Спеціальні потреби

Головний охоронець Януковича має паспорт РФ?


Українським президентам не щастить з охоронцями. Після легендарного майора Мельниченка, скандальної слави ризикує зажити головний охоронець президента Януковича В’ячеслав Заневський.

Скандал спалахнув після публікації в «Українській правді», яка повідомила, що очільник президентської охорони Заневський є громадянином сусідньої держави. «Питання безпеки Віктора Януковича, а, отже, фактично кожен крок президента України контролює людина з російським паспортом у кишені та невідомо якими погонами під цивільним костюмом», – пише журналіст «Української правди» Сергій Лещенко в статті від 6 жовтня під назвою «Секрети на винос? Керівником охорони Януковича виявився... громадянин Росії».

Як з’ясувало видання, охороняти Януковича Заневського запросили ще влітку 2008 року, коли нинішній президент був лідером опозиції. На іноземцеві зупинили вибір, бо Янукович не довіряв українським тілоохоронцям після отруєння свого попередника Ющенка. Відтоді Заневський завжди поряд з президентом, що доводять численні фотографії під час президентської кампанії, внутрішніх поїздок та закордонних візитів. А це означає, що він в курсі всіх справ президента, має доступ до його особистого мобільного телефону і державних секретних документів.

Цікаво, що формально Заневський значиться позаштатним радником президента. На цю посаду він був зарахований після інавгурації, у березні цього року. Адже з перетворенням його клієнта з фізичної особи на главу держави Заневський вже не мав права – як громадянин іншої країни – посідати державну посаду охоронця президента України. Втім, де-факто громадянин Росії і далі залишається керівником президентської охорони.

Більше того: як з’ясувалося, людина, що відповідає за особисту безпеку президента Януковича, у себе на батьківщині вважається персоною нон грата. Про це повідомила у п’ятницю «Газета по-київськи». Як пише видання, колишні колеги відгукуються про Заневського як людину ненадійну, якій не можна довіряти. У 2002 році його виключили з Національної асоціації тілоохоронців Росії з формулюванням «за непрофесійні дії з проведення тренувального курсу та наступну деструктивну діяльність».

Коментуючи нинішню роботу Заневського, керівник московської штаб-квартири НАСТ Олексій Фонарьов заявив: «Те, що Заневський зараз працює в Україні – проблеми Служби безпеки України. З ним я не спілкуюсь. Для НАСТ персони нон грата – це люди, яких наша асоціація вважає ненадійними».

«Газета по-київськи» наводить також коментар екс-глави СБУ Олександра Скипальського, який застерігає президента Януковича від «ока сусідньої держави»: «Янукович мусить розуміти, що Заневський – громадянин іншої держави, і завжди може бути витік інформації. Громадянин Росії за Конституцією зобов’язаний служити своїй державі та своїм спецслужбам. Знаючи специфіку роботи розвідки РФ, гадаю, вони неодмінно скористаються можливістю отримати секретну інформацію з перших вуст. Навіщо президенту Януковичу чуже око в своїй команді? Кожна розвідка мріяла б мати свою людину при президенті сусідньої держави. А тут такий подарунок».

Натомість колишній начальник Управління держохорони України Валерій Гелетей у коментарі газеті заявив, що не бачить проблем. Як він наголосив, офіційно президентську охорону очолює інша людина – Костянтин Кобзар, тоді як громадянин Росії Заневський офіційно не значиться навіть співробітником Управління держохорони.

А тим часом негайно перевірити оприлюднену в ЗМІ інформацію про російське громадянство охоронця президента України зажадав голова парламентського комітету з питань безпеки і оборони Анатолій Гриценко. «Якщо інформація про російське громадянство людини, яка безпосередньо організовує особисту охорону президента, відповідає дійсності, то в цьому випадку необхідні негайні та рішучі рішення», – підкреслив народний депутат.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG