Спеціальні потреби

«Репортери» побачили в Україні цензуру і дали поради владі


«Репортери» побачили в Україні цензуру і дали поради владі
«Репортери» побачили в Україні цензуру і дали поради владі

«Зробити так, аби ні в кого не виникало сумнівів, що президент підтримує свободу слова». Таку рекомендацію дав Віктору Януковичу генсек Репортерів без кордонів Жан-Франсуа Жульяр в одному з інтерв’ю за підсумками візиту в Україну.

В самих «Репортерів», як виглядає, такі сумніви залишились. Представники міжнародної правозахисної організації, приїхавши в Україну, не змогли зустрітися з главою держави, який проводить 45-денну відпустку в Криму.

Захисникам свободи слова не пообіцяли нічого певного і після того, як президентська відпустка закінчиться. Як заявив Жульяр в ефірі 5 каналу, в адміністрації президента їм пояснили: Віктор Янукович не зможе прийняти їх до серпня, проте жодної нової дати аудієнції не призначили.

Отож пробувши в Україні з триденним візитом – з 19 по 21 липня – «Репортери» спілкувалися з журналістами, політиками, громадськими активістами. І дійшли висновку: в Україні є факти цензури.

«Так. Нами в Україні були відзначені факти порушення свободи слова», – сказав генсек організації, відповідаючи на запитання газети «Комерсант», чи справді в країні зазіхають на свободу слова.

А в своїй офіційній заяві за підсумками візиту Репортери без кордонів закликали владу приділяти більше уваги захисту вільної преси.

Як мовиться у документі, міжнародна правозахисна організація занепокоєна випадками нападів на журналістів – зокрема Сергія Андрушка з СТБ і Сергія Кутракова з Нового каналу. «Ставтесь до кричущих порушень свободи слова з усією належною суворістю й ретельністю. Забезпечте покарання винних у фізичних нападах на журналістів», – зажадали «Репортери» від українських можновладців.

У заяві вказано також на загрозу втрати двома українськими телеканалами – ТВі і 5 каналом – частот мовлення, що, за визначенням «Репортерів», є «формою політичного тиску». «Забезпечте прозорість системи виділення частот для теле- і радіомовлення і, у випадку ТВі і 5 каналу, забезпечте проведення майбутнього засідання суду у відкритому форматі», – радять українській владі авторитетні захисники свободи слова.

Серед інших рекомендацій, оприлюднених «Репортерами», є також традиційна вимога до української влади: забезпечити прозорість розслідування вбивства Георгія Гонгадзе та провести майбутній судовий процес у відкритому форматі.

В офіційній заяві за підсумками візиту Репортери без кордонів окремо наголосили, що прагнуть зустрічі з керівниками країни і готові повернутися в Україну в будь-який час, коли їм буде надана така можливість.

А тим часом схоже на те, що рецепти правозахисної організації не дуже зацікавили українських посадовців. У той самий день, коли «Репортери» винесли вердикт свободі слова в Україні, виник новий привід засумніватися у тому, чи справді нова українська влада має бажання цю свободу захищати.

Прокуратура Голосіївського району Києва відмовила журналістові СТБ Сергію Андрушку, на якого було вчинено напад, у порушенні кримінальної справи за фактом перешкоджання професійній діяльності. Про це повідомила 21 липня «Українська правда». Як наголошує інтернет-видання, при цьому охоронці президента Януковича – один з яких застосував фізичну силу до журналіста – навіть не були опитані.

Нагадаємо також: іще до візиту в Україну представників Репортерів без кордонів в адміністрації президента висловлювали скепсис щодо неупередженості цієї організації. Зокрема, заступник глави АП Ганна Герман звинуватила «Репортерів» у заанґажованості. За її словами, міжнародні правозахисники привезуть в Україну вже готові висновки про стан свободи слова. У президентській адміністрації категорично заперечують існування цензури в Україні, а сам глава держави неодноразово заявляв, що є поборником свободи слова і захисником вільних журналістів.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG