова». 14 грудня 1999 року Конституційний Суд у своєму тлумаченні мовної статті пояснив: «Українська мова як державна є обов’язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування».

Згідно з даними останнього перепису, українську мову називають рідною понад дві третини громадян України.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG